بلاگ

ثبت شرکت در کانادا

کانادا به دلیل در دسترس بودن فناوری و منابع معتبر ارائه شده توسط دولت، دارای فرصت های بسیاری است. در ادامه قصد داریم به توضیح روند آن، هزینه و مزایا آن بپردازیم. با ما همراه باشید! کانادا دهمین اقتصاد مختلط بزرگ جهان است که به مردم امکان ایجاد و انجام تجارت را می دهد. ثبت شرکت در کانادا یک روش ساده است. منابع ارائه شده در کانادا راه اندازی یک کسب و کار را برای هر سرمایه گذار یا کارآفرینی ساده می کند. هر شخصی در سرتاسر جهان می تواند یک کسب و کار را در کانادا ایجاد و راه اندازی کند. دولت اشکال مختلفی از مشوق ها را به کارآفرینان ارائه می دهد تا در کانادا فعالیت کنند. جدای از این، بسیاری از سرمایه گذاران به کانادا مهاجرت می کنند زیرا فرصتی که برای ثبت شرکت در کانادا فراهم می شود، آسان تر است. این کشور پیشرو است و به عنوان یکی از کشورهای برجسته G7 طبقه بندی می شود.

مزایای ثبت شرکت در کانادا

مزایای ثبت شرکت در کانادا به شرح زیر است:

رویه ثبت نام ساده: در مقایسه با سایر کشورها، فرآیند ثبت شرکت کاملاً ساده است. جدای از این، ثبت یک شرکت در کانادا کاملاً یک فرآیند آنلاین است. این امر کار یک کارآفرین را برای ایجاد یک شرکت در کانادا ساده می کند.

هزینه شرکت کم: هزینه ثبت شرکت در کانادا در مقایسه با سایر حوزه های قضایی مانند ایالات متحده آمریکا، استرالیا و بریتانیا بسیار پایین است. حتی هزینه انطباق سالانه برای اداره شرکت نیز بسیار کم است.

زیرساخت جهانی: در میان اقتصاد های G7، کانادا از نظر سهولت انجام تجارت دارای رتبه است. از این رو ایجاد یا راه اندازی کسب و کار در کانادا بسیار ساده است. جدای از این، دولت کانادا اشکال مختلفی از مشوق ها را برای سرمایه گذاری در کانادا ارائه می دهد.

صنایع مختلف: صنایع مختلفی در کانادا شکوفا می شوند که شامل بخش خدمات مالی، بیمه، بخش حقوقی و همچنین بخش خودرو می شوند. همه این بخش ها فرصت های مختلفی را برای رشد کسب و کار فراهم می کنند. حمایت مستمر دولت نیز از این صنایع ارائه می شود.

مزایای مالیات شرکت ها: نرخ مالیات در کانادا در مقایسه با سایر حوزه های قضایی نسبتاً کمتر است. نرخ مالیات فدرال قابل اجرا 15٪ است. با این حال، اگر کسب و کار کانادایی توسط سهامداران کانادایی کنترل شود، آنها می توانند از کسر کسب و کار کوچک (SBD) استفاده کنند. پس از دریافت همه کسرها و مزایا، مقدار مالیات پرداخت شده توسط شرکت کانادایی 11٪ خواهد بود.

قانون شرکت سودمند: وضعیت شرکت با سهامداران یا اعضای آن متفاوت است. بنابراین حتی اگر مالکان تغییر کنند، شرکت همچنان وجود خواهد داشت. شرکت همچنین می تواند قراردادهای مختلفی را منعقد کند و در مورد قراردادها شکایت کند. جدای از این، ملک می تواند توسط شرکت خریداری شود. از این رو شرکت دارای وضعیت جانشینی دائمی است.

استعداد: استعدادهای زیادی در کانادا وجود دارد. سیاست های مهاجرتی و حمایت های مالی افراد مختلف را برای درخواست به کانادا جذب می کند.

حمایت مالی: همه سرمایه‌گذاری‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود، نوعی حمایت خواهند داشت. زیرا قانون از سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند.

ثبت شرکت در کانادا

انواع ساختارهای شرکتی در کانادا

در کانادا، چهار ساختار کسب و کار اساسی برای ثبت یک شرکت وجود دارد. از این رو، انتخاب نوع ساختار شرکت قبل از انجام عملیات در کانادا برای فرد بسیار مهم است. انواع ساختارهای شرکتی مورد استفاده در کانادا به شرح زیر است:

 • مالکیت یگانه

ثبت نام آن بسیار آسان است و پرهزینه نیست. شخص کنترل و تصمیم گیری مستقیم دارد. در این نوع ساختار، بستانکاران می توانند در برابر دارایی های فردی و همچنین دارایی های تجاری به منظور پرداخت هرگونه بدهی مطالبه کنند. معمولاً این شکل از ساختار تجاری در فرآیند ثبت شرکت در کانادا مورد استفاده قرار می گیرد. تنها ایراد داشتن این شکل از ساختار کسب و کار این است که میزان مسئولیت برای فرد بیشتر است.

 • شراکت

مشارکت را می توان به عنوان انجمنی از افراد با هدف مشترک تقسیم سود، تعریف کرد. افراد درگیر در یک مشارکت دو یا بیشتر خواهند بود. در شرکت تضامنی، هر یک از شرکا متضامناً مسئول بدهی های شرکت هستند و شخص می تواند بدون اینکه در عملیات آن شرکت داشته باشد، در تجارت مشارکت داشته باشد. شکل گیری این نوع فرم کسب و کار نسبتاً آسان و کم هزینه است. سند مشارکت سند اصلی است که باید تهیه و نگهداری شود تا از هرگونه اختلاف در آینده جلوگیری شود.

 • همکاری

می توان آن را در سطح فدرال یا استانی/منطقه ای گنجاند و دارای قابلیت مالکیت قابل انتقال است. تا آنجا که به شخص حقوقی جداگانه مربوط می شود از سهامداران خود جدا است. سهامدار شرکت شخصاً مسئول بدهی ها، تعهدات یا اعمال شرکت نخواهد بود. این نوع کسب و کار دارای ارجحیت است زیرا دارای مسئولیت محدود، موجودیت مستمر و راحت تر از سایر ساختارهای تجاری است. برخی از شرکت ها توسط قانون اوراق بهادار انتاریو اداره می شوند.

دو نوع شرکت وجود دارد که می توان تحت قانون ثبت شرکت در کانادا آن ها را تاسیس نمود:

 • شرکت فدرال: هنگام راه اندازی یک شرکت فدرال تحت ثبت شرکت در کانادا، قوانین کانادا برای شرکت قابل اجرا خواهد بود.
 • شرکت استانی: سیزده استان یا قلمرو در کانادا وجود دارد. از این رو قوانین محلی این استان ها برای راه اندازی کسب و کار در کانادا قابل اجرا خواهد بود.
 • تعاونی

یک شرکت تعاونی متعلق به انجمن اعضا (AOM) و تحت کنترل آن است. این شرکت می تواند تحت عنوان یک سازمان انتفاعی یا غیرانتفاعی راه اندازی شود. ایجاد این شکل از سازمان خوب است زیرا دموکراتیک ترین شکل تجارت است (ادراه آن توسط رای گیری انجام می گیرد). مقررات مربوط به قانون تعاونی های کانادا برای همه اشکال تعاونی های ثبت شده در کانادا قابل اجرا خواهد بود. در هنگام تشکیل تعاونی ذکر الزامات تعاونی در تفاهم نامه ضروری است.

الزامات اولیه برای ثبت شرکت در کانادا

1- برنامه ریزی یک کسب و کار

متقاضی باید قبل از راه اندازی کسب و کار، برنامه ریزی قطعی مرتبط با آن را انجام دهد. مراحل زیر باید در مرحله برنامه ریزی برای ثبت شرکت در کانادا انجام شود:

 • ایده های تجاری خود را توسعه دهید.
 • مکان ایجاد شرکت را پیدا کنید.
 • ساختار کسب و کار مناسب را انتخاب کنید.

2- انتخاب نام کسب و کار

در مرحله بعدی برای ثبت شرکت در کانادا، متقاضی باید نام کسب و کار را انتخاب کند. این چیزی شبیه به رزرو نام کسب و کار است. چندین دستورالعمل وجود دارد که متقاضی هنگام انتخاب نام کسب و کار باید از آنها پیروی کند. برخی از دستورالعمل ها انتخاب یک نام منحصر به فرد است که شبیه هیچ نام دیگری نیست.

قوانین مربوط به انتخاب نام برای ثبت شرکت در کانادا به شرح زیر است:

 • نام شرکت نباید باعث سردرگمی عموم و سایر مشتریان شود.
 • نامی که شرکت انتخاب می کند باید به راحتی تلفظ و به خاطر بسپارده شود.
 • به غیر از این، متقاضی باید اطمینان حاصل کند که نام توسط هیچ شرکت دیگری گرفته نشده است. اگر این اتفاق بیفتد، منجر به مسائل حقوقی مربوط به نقض قوانین تجاری می شود. برای جلوگیری از چنین شرایطی، نام شرکت باید رزرو شود.
 • اسامی را می توان در وب سایت زیر بررسی کرد:

 https://www.canada.ca/

 • با این حال، برای بررسی نام هایی که توسط شرکت ها استفاده می شود، به وب سایت https://www.nuans.com مراجعه کنید.
 • اگر شرک ت در یک استان یا قلمرو خاص ثبت شده باشد، می توان برای یافتن نام شرکت در استان یا اداره ثبت شرکت، جستجوی ثبت شرکت انجام داد.

3- ثبت کسب و کار خود در دولت

در این مرحله متقاضی باید کسب و کار خود را در دولت ثبت کند. بر اساس نوع ساختار شرکتی که متقاضی استفاده می کند، موارد مختلفی وجود دارد که باید ثبت شوند. ملاحظات زیر باید توسط متقاضی ثبت شرکت در کانادا در نظر گرفته شود:

 • محل اصلی دفتر ثبت کسب و کار؛
 • مکان ها و مناطق جغرافیایی که متقاضی در آن فعالیت می کند؛
 • نام کسب و کار؛

4- درخواست برای مجوزها و مجوزها

صرف نظر از شکل/ساختار کسب و کار، هر نهادی ملزم به اخذ مجوزها و مجوزها است. مجوزهای مختلفی وجود دارد که در وب سایت زیر https://services.bizpal-perle.ca   قابل جستجو است.

5- دریافت پشتیبانی و تامین مالی کسب و کار

آخرین مرحله، مرحله ای است که باید به هر قیمتی عملی شود: حمایت از کسب‌وکار و تامین مالی. برنامه های مختلفی وجود دارد که توسط دولت کانادا در ارتباط با حمایت از کسب و کار منطقه ای و حمایت از کارآفرینان مهاجر ارائه می شود.

شرایط ثبت شرکت در کانادا

همچنین بخوانید: بهترین شهرهای کانادا برای پیدا کردن کار

مراحل ثبت شرکت در کانادا

برای ثبت شرکت در کانادا باید روش زیر اتخاذ شود:

مراحل قبل از اقدام

ابتدا و مهمتر از همه، متقاضی باید به لینک زیر مراجعه کند تا مزایا و معایب کسب و کار خاص را در نظر بگیرد.https://www.canada.ca/en/services/

business/start.html

سپس متقاضی باید ساختار مناسب مورد استفاده برای کسب و کار را انتخاب کند. از بین ساختارهای فوق، متقاضی می تواند هر شکلی از ساختار تجاری را انتخاب کند.

مرحله 1: نامگذاری کسب و کار

نام باید منحصر به فرد باشد، به راحتی قابل یادآوری باشد و باید محصولات و خدماتی را که کسب و کار ارائه می دهد، توصیف کند.

مرحله 2: شماره کسب و کار

کسب و کار ثبت شده برای شناسایی کسب و کار شما به دولت های فدرال، استانی و شهری باید «شماره ثبت کسب و کار» دریافت کند. این شماره تجاری برای معامله با دولت در رابطه با مالیات فروش هماهنگ (HST)، حقوق و دستمزد، واردات/ صادرات و سایر فعالیت‌ها استفاده خواهد شد.

مرحله 3: ثبت شرکت

می تواند به صورت فدرال یا استانی انجام شود. ثبت شرکت در کانادا برای شرکت های فدرال و همچنین استانی می تواند هم از طریق روش آفلاین یا هم از طریق روش آنلاین انجام شود.

 • اساسنامه شرکت: چنین سندی باید توسط متقاضی امضا شود. اگر مؤسس، یک سازمان است، اسناد باید توسط یک فرد مجاز توسط آن سازمان امضا شود. متقاضی می تواند اساسنامه شرکت را از طریق مرکز بایگانی آنلاین 1 ثبت کند که در آن متقاضی باید نام شرکت، استان یا قلمرو در کانادا، ساختار سهام و محدودیت در انتقال سهام، تعداد مدیران و غیره را مشخص کند.
 • زبان اسناد: می تواند فرانسوی یا انگلیسی یا هر دو باشد.
 • دفتر ثبت شده: آدرس دفتر ثبت شده را ارائه دهید تا برای ارتباط بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، متقاضی باید فهرست اولین هیئت مدیره شرکت را نیز ارائه دهد.
 • هزینه تشکیل پرونده: متقاضی باید هزینه های مقرر را طبق قانون شرکت تجاری کانادا پرداخت کند. اسناد ثبت نام به ترتیب 200 دلار کانادا یا 250 دلار کانادا برای حالت آنلاین و دفتری، هزینه در بر خواهد داشت.

مرحله 4: پردازش برنامه

پس از تمام مراحل فوق، مرجع مورد نظر اسناد را بررسی می کند. علاوه بر این، در صورتی که فعالیت ها به درستی ذکر شده باشد، اساسنامه شرکت را نیز بررسی خواهد شد. درخواست ها در صورتی کامل می شوند که شامل کلیه مدارک لازم، فرم های تکمیل شده، امضاء و هزینه های پرداخت شده باشند.

مرحله 5: شماره کسب و کار یا مجوزها و سایر الزامات را دریافت کنید

طبق آژانس درآمد کانادا (CRA)، هر شخصی که به صورت استانی یا فدرال تجارت می کند، ملزم به دریافت شماره تجاری برای GST یا مالیات فروش هماهنگ (HST)، کسر حقوق، مالیات بر درآمد شرکت، عوارض واردات و صادرات خود است. برخی از شهرداری‌ها نیز برای فعالیت تجاری در آن محل به مجوزهایی مانند مجوز الکل برای خدمات رستوران و غیره نیاز دارند.

 

همچنین بخوانید: خرید بیزینس در کانادا 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در کانادا

مدارک زیر برای ثبت شرکت در کانادا مورد نیاز است:

 • گواهی ثبت.
 • اساسنامه شرکت؛
 • اساسنامه برای یک شرکت فدرال یا یک منطقه استانی در کانادا (فرم 3001)؛
 • دفتر ثبت کسب و کار و اطلاعات در اولین هیئت مدیره (فرم 3002)؛
 • نام باید توسط مقامات تایید شود، سپس نامه تاییدیه نیز باید ارائه شود؛
 • شماره تجاری فدرال و شماره مالیات بر درآمد برای انجام معاملات شرکتی از مرجع درآمد مربوطه کانادا؛
 • آدرس دفتر ثبت شده کسب و کار؛
 • در صورتی که سهامداران خارجی باشند، باید مدرک آدرس در کانادا ارائه شود؛
 • کپی پاسپورت (ویزا)؛
 • اطلاعات مربوط به سرمایه پرداخت شده مورد نیاز برای تشکیل شرکت؛
 • هزینه ثبت درخواست؛

برای شرکت های تعاونی مدارک زیر مورد نیاز است:

 • نامه پوششی از متقاضی که تمام اطلاعات مورد نیاز برای تشکیل پرونده را بیان می کند؛
 • اطلاعاتی در مورد اینکه آیا تعاونی که در کانادا راه اندازی می شود برای سوددهی است یا خیر؛
 • نسخه کامل امضا شده و PDF اساسنامه شرکت تعاونی (فرم 3001)؛
 • دفتر ثبت تجارت و اطلاعات در اولین هیئت مدیره (فرم 3002)؛
 • هزینه تشکیل پرونده؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *