بلاگ

اجاره یا خرید خانه؟ کدامیک در کانادا بهتر است؟

اجاره یا خرید خانه؟ این یکی از آن سوالات همیشگی است که میلیون ها نفر در هر نسل به آن فکر می‌کنند و به دنبال یک جواب منطقی هستند. با این حال، حتی اگر شما فکر می کنید که پاسخ به این سوال خیلی ساده و پیش پا افتاده است، باید بگوییم که نه؛ این طور نیست. ممکن است بارها و بارها از هزاران نفر شنیده باشید که با اجاره کردن خانه، پولتان را دستی دستی دور می‌ریزید مگر اینکه با سرمایه‌تان، خانه بخرید؛ اما باید بگوییم که این مقایسه اصلا منصفانه نیست! از این‌ها گذشته، واقعا کدامیک بهتر است؟ اجاره یا خرید خانه در کانادا؟

احتمالا بارها به شما توصیه شده است که اگر در توانتان هست، خانه بخرید. اما واقعیت این است که مسئله خرید یا اجاره خانه کاملا بستگی به شرایط و اولویت‌های شما دارد. بعضی اوقات، اجاره نسبت به خرید، گزینه بهتری است. مسئله اجاره در مقابل خرید، چیزی فراتر از یک موضوع مالی است. همچنین تفاوت‌های زیادی بین سبک زندگی اجاره‌نشین‌ها و صاحب‌خانه‌ها می‌تواند وجود داشته باشد که باید در کنار مسائل مالی به آن‌ها نیز توجه کرد. در این بخش به تعدادی از مزایای اجاره و خرید خانه که سبک زندگی و مسائل مالی را نیز در نظر می گیرد، اشاره می‌کنیم.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی طلافروشی در کانادا

 

مزایای اجاره خانه در کانادا

انعطاف پذیری: اجاره به هیچ وجه شما را مقید نمی‌کند. اگر قصد دارید به زودی جا‌به‌جا شوید یا نقل مکان کنید، اجاره خانه به شما این امکان را می‌دهد که به محض پایان قرارداد اجاره (که معمولاً 12 ماه است)، به یک جای جدید بروید.

دردسر و تعمیرات کمتر: تعمیر و نگهداری روزانه از یک خانه، وقت زیادی می‌گیرد و هزینه های زیادی برایتان می‌تراشد؛ این در حالیست که اجاره، این مسئولیت را به صاحب ملک شما منتقل می‌کند و زمان شما را آزاد می‌گذارد.

مقرون به صرفه و ارزان‌تر: اجاره به طور کلی و حداقل در کوتاه مدت، ارزان تر از گرفتن وام مسکن است. اگر درآمد خانوار شما به پرداخت قسط وام مسکن نمی‌رسد، اجاره معمولا گزینه مقرون به صرفه تری است.

امکان انجام سرمایه گذاری های جایگزین: مستاجر بودن به این معنی نیست که باید از سرمایه گذاری در آینده خود چشم پوشی کنید. پول اضافی که می‌توانید در کنار پرداخت اجاره، پس‌انداز کنید، می‌تواند در بازار سهام، برای تحصیلات خودتان یا راه‌اندازی یک تجارت سرمایه گذاری شود. اگر سخت کار کنید و کمی خوش شانس باشید، برخی از این راه‌ها حتی بیشتر از داشتن یک خانه برایتان سودآور است.

خرید و اجاره خانه

مزایای خرید خانه در کانادا

ثبات: داشتن خانه به این معنی است که شما دستتان در انجام تغییرات مختلف حسابی باز است. اگر می‌خواهید در و دیوار را رنگ کنید، کفپوش را عوض کنید، بازسازی کنید، یا یک حمام اضافه کنید، نیازی نیست از صاحبخانه اجازه بگیرید؛ اجازه دست شماست.

پیشرفت سرمایه‌: مالک خانه بودن به این معنی است که در یک سرمایه امن و مطمئن سرمایه‌گذاری کرده‌اید و در صورت فروش خانه، اگر ارزش خانه شما افزایش پیدا کرده باشد، به سود سرمایه پی خواهید برد. این در صورتی است که اگر قرار بود خانه ای را اجاره کنید، تنها کسی که سود می برد صاحبخانه شما بود و نه فرد دیگری.

افزایش سهم مالک از خانه (home equity): اگر برای تأمین اعتبار مورد نیاز برای خرید خانه، وام مسکن گرفته باشید، هنگامیکه اقساط وام مسکن را منظم و به تدریج می‌پردازید، از میزان اصل بدهی (و نه سود آن) کم می‌شود. همچنین با گذشت زمان، امکان دارد ارزش خانه‌تان نیز بیشتر شود. بنابراین ترکیب این افزایش ارزش خانه از یک سو و نیز کاهش اصل بدهی وام مسکن از سوی دیگر موجب افزایش سهم‌تان به عنوان مالک از خانه می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

 

اجاره یا خرید: قانون 5 درصد

هنگامی که مردم در مورد مسئله اجاره در مقایسه با خرید خانه صحبت می کنند، اغلب دچار اشتباه می‌شوند و هزینه های داشتن یک خانه را دست کم می‌گیرند. قانون 5 درصد یک قانون مناسب برای مسئله اجاره در مقابل خرید است و به روشن شدن هزینه های واقعی اجاره و خرید نیز کمک می‌کند. این قانون شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما ما شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

قانون 5 درصد: هزینه سالانه و غیرقابل جبران داشتن یک خانه تقریباً 5٪ ارزش ملک است (چه وام مسکن داشته باشید چه نداشته باشید). اگر اجاره خانه شما کمتر از این مقدار است (با در نظر گرفتن یک خانه مشابه در حالت خرید)، باید به اجاره کردن خانه ادامه دهید. اما اگر اجاره بیشتر از این مقدار باشد، احتمالاً بهتر است خانه ای مشابه بخرید.

مانند بسیاری از مسائل، هیچ پاسخ آسانی برای اینکه اجاره خانه بهتر است یا خرید، وجود ندارد. در واقع این مسئله به سبک زندگی، محل زندگی و امور مالی شخصی شما بستگی دارد. با این حال، چند پیشنهاد کلی وجود دارد که می‌توانید راجع به آن ها فکر کنید.

  • زمانی که می‌دانید در چند سال آینده (یا بیشتر عمرتان) به طور دائم نقل مکان خواهید کرد، ممکن است اجاره کردن را بیشتر ترجیح دهید.
  • اگر می‌خواهید ثبات داشته باشید و دستتان در اعمال تغییرات مختلف از جمله بازسازی و نوسازی باز باشد، احتمالاً خرید خانه گزینه مناسب‌تری برای شماست.
  • زمانی که اجاره سالانه شما کمتر از 5 درصد هزینه کل یک خانه است، ممکن است به اجاره و سرمایه گذاری از طریق راه‌هایی به غیر از خانه خریدن فکر کنید.
  • اما اگر اجاره ای می‌پردازید که بیش از 5 درصد قیمت یک خانه می باشد، ممکن است به خرید خانه فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *