بلاگ

ویزای همراه دانشجو در کانادا

تحصیل کردن در کانادا و به دور از خانواده واقعا سختی ها و چالش ها و صد البته دلتنگی های خاص خود را دارد. شما هم باید روی تحصیل خود تمرکز کنید و هم به فکر خانواده و فرزندان خود باشید. اما اگر بتوانید در کانادا نیز همراه خانواده تان باشید، بسیاری از این فشارهای روحی و روانی کاهش پیدا می کند. کشور کانادا نیز به بنیان خانواده بسیار اهمیت می دهد و به دانشجویان نیز اجازه می دهد تا تجربه لذتبخشی از زندگی در کانادا به همراه خانواده به دست بیاورند. اما بیایید درباره ویزای همراه دانشجو بیشتر صحبت کنیم.

همراه دانشجو یعنی چه کسانی؟

 • همسر یا شریک زندگی قانونی
 • فرزندان متقاضی وابسته
 • پدر و یا مادر تنی یا ناتنی یا قیم قانونی

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی باغ میوه در کانادا

 

شرایط درخواست ویزای همراه دانشجو

هنگام درخواست برای پیوستن خانواده به شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا، موارد بسیاری وجود دارد که باید در نظر بگیرید، اما با برنامه ریزی دقیق همه چیز امکان پذیر است.

شما می توانید درخواست بدهید تا خانواده شما هم برای یک بازدید کوتاه مدت و هم برای تمام طول زمانی که به تحصیل می پردازید، در کنار شما باشند. اگر این درخواست مورد تایید قرار بگیرد، خانواده شما می توانند به طور همزمان با شما و یا بعد از این که شما وارد کانادا شدید، به این کشور بیایند.

قبل از این که به عنوان دانشجوی بین المللی درخواست دهید تا خانواده تان را همراه خود بیاورید، سه مورد وجود دارد که باید به یاد داشته باشید.

 1. یک وضعیت کانادایی را انتخاب کنید

اولین مرحله این است که تصمیم بگیرید که بهترین وضعیت که مناسب هر یکی از اعضای خانواده می باشد، چیست:

ویزیتور:

 • کوتاه مدت- این امر به اعضای خانواده اجازه می دهد تا در مدت زمان کوتاهی (کمتر از 6 ماه) برای بازدید وارد کانادا شوند. برای مثال، والدینتان می توانند برای مراسم فارغ التحصیلیتان به کانادا بیایند.
 • بلند مدت- برخی از اعضای خانواده وابسته ممکن است دوست داشته باشند به عنوان یک ویزیتور برای مدت زمان بیش از 6 ماه، شما را در این کشور همراهی کنند- برای مثال کودک خردسالتان که هنوز به مدرسه نرفته است و یا همسر یا شریک زندگی قانونیتان. در این شرایط، یک افسر مرزی معمولا هنگام ورود به کانادا برای آن ها یک “سوابق ویزیتوری” چاپ می کند. اگر آن ها این سوابق ویزیتوری را دریافت نکنند، می توانند با تمدید وضعیت خود در کانادا به عنوان یک ویزیتور، برای آن درخواست دهند. همسر یا شریک زندگی قانونی شما نمی تواند تحت وضعیت ویزیتوری در کانادا مشغول به کار شود.

دانشجو:

 • مجوز تحصیلی معمولا به فرزندان شما داده می شود (از سنین بالای 18 یا 19 سال، بسته به این که در کدام استان و ایالت کانادا زندگی می کنید) تا در کانادا تحصیل کنند. این فرزندان باید خارج از کانادا قبل از ورود به این کشور درخواست ویزای تحصیلی بدهند. اگر چه برخی از این بچه ها که از قبل در کانادا حضور دارند ممکن است بتوانند بدون ویزای تحصیلی به تحصیل بپردازند، اما داشتن چنین ویزایی توصیه می شود و ممکن است برای دریافت خدمات اجتماعی مورد نیاز باشد.

کار:

اگر همسر و یا شریک زندگی قانونی شما امید دارد تا در کانادا مشغول به کار شود، ممکن است در صورتی که شما به صورت تمام وقت در یک موسسه مورد تایید مشغول تحصیل هستید، برای ویزای کار واجد شرایط باشد. در این جا دو روش برای درخواست این نوع ویزا وجود دارد:

 • قبل از ورود به کانادا- در این سناریو، همسر یا شریک زندگی قانونی شما باید برای ویزای کاری از خارج از کانادا درخواست دهد، حالا فرقی ندارد همراه با درخواست ویزای تحصیلی شما و یا بعد از این که ویزای تحصیلی شما با موافقت رو به رو شد، باشد.
 • بعد از ورود به کانادا- اگر همسر و شریک زندگی قانونی شما ابتدا به عنوان ویزیتور وارد کانادا شد، می تواند از داخل کانادا نیز درخواست مجوز کاری بدهد.

شما باید وضعیت اعضای خانواده خود را با دقت انتخاب کنید، زیرا تفاوت های بسیار مهمی بین هر یک از آن ها وجود دارد. برای مثال، ویزیتورها معمولا نمی توانند ویزای موقت خود را از داخل کانادا تمدید کنند. زمانی که برای هر یک از این گروه ها درخواست می دهید، اعضای خانواده شما همچنین باید مدارکی را برای اثبات داشتن سرمایه کافی ارائه دهند تا مشخص شود که می توانند در کانادا بمانند. علاوه بر حداقل سرمایه ای که به عنوان یک دانشجو نیاز دارید، اعضای خانواده تان نیز باید به طور کلی نشان دهند که حداقل 4000 دلار کانادایی برای اولین عضو خانواده برای مثال همسر و 3000 دلار کانادایی برای هر یک از اعضای دیگر خانواده مانند فرزندان در اختیار دارند. این میزان در کبک ممکن است بیشتر باشد.

اعضای خانواده همچنین باید اسنادی از وضعیت دانشجویی شما (برای مثال نامه پذیرش، نامه ثبت نام فعلی و یا رونوشت)، دعوت نامه، نامه ای از طرف شما، شرح دلایل برای بازدید از کانادا را ارائه دهند.به یاد داشته باشید که تنها به این دلیل که خانواده شما برای درخواست یک وضعیت در کانادا واجد شرایط می باشند به این معنی نیست که حتما مورد تایید واقع می شوند.

اگر برای خانواده شما سابقه ویزیتوری و یا مجوز تحصیلی یا کار صادر شده است، به طور کلی همزمان با مجوز اصلی شما منقضی می گردد. اگر نیاز دارید تا ویزا یا مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید، می توانید مدارک آن ها را به طور همزمان نیز تمدید نمایید.

ویزای همراه دانشجو
 1. الزامات ورودی کلی برای ویزای همراه دانشجو

همه اتباع خارجی علاوه بر داشتن وضعیت معتبر هنگام ورود به کانادا، باید:

 • روی پاسپورتشان برچسب ویزای موقت معتبر (TRV) وجود داشته باشد، و یا
 • مجوز سفر الکترونیکی معتبر (eTA) داشته باشند، و یا
 • واجد شرایط معافیت (برای مثال شهروند ایالات متحده) باشند

برای بررسی این که به TRV و یا eTA  نیاز دارید تا وارد کانادا شوید، باید یک تست و آزمونی را پشت سر بگذارید. شما همچنین می توانید بررسی کنید که آیا eTA قبلی هنوز معتبر است یا خیر. اگر اعضای خانواده شما برای ویزای کاری و یا تحصیلی از خارج از کانادا درخواست می دهند، یک TRV و یا eTA به طور اتوماتیک به عنوان بخشی از درخواستشان ارسال می گردد. اگر آن ها می خواهند به عنوان ویزیتور وارد کانادا شوند، باید برای TRV و یا eTA مستقیما درخواست دهند. برخی از اعضای خانواده ممکن است همچنین نیاز به معاینات پزشکی و یا ارائه اطلاعات بیومتریک داشته باشند، از این رو هنگام در نظر گرفتن زمان بندی، مطمئن شوید که می دانید این پروسه چقدر طول می کشد.

 1. محدودیت های مسافرت در دوران کرونا

در حالی که بیشتر دانشجویان بین المللی می توانند از تاریخ 20 اکتبر 2020 وارد کانادا شوند، اما محدودیت های مسافرت به کانادا در دوران کرونا برای مسافران دیگر به سرعت در حال تغییر است. حتی اگر خانواده شما دو موردی که در بالا بیان شد را داشته باشند، هنوز هم ممکن است نتوانند به دلیل محدودیت های کرونایی وارد کانادا شوند. مطمئن شوید که هنگام آماده کردن شرایط برای آوردن خانواده و افراد مستقل خود به کانادا، از آخرین اخبار درباره محدودیت های سفر اطلاع دارید. بسته به شرایط شما، این مورد می تواند شامل پیش ثبت نام با ArriveIn (پورتال آنلاین و اپلیکیشنی که مسافران در آن اطلاعات ورود خود را ارسال می کنند)، تست کرونا قبل و هنگام ورود به کانادا و گذراندن قرنطینه  14 روزه شود. دولت کانادا نیز دارای یک تست و آزمونی است که همچنین می تواند به شما در مشخص کردن این که در حال حاضر چه کسانی می توانند وارد کانادا شود، کمک کند. شما می بایست همچنین این را مورد ملاحظه قرار دهید که آیا خانواده شما به طور کامل توسط استاندارد های کانادایی واکسینه شده اند یا خیر.

اگر خانواده شما نیز به طور کامل واکسینه نشده اند، بررسی کنید که آیا طبق استانداردهای کانادایی، خانواده درجه یک در نظر گرفته می شوند (خانواده نزدیک یعنی همسر یا شریک زندگی قانونی، فرزند وابسته و والدین تنی یا ناتنی):

 • اگر این چنین است و آن ها همراه شما برای اهداف غیر اختیاری به کانادا سفر می کنند (برای مثال، برای زندگی با شما و یا برای کمک به شما تا در کانادا استقرار بیابید)، ممکن است تا زمانی که سایر الزامات کووید-19 را رعایت می کنند، بتوانند وارد کانادا شوند و در این کشور بمانند.
 • اگر این چنین است اما آن ها به طور مجزا به کانادا سفر می کنند، ممکن است به مجوز کتبی دیگری نیز نیاز داشته باشند.

چگونگی درخواست ویزای همراه دانشجو

درخواست ویزای همراه دانشجو یا ویزای موقت کانادا شامل یک سری مراحل می شود که متقاضی باید انجام دهد. دو روش برای این کار وجود دارد:

 • درخواست آنلاین
 • درخواست حضوری

از جایی که اکثر فرایندهای درخواست در حال دیجیتالی شدن است، توصیه می شود که اگر امکان دارد به صورت آنلاین تلاش کنید و درخواست خود را صادر کنید. در هر صورت حتی اگر به صورت آنلاین درخواست می دهید، در صورتی که کنسولگری به مصاحبه یا ارائه اطلاعات بیومتریک شما نیاز داشته باشد، باید شخصا و حضوری به آن جا مراجعه کنید. اگر به صورت حضوری درخواست می دهید، پس باید چندین بار به کنسولگری مراجعه کنید تا تمام طول پروسه را کامل کنید.

 1. مطمئن شوید که برای ویزا همراه دانشجو یا ویزای موقت کانادا شرایط لازم را دارید

شما باید به وب سایت دولت کانادا (Government Of Canada Website) مراجعه کرده و رو تب Immigration کلیک کنید و سپس Visit را انتخاب کنید. شما حالا با یک صفحه رو به رو می شوید که در آن یک لیست تحت این عنوان وجود دارد :”Find out if you need a visa”. روی این لینک کلیک کنید تا مستقیما وارد یک بررسی و آزمون شوید.

باید به درستی به تمام سوالات جواب دهید و دلیل بازدید و درخواست ویزای کانادا را انتخاب کنید. این پرسشنامه جواب های شما را آنالیز می کند و مشخص می کند که آیا شما به یک ویزای موقت نیاز دارید، آیا شرایط این ویزای را دارید و یا آیا فقط نیاز به یک مجوز سفر الکترونیکی یا eTA دارید.

اگر شرایط لازم را برای ویزای موقت داشته باشید، سپس یک صفحه برای شما باز می شود که دستورالعمل های درخواست ویزا را به شما نشان می دهد. شما می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین درخواست دهید. با افزایش دیجیتالی شدن درخواست های ویزا، انتخاب روش ارسال درخواست آنلاین بسیار ساده تر و مناسب تر در نظر گرفته می شود. تعدادی سوال در “Determine your eligibility and apply online” از شما پرسیده می شود که باید جواب دهید و به این ترتیب یک کد رهگیری و همچنین یک چک لیست از کارهایی که باید برای درخواست انجام دهید به شما داده می شود.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی گلخانه در کانادا

 

 1. یک اکانت بسازید

شما باید کد رهگیری خود را ذخیره کنید و سپس یک اکانتی را در همان وب سایت دولت کانادا باز کنید. شما می توانید از طریق جزئیات حساب بانکی و یا با استفاده از Government of Canada login  (Gckey) این حساب را برای خود باز کنید. زمانی که وارد حساب خود شدید، می توانید پروسه درخواست را شروع کنید.

 1. درخواست خود را ارسال کنید
 2. منتظر پردازش درخواست بمانید و به سوالات دیگری جواب دهید تا اطلاعات بیشتری ارسال نمایید

زمانی که درخواست خود را ارسال کردید، حدود 5 روز طول می کشد تا در اکانت شما نشان داده شود. در طول هفته های بعد، کنسولگری کانادا پروسه درخواست شما را پردازش می کند. اگر آن ها لازم بدانند از شما برای مصاحبه و یا ارائه اطلاعات بیومتریک دعوت خواهند کرد.

اگر این اتفاق بیافتد، شما باید در مصاحبه در زمان مشخص شده شرکت کنید و به تمام سوالات به طور کامل و به درستی پاسخ دهید.

 1. پاسپورت خود را برای مهر زدن ارسال کنید

زمانی که ویزای موقت شما مورد تایید واقع شد، در اکانت آنلاین خود یک اعلان و هشداری دریافت خواهید کرد و یا زمانی که مصاحبه را کامل نمودید، سفارت به شما اطلاع می دهد. مرحله بعدی این است که پاسپورت خود را برای مهر زدن و انجام مراحل مربوطه ارسال کنید.

اگر تمامی مراحل را به صورت آنلاین کامل کرده باشید، سفارت به شما یک ایمیل با دستورالعمل های در مورد این که کجا پاسپورتتان را پست کنید، ارسال می کند. شما باید پاسپورت و هزینه های پردازش را پست کنید و همچنین برای بازگشت پست نیز باید هزینه ای بپردازید. اگر شما به صورت حضوری به سفارت مراجعه می کنید، پس باید همان جا هزینه ها را بپردازید و به افسر کنسولگری، پاسپورت خود را بدهید. کنسولگری نیز پاسپورت شما را پردازش می کند، مهر می زند و به شما باز می گرداند. اگر آن ها پاسپورت را با پست بفرستند، ممکن است چند روز طول بکشد تا به دست شما برسد، اما از همان روز می توانید مقدمات سفر خود را برای ورود به کانادا آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *