بلاگ

ویزای اسپانسرشیپ کانادا

کشور کانادا یکی از مهاجرپذیر ترین کشورها در جهان است. کیفیت زندگی و تحصیل در این کشور از بالاترین استانداردها برخودار است به همین دلیل سالانه افراد زیادی متقاضی مهاجرت به کانادا هستند. روش های زیادی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که یکی از بهترین روش ها ویزای اسپانسرشیپ است. درواقع اسپانسرشیپ به معنی حامی مالی یا اسپانسر است. برای اخذ این ویزا یکی از اعضای خانواده شما که دارای اقامت کشور کانادا است، می تواند به عنوان حامی مالی شما و سایر افراد خانواده باشد.

در ادامه مطلب به بررسی شرایط اخذ ویزای اسپانسرشیپ کانادا و جزئیات آن می پردازیم؛ اگر از طریق ویزای اسپانسرشیپ، قصد مهاجرت به کانادا را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ویزای اسپانسرشیپ کانادا چیست؟

انسجام خانواده یکی از ارکان سیستم مهاجرتی کانادا است. از زمان پایان جنگ جهانی دوم، کانادا به دنبال استقبال از مهاجران برای تقویت اقتصاد خود، گرد هم آوردن خانواده ها، به دلایل انسان دوستانه و دلسوزانه بوده است. فراهم کردن شرایطی برای زندگی کردن مهاجران در کنار اعضای خانواده، یکی از برنامه هایی است که توسط دولت کانادا مورد استقبال قرار می گیرد. به طور کلی ویزای اسپانسرشیپ کانادا این اجازه را می دهد تا اعضای خانواده شما به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم (PR) دریافت کنند.
این امر مستلزم آن است که شما به عنوان یک فرد متعهد شوید که نیازهای اولیه را تامین می کنید و از آن شخص حمایت مالی می کنید.

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای اسپانسرشیپ کانادا

کانادا بالاترین سطوح مهاجرت در تاریخ خود را برای بهبود شرایط اقتصادی خود پس از بیماری کووید-19 دنبال می کند. به این ترتیب، کانادا قصد دارد سالانه از بیش از 400000 مهاجر جدید استقبال کند که از این تعداد بیش از 100000 مهاجر در سال می توانند از مزایای ویژه ویزای اسپانسرشیپ کانادا استفاده کنند.
اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست های حمایت مالی خانواده ها را می پذیرد. در اینجا برخی از مراحل انجام شده آورده شده است:

 • IRCC تعداد کارکنانی را که درخواست‌های حمایت از خانواده را بررسی می‌کنند تا 66 درصد افزایش داده است تا زمان انتظار را کاهش دهد و درخواست‌ها را سریع تر پردازش کند.
 • IRCC همچنین در حال اجرای یک پروژه آزمایشی است که از فناوری جدید برای دیجیتالی کردن برنامه های کاغذی برای پردازش سریع تر استفاده می کند.
 • IRCC نشان داده است که ممکن است اقدامات تسهیل بیومتریک را اجرا کند و یک فناوری را برای انجام مصاحبه با متقاضیان از راه دور معرفی کند.
 • اگر بیمه کار و مزایای واکنش اضطراری کانادا (CERB) را دریافت کرده اید، همچنان می توانید از همسر، والدین، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزند یا سایر اعضای خانواده خود حمایت مالی کنید تا زمانی که تمام شرایط لازم برای حامی بودن را داشته باشید.
 • اگر شخصی که شما از او حمایت مالی کرده اید، بیمه کار (EI) یا CERB را در طول دوره تعهد دریافت کرده است، این باعث نمی شود که مجبور به انجام تعهدات خود نباشید.

مراحل دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا

برای اخذ ویزای اسپانسرشیپ کانادا شخص اسپانسر و اشخاص مورد حمایت وی باید دارای شرایط ویژه ای باشند. به عنوان مثال حداقل شرایط لازم برای اسپانسر شدن یک شخص شامل داشتن حداقل 18 سال سن، شهروند کانادا بودن یا داشتن اقامت دائم کانادا و ارائه تمکن مالی لازم برای حمایت از سایر افراد، می باشد.

شرایط فرد مورد حمایت با توجه به نسبت خانوادگی از جمله همسر، فرزند یا پدر و مادر، خواهر یا برادر بودن، متفاوت است.

پس از بررسی شرایط لازم، چنانچه واجد شرایط اخذ ویزای اسپانسرشیپ هستید، باید ابتدا مدارک لازم را تکمیل نمایید، سپس هزینه های مربوط به اخذ ویزا را بپردازید و در نهایت مدارک و درخواست ویزا را ارسال کنید. به طور کلی فرآیند ثبت نام برای ویزای اسپانسرشیپ کانادا مطابق زیر است.

 1. اطمینان حاصل کنید که معیارهای واجد شرایط بودن برای اسپانسر شدن را دارید.
 2. اطمینان حاصل کنید که بستگانی که قصد حمایت مالی از آنها را دارید، معیارهای واجد شرایط بودن را دارند.
 3. شما باید در سطح فدرال به وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و اگر مقیم کبک هستید، در سطح استانی به وزارت مهاجرت، درخواست دهید. شما باید درخواست حمایت مالی خود و درخواست های وضعیت اقامت دائم(PR) اعضای خانواده یا بستگان خود را با هم ارسال کنید. هنگامی که واجد شرایط حمایت مالی تشخیص داده شدید، درخواست شما بررسی خواهد شد.
 4. شما ملزم به پرداخت هزینه درخواست حمایت از خانواده خواهید بود.
 5. درخواست خود را به آدرس مناسب ارسال کنید. این اطلاعات را در راهنمای حمایت مالی که برای دانلود در وب سایت دولتی موجود است، پیدا خواهید کرد.

شرایط دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا

برای حمایت مالی از یکی از اعضای خانواده، باید چندین شرط را رعایت کنید، مانند:

 • یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا هستید.
 • سن 18 سال به بالا داشته باشید.
 • قادر به حمایت از شخص مورد حمایت برای چندین سال هستید.
 • در لیست حذف سازمان ویزای کانادا نباشید.
 • عدم سوء پیشینه یا حکم قضایی ارائه شود.
 • درصورتی که شخص تحت حمایت دولت کانادا باشد و شرایط مالی مناسبی نداشته باشد نمی تواند اسپانسر شود.
 • تمکن مالی مناسب جهت ساپورت مالی افراد خانواده باید ارائه شود.

از جمله افرادی که می توانید تحت حمایت خود قرار دهید پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، همسر و فرزندان هستند. بستگان شما در صورت اقامت دائم کانادا می توانند در کانادا زندگی، تحصیل و کار کنند.

هزینه دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا

هزینه های مربوط به ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای هر یک از افراد مورد حمایت متفاوت است. همچنین این هزینه ها سالانه از سوی دولت کانادا تغییر می کند بنابراین پیش از اقدام به مهاجرت از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا باید از جزئیات و هزینه های لازم برای این نوع ویزا مطلع شوید.

طبق آخرین آمار، هزینه دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا به شرح زیر است:

متقاضی مجموع هزینه ها
همسر یا شریک زندگی 1050 دلار کانادا
فرزندان تحت تکفل 150 دلار کانادا به ازای هر فرزند
پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ 1050 دلار کانادا به ازاری هر نفر
فرزند خواندگان به ازای هر فرزند 150 دلار کانادا
سایر اقوام و خویشاوندان 1050 دلار کانادا

لازم به ذکر است، هزینه های فوق مربوط به هزینه ویزای اسپانسرشیپ، هزینه های مربوط به پروسه اپلای متقاضی و هزینه حق اقامت دائم کانادا هستند.

ویزای اسپانسرشیپ

مدارک لازم برای دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا

مدارک لازم برای ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای اسپانسر و افراد مورد حمایت وی متفاوت است. مدارک لازم برای شخص اسپانسر عبارتند از:

 • ارائه مدارک هویتی از جمله شناسنامه، مدارک مربوط به اقامت در کانادا
 • ارائه مدارک مبتنی بر تمکن مالی جهت حمایت از سایر اعضای خانواده
 • ارائه فرم های تکمیل شده و مرتبط با ویزای اسپانسرشیپ
 • اثبات ارتباط خیشاوندی با افراد تحت حمایت
 • پرداخت هزینه های لازم برای صدور درخواست ویزای اسپانسرشیپ

فرد اسپانسر شونده یا مورد حمایت باید مدارک مربوط به اخذ ویزا کانادا را ارائه دهد. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک هویتی ازجمله شناسنامه، کارت ملی به همراه دوقطعه عکس
 • ارائه گذرنامه
 • ارائه فرم های تکمیل شده مربوط به فرد مورد حمایت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اثبات ارتباط خیشاوندی با اسپانسر

انواع حمایت مالی از اعضای خانواده در ویزای اسپانسرشیپ کانادا

همانطور که گفتیم یک اسپانسر می تواند از اعضای خانواده خود از جمله همسر و فرزندان، پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر یا برادر حمایت مالی کند. در اینجا به بررسی شرایط حمایت از هر یک از اعضای خانوداه می پردازیم.

 • حمایت از همسر یا شریک قانونی مشترک

یکی از اولین کسانی که می تواند در ویزای اسپانسرشیپ مورد حمایت قرار گیرد، همسر است. اگر شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا هستید می توانید از همسر قانونی خود یا شریک زندگی مشترک از طریق ویزای اسپانسرشیپ حمایت کنید.

برای واجد شرایط بودن برای حمایت از همسر یا شریک زندگی، باید علاوه بر سن قانونی از تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای اساسی زندگی خود و همسرتان را در کانادا داشته باشید. در نهایت با ارائه مدارکی به دولت کانادا، باید ثابت کنید که رابطه خود با شخص حمایت شده واقعی است.

 • حمایت از فرزندان

شما می توانید از فرزندان تحت تکفل خود، چه فرزند شما و چه فرزند خوانده حمایت مالی کنید تا به عنوان مقیم دائمی در کانادا با شما زندگی کنند. کودکان برای واجد شرایط بودن برای حمایت مالی باید تعریف زیر را از فرزند تحت تکفل داشته باشند:

 • اگر کودکی متاهل نباشد و کمتر از 22 سال سن داشته باشد، تحت تکفل محسوب می شود.
 • اگر کودکی بیش از 22 سال سن داشته باشد، اگر شرایط جسمی یا روحی داشته باشد که مانع از توانایی او برای تامین هزینه های زندگی شود، ممکن است به عنوان یک فرد وابسته در نظر گرفته شود.

برای واجد شرایط بودن تحت این برنامه، فرزند شما برای دریافت ویزا باید توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تایید شود. همچنین باید رابطه خود را با کودکی که حمایت می کنید، با گواهی تولد یا فرزندخواندگی ثابت کنید.

 • حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ

برنامه حمایت از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ (PGP) و برنامه سوپر ویزا دو برنامه ای هستند که به شهروندان کانادایی و مقیم دائم این فرصت را می دهند تا والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورند. برای واجد شرایط بودن تحت برنامه حمایت از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ، باید:

 • شهروند کانادایی و ساکن کانادا یا مقیم دائم این کشور باشید.
 • حداقل درآمد ضروری مورد نیاز برای اندازه واحد خانواده خود را برآورده کنید و اخطارهای ارزیابی صادر شده توسط آژانس درآمد کانادا را به عنوان مدرک ارائه کنید.
 • قرارداد حمایتی را امضا کنید که تعهد شما را مبنی بر تامین نیازهای اساسی اعضای خانواده برای یک دوره 20 ساله تایید می کند.

لازم به ذکر است، همسر یا شریک زندگی مشترک شما می تواند با امضای قرارداد به شما کمک کند تا درآمد مورد نیاز خود را برآورده کنید.

برنامه سوپر ویزا کانادا

برنامه Super Visa به والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها اجازه می دهد تا با استفاده از این ویزا، به صورت طولانی مدت (در مجموع تا 10 سال) به کانادا بیایند. برای واجد شرایط بودن تحت برنامه Super Visa، باید:

 • پدر یا مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا باشید.
 • دعوت نامه ای را از فرزند یا نوه خود دریافت کرده باشید.
 • بیمه درمانی داشته باشید.
 • برای سوپر ویزا از خارج از کانادا اقدام کنید.

علاوه بر این، فرزند یا نوه کانادایی شما باید ثابت کند که خانواده او حداقل درآمد لازم را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *