بلاگ

بازار کار کانادا

کانادا هرساله، 250،000 نفر را به عنوان مهاجر دائم می پذیرد. اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند، با توجه به نیاز روزافزون بازار کار کشور، بدلیل رشد میزان سالمندان و کم بودن نرخ زاد و ولد، طی دهه های آینده، کشور به تعداد بسیار بیشتری مهاجر، نیازمند خواهد شد. مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2021 از مشاغل کارگری فنی مانند کارگران عمومی گرفته تا مشاغل با فناوری بالا مانند مهندسین نرم افزار، بخش‌ها و صنایع متنوعی را پوشش می دهند. طبق تحقیقات اداره کار کانادا، مشاغلی همانند مدیر توسعه کسب و کار، مهندس برق، مهندس کامپیوتر و مدیر پروژه های مهندسی در میان ۱۵ شغل اصلی مورد نیاز بازار کانادا در سال 2021 به شمار می‌روند. در زمینه بازار کار، کانادا تا سال 2021، بیش از یک میلیون شغل جدید ایجاد کرده است که فارغ التحصیلان این کشور نمی توانند همه آنها را پوشش دهند و بنابراین نیاز بازار کار به نیروهای ماهر کاری خارجی و مهاجرین کاری بیش از پیش خواهد بود. دولت کانادا با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، قصد دارد تا با توسعه بخش های زیر بنایی مانند صنعت نفت، ساختمان سازی، پزشکی و پرستاری، صنعت معدن و کشاورزی به تعداد مشاغل بیافزاید، که ایرانیان بخش بزرگی از جامعه مهندسین و مشاغل مهندسی را در کانادا تشکیل می‌دهند.

در این مقاله به بیان برخی مفاهیم و قوانین کار فدرال پرداخته شده و همچنین وضعیت اشتغال در سال 2021 را در استان های مختلف کانادا و صنایع متفاوت بررسی نموده و در انتها به برخی مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2021 اشاره می کنیم.

شیوع ویروس کرونا در دنیا بسیاری از کشورها را درگیر خود کرد. یکی از بخش هایی که بیشترین لطمه را از شیوع کرونا خورد، اقتصاد و بازار کار بود. کشورهای توسعه یافته ای همچون کانادا هم لطمه های بسیاری از این موضوع خوردند. در این دوران بیش از 3 میلیون کانادایی از کار بیکار شدند. در نیمه دوم سال 2020، کانادا با برنامه ریزی های دقیق و طرح های حمایتی، بسیاری از کسب و کارها را به فعالیت بازگرداند. اکنون که واکسن کرونا تولید شده و جهان در حال ایمن سازی خود است، اقتصاد و بازار کار هم با سرعت کمی از حالت سکون خود خارج می شود. کانادا، با توجه به نیازهای بالای بازار کار، پیش بینی کرده است که رونق اقتصادی خوبی را پس از دوران کرونا داشته باشد. احتمالا می دانید کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است. یکی از راهکارهای دولت کانادا برای حل این مشکل، استفاده از نیروی کار خارجی است.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی باغ میوه در کانادا

 

قوانین مربوط به کار در کانادا

قوانین کار فدرال که به آن Labour Code می گویند حدود ۹۰۰ هزار نیروی کار دولت فدرال را پوشش می‌دهد. برنامه‌ها و قوانین کار مسئول حفاظت از حقوق کارمندان و کارفرمایان در محیط های کاری تحت نظارت دولت فدرال می باشند. دولت فدرال با همکاری دولت های محلی، اتحادیه‌ها، کارفرمایان، شرکای بین‌المللی و سایر سهامداران، محیط های کاری مناسب، ایمن و کارآمدی را فراهم نموده و موجب گسترش روابط مشترک در محل کار شده است.

استانداردهای کار فدرال در بخش سوم قانون کار کانادا آمده است و در آن حداقل استانداردهای تنظیم شده توسط دولت فدرال ارائه شده تا کارفرمایان و کارمندان از آنها پیروی کنند.

1. ساعات کاری

ساعات کار استاندارد برای یک کارمند بدین شرح است:

 • هشت ساعت در روز (منظور از روز یک دوره متوالی ۲۴ ساعته است)
 • ۴۰ ساعت در هفته

برای کارمندان در هر هفته یک روز تعطیل جهت استراحت اختصاص داده شده که معمولا روز یکشنبه است.

2. تعطیلات سالیانه و تعطیلات عمومی

 • کارمندان دولت فدرال، مجاز به استفاده از حداقل دو هفته تعطیلات سالیانه پس از اتمام یک سال کاری با یک کارفرما می باشند. پس از انجام کار به مدت شش سال متوالی با همان کارفرما، میزان تعطیلات به ازای هر سال به سه هفته افزایش می یابد.
 • کارمندان در هر سال ۹ روز تعطیلات عمومی دارند که این روزهای تعطیل نیز به عنوان تعطیلات قانونی شناخته شده است.

3. شرایط مرخصی

قانون کار کانادا برای کارمندان مجاز فدرال برخی شرایط مرخصی و غیبت تعیین نموده که در زیر فهرست شده است. هیچ کارفرمایی حق اخراج، تعلیق، تادیب یا تنزل مقام یک کارمند را به دلیل هر یک از موارد زیر ندارد. در برخی موارد خاص، تغییراتی در میزان مرخصی‌ها داده می شود.

 • مرخصی استعلاجی
 • مرخصی به دلیل آسیب حین کار
 • برنامه هایی برای معلولیت های دراز مدت
 • مرخصی بارداری
 • مرخصی زایمان
 • مرخصی والدین
 • بستری شدن نوزاد
 • مرخصی فوت بستگان
کار در کانادا

4. دستمزد

 • حداقل دستمزد فدرال معادل حداقل دستمزد عمومی است که توسط هر استان یا قلمرو تعیین می‌شود. هر بار که یک دولت استانی حداقل دستمزد را افزایش می دهد، نرخ فدرال برای این منطقه به طور خودکار افزایش می یابد.
 • حقوق و دستمزد باید در یک روز معین که توسط کارفرما تعیین شده باشد به کارمند پرداخت شود.
 • در بعضی موارد، کارفرمایان مجازند که از حقوق کارکنان کسر نمایند.

کسورات مجاز شامل موارد زیر است:

کسورات انجام شده توسط قانون فدرال یا استانی مانند مالیات و حق بیمه اشتغال، کسورات بر اساس حکم دادگاه، کسورات تایید شده توسط کارمند به عنوان مثال کمک های خیریه، کمک هزینه های پس انداز، حق بیمه های پزشکی و دندانپزشکی، بیمه های زندگی و حق بیمه های درازمدت معلولیت، طرح حقوق بازنشستگی و …

 • یک کارمند می تواند در مورد حقوق و دستمزد های پرداخت نشده و یا سایر مبالغی که از کارفرمایان قبلی خود طلب دارد شکایت خود را به اداره کار ارائه کند.

لیست شغل های پردرآمد در کانادا در سال ۲۰۲۱

در ادامه این مقاله می خواهیم مشاغل برتر برای مهاجرت به کانادا را برای آشنایی بیشتر شما معرفی کنیم.

1. نماینده بخش فروش (Sales Representative) در کانادا

یکی از بهترین مشاغل برای مهاجرت به کانادا نماینده بخش فروش است. یک نماینده فروش قوی و متخصص می تواند یک کسب و کار را موفق و پر درآمد کند و به همین خاطر این شغل در کانادا بسیار مورد توجه بوده است و بیش از ۸۵۰۰ آگهی نیازمندی مربوط به جذب نماینده فروش در Jobs Bank منتشر شده اند.

نقش های ارتباطی – ارتباط کسب و کار با مشتری و کسب و کار با کسب و کار – نیز در این زمره قرار دارند. حقوق پایه این شغل که حدود ۶۴ هزار دلار در سال است معمولا همراه با کمیسیون و تشویقی های خاصی همراه می شود.

 

مطلب پیشنهادی : مهاجرت پرستاران به کانادا

 

2. حسابداری، یکی از شغل های پردرآمد در کانادا

هر چه کسب و کار بزرگ تر باشد، بخش حسابداری نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند و به همین خاطر این شغل در جایگاه دوم از بهترین مشاغل برای مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.

یک بخش مهم از شغل حسابداری، دادن مشاوره مربوط به تعهد مالی به مشتریان است، اما شغل حسابداری عمدتا مربوط به کمک به کسب و کارها و افراد خاص در مدیریت امور مالی آنهاست. جایگاه شغلی حسابدار حرفه ای، تاریخچه بسیار قوی در استخدام مشاغل کانادا دارد و انتظار می رود این روند کماکان ادامه داشته باشد.

 • بازه حقوقی: ۶۳ هزار دلار الی ۷۵ هزار دلار در سال
 • ۷۲۰ آگهی نیازمندی این شغل در Job Bank

3. تحلیل گر کسب و کار (Business Analyst)

یکی از بهترین مشاغل برای مهاجرت به کانادا  تحلیل گر کسب و کار است. یک تحلیل گر کسب و کار دائما به دنبال راه هایی است که باعث می شوند یک کسب و کار به خوبی رشد کرده و رو به جلو پیش برود. بنابراین برای این جایگاه شغلی به مهارت های حوزه فناوری و مشوق مالی نیاز است و همه این ها به نقش خاص تحلیل گر بستگی دارد.

شرکت های بزرگ و پروژه های زیر ساختی معمولا چندین تحلیل گر کسب و کار برای حوزه های مختلف شرکت استخدام می کنند.

 • بازه حقوقی: ۷۳ هزار دلار الی ۸۷ هزار دلار در سال
 • ۱۰۸۰ آگهی نیازمندی این شغل در Job Bank

4. مدیر پروژه آی تی (IT Project Manager)

بدون شک همه می دانیم که فردی می تواند در پست مدیر آی تی یک کسب و کار فعالیت کند که مهارت های وی در حوزه فناوری بسیار بالا باشند. اما علاوه بر این موضوع توانایی های دیگری نظیر متعادل کردن پروژه های فناوری در حوزه مدیریت زمان، کارکنان و بودجه پروژه نیز مورد نیاز هستند.

مدیران پروژه های آی تی هر شرکت مسئول این هستند که پروژه های حوزه فناوری که به رشد کسب و کار کمک شایانی می کنند را با موفقیت تکمیل نمایند.

 • بازه حقوقی: ۹۲ هزار دلار الی ۱۱۴ هزار دلار در سال
 • ۱۹۸۹ آگهی نیازمندی این شغل در Job Bank

5. مدیر حساب (Account Manager)

مدیران حوزه حساب مسئول این هستند که مشتریان فعلی یک کسب و کار را راضی نگه دارند و همچنین برای کسب و کار مربوطه مشتریان جدید پیدا کنند. بنابراین وظیفه و فعالیت های افرادی که در این پست فعالیت می کنند برای یک بیزینس حیاتی است. این افراد در واقع محور اصلی یک شرکت در روابط بین دو کسب و کار مختلف با هم هستند.

 • بازه حقوقی: ۷۵ هزار دلار الی ۹۲ هزار دلار در سال
 • ۱۸۶ آگهی نیازمندی این شغل در Job Bank

همان طور که گفتیم، کشور کانادا به دنبال جذب نیرو های کار متخصص و حرفه ای است که غالبا نمی تواند از میان شهروندان کانادایی آن ها را پیدا کند؛ به همین دلیل به سوی جذب نیرو های بین المللی و خارجی رو می آورد. اگر فکر می کنید باید دانش خود را در یک حوزه کاری، بیشتر کنید، حتما قبل از اینکه برای مهاجرت اقدام کنید، این کار را انجام دهید. این فرصتی مناسب و گزینه‌ای جذاب و وسوسه‌انگیز برای مهاجرت به کانادا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *