بلاگ

راه اندازی باغ میوه در کانادا

موقعیت اقلیمی کشور کانادا مخصوصا در برخی از استان ها موجب شده است تا صنعت باغداری و کشاورزی رشد بسیار قابل توجهی داشته باشد که همین امر موجب شده است تا اقتصاد کانادا از این صنعت پرسود بسیار تاثیر بگیرد و رشد قابل تحسینی داشته باشد.

اگر به عنوان متخصص کشاورزی و باغداری می خواهید با راه اندازی باغ میوه به کانادا مهاجرت کنید و در کنار بهره مند شدن از شرایط اقامت دائم در این کشور، کسب و کار پرسودی راه بیاندازید، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا تمامی اطلاعات لازم را خدمتتان ارائه کنیم.

شرایط راه اندازی باغ میوه در کانادا

اگر می خواهید به عنوان متخصص باغبانی و کشاورزی به این کشور مهاجرت کنید، بیش از هر چیزی به یاد داشته باشید که کد NOC این صنعت در کانادا 2225 می باشد. شما تحت این کد می توانید به فعالیت های مختلفی در زمینه کشاورزی و باغداری بپردازید. از جمله:

 • تکنسین درختکاری و خدمات درختی
 • باغبان حرفه ای
 • طراح، معمار و فناوری مناظر
 • متخصص خاک شناسی و غیره

دو نوع الزامات برای راه اندازی باغ میوه در کانادا وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: الزامات ویژه و عمومی.

الزامات عمومی:

 • سن

شما باید بین 18 تا 35 سال سن داشته باشید. در واقع سن کار کردن در این کشور بین 18 تا 65 می باشد.

 

 • زبان

مهارت های زبانی به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید باغ میوه ای را در کانادا راه اندازی کنید. به این منظور مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید. شما می توانید هر آزمون انگلیسی مورد تایید که در کانادا به رسمیت شناخته می شود را انتخاب کرده و در آن شرکت کنید، مانند:

 • IELTS
 • TOEFL
 • Duolingo

 

 • تحصیلات

شما باید گزارش تحصیلات آکادمیک خود را از ECA دریافت کنید. بدون این گزارش، شما اجازه کار کردن در کانادا را ندارید. این گزارش باید مدارک و شواهدی را ارائه کند که شما حداقل آموزش متوسطه یا دبیرستان را پشت سر گذاشته اید که حداقل ترین تحصیلات آکادمیک مورد نیاز برای راه اندازی باغ میوه در کانادا می باشد.

 

 • تجربه کاری

اگر از قبل تجربه کار در باغ میوه را داشته باشید، کار شما ساده تر خواهد شد. همچنین این امر امتیاز شما را در سیستم جامع امتیاز دهی بالا می برد.

 

 • تطابق پذیری و سازگاری

شما باید مدارک پزشکی را آماده کنید تا اثبات شود از نظر جسمی برای زندگی و کار در کانادا در سلامت کامل به سر می برید. به علاوه باید بتوانید با شرایط کار در کانادا سازگاری بیابید.

الزامات ویژه:

 • داشتن مدرک دانشگاه یا کالج در رشته زراعت، درختکاری، باغبانی، محوطه سازی، طراحی یا فناوری مناظر
 • داشتن تجربه کار در باغ میوه
 • مدرک کارآموزی در زمینه باغبانی و نگهداری از درختان میوه
 • مدرک تجاری برای باغبانی در همه استان ها در دسترس می باشد اما اختیاری است
 • مجوز استانی برای درخواست کودهای شیمیایی، قارچ کش ها، علفکش ها و سموم دفع آفات
 • در کبک باید در نهاد نظارتی به عنوان یک باغبان حرفه ای عضو باشید
 • تاییدیه مهر قرمز یا Red Seal پس از قبول شدن در آزمون Red Seal بین استانی برای باغبانان واجد شرایط

روش های مهاجرت به کانادا از طریق راه اندازی باغ میوه در کانادا

برای این که بتوانید در نهایت باغ میوه مورد نظر خود را در کانادا راه اندازی کنید و به این وسیله به این کشور مهاجرت کنید، در ابتدا باید کارهای مهاجرت و اقامت دائم خود را انجام دهید و سپس سراغ خرید زمین و باغ برای شروع کسب و کار خود بروید.

برنامه های مهاجرتی که می توانند به شما در این مسیر کمک کنند:

1.اکسپرس اینتری:

اکسپرس اینتری دارای سه برنامه برای کارگران و کارکنان کانادایی می باشد. به این منظور متقاضیان با استفاده از سیستم جامع امتیاز دهی، ارزیابی می شوند و متقاضیانی که بیشترین امتیاز را داشته باشند پذیرفته می گردند. بنابراین شما باید تمام شرایط و الزامات در این زمینه را داشته باشید. برنامه اکسپرس اینتری هر دو هفته یک بار برگزار می شود تا متقاضیان مناسب انتخاب شوند و سپس از آن ها خواسته می شود که درخواست خود را ارائه دهند. برنامه های سیستم اکسپرس اینتری به این ترتیب می باشند:

 • کلاس تجربه کانادا (Canada Experience Class)
 • برنامه کارگران ماهر فدرال (Federal Skilled Workers Program)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Program)

2.برنامه های نامزدی استانی (PNP)

این روش جایگزین اکسپرس اینتری می باشد. هر استانی در کانادا دارای PNP مخصوص به خود است. متقاضیان واجد شرایط می توانند توسط هر استانی، واجد شرایط شناخته شده و مورد پذیرش واقع شوند. برای شرکت در PNP، شما باید ابتدا در وب سایت رسمی استان مورد نظر ثبت نام کنید. همانند اکسپرس اینتری، این برنامه هر دو هفته یکبار برگزار می شود.

3.مشاغل مورد تقاضا در کانادا

اگر در مشاغلی هم چون باغ میوه در استان و شهر مورد نظر کمبودی وجود داشته باشد، شانس پذیرفته شدن شما بیشتر می شود. از این رو می توانید حتی در باغ های میوه ایی که نیازمند متخصصین هم چون شما می باشند نیز مشغول به کار شوید.

مراحل راه اندازی باغ میوه در کانادا

1.زمین مناسبی را خریداری و یا اجاره کنید

باید در این جا بودجه خود را بررسی کنید. یک باغ میوه کوچک حداقل باید 5 تا 10 هکتار باشد، اما اگر به دنبال سود و درآمدزایی بیشتری هستید، باید زمین های بین 50 تا 100 هکتار را در نظر بگیرید.

همچنین مطمئن باشید که زمین مورد نظر حداقل به مدت 8 ساعت در روز نور خورشید را دریافت می کند و همچنین دسترسی به منبع آب برای آبیاری درختان، ساده و بی دردسر است.

2.درخت های میوه ای که می خواهید بکارید را مشخص کنید

بهتر است دقت داشته باشید که همه میوه ها به خوبی در شرایط آب و هوایی کانادا رشد نمی کنند. به طور مثال شما خیلی درختان انبه را در انتاریو مشاهده نمی کنید. در هر صورت نمی توان به سادگی دریافت که چه درخت های میوه ای به خوبی در کانادا رشد می یابند. برخی از آن ها نیازمند مراقبت های گسترده می باشند، برخی دیگر مستعد آفت هستند و برخی دیگر اصلا در خاک این کشور رشد نمی کنند.

اما در ادامه 5 نمونه از بهترین درختان میوه ای را که می توانید برای راه اندازی باغ میوه خود در کانادا روی آن ها حساب باز کنید، با هم بررسی می کنیم:

گلابی

این درخت نیاز به مراقبت کمتری دارد و نسبت به درختان میوه دیگر کمتر دچار آفت می شود. همچنین اگرچه درخت گلابی زمانی که شروع به تولید میوه می کند بین 3 تا 10 سال طول می کشد، اما به طور کلی عمر بسیار بالایی دارد. بهتر است درخت گلابی در اوایل بهار در یک زمینی که کاملا نور خورشید را دریافت می کند و جریان هوای کافی وجود دارد، کاشته شود.

گیلاس

نه تنها میوه های این درخت خوشمزه است، بلکه زیبایی فوق العاده ای در فصل بهار دارد زیرا تمام شاخه های آن با شکوفه های سفید و صورتی پر می شوند. به یاد داشته باشید که دو نوع درخت گیلاس شیرین و ترش وجود دارد. درخت های گیلاس شیرین و ترش خیلی به هرس کردن نیاز ندارند. همچنین این درخت ها عاشق رطوبت هستند، به این ترتیب توصیه می شود خاک درخت گیلاس را با کود گیاهی بپوشانید. میوه های این درخت از اواخر ژانویه تا اوایل جولای می رسد.

آلو

میزان تقاضا برای درختان آلو نسبت به انواع دیگر درختان کمتر است، اما برای شروع راه اندازی باغ میوه در کانادا گزینه خوبی می باشند. آن ها به نگهداری زیادی نیاز ندارند و در برابر آب و هوای سرد کشور کانادا مخصوصا در انتاریو شمالی بسیار دوام می آورند.

برای کاشت این درخت ها باید بخش هایی از زمین را در نظر داشته باشید که حداقل در طول روز 6 ساعت نور آفتاب دریافت می کنند. همچنین زمین باید خاک مناسبی داشته باشد، یعنی درصد خاک رس آن باید بسیار پایین باشد. اگر هم جایی را برای کاشت درخت آلو انتخاب کرده اید که خیلی در معرض باد نیست، باز هم می تواند مثمر ثمر باشد. به یاد داشته باشید که درختان آلو فصل برداشت طولانی دارند. شما باید انتظار داشته باشید که میوه های این درخت را از ماه می تا اکتبر بچینید، اما در نهایت با حجم بالایی از آلوها رو به رو می شوید.

هلو

هلو نه تنها میوه خوشمزه ای است بلکه رایحه دلپذیری در هوای اطراف خود به جریان می اندازد. این درخت انتخاب عالی برای کاشتن در باغ میوه تان می باشد. درخت هلو انواع مختلفی دارد که هر یک مناسب آب و هوای مختلفی است، به طور مثال یک گونه از درختان هلو می تواند تا دمای منفی 28 درجه سلسیوس را تحمل کند. بهتر است این درخت ها را در اوایل بهار که زمین شروع به گرم شدن می کند بکارید. مکانی که برای کاشت این درختان در نظر می گیرید باید کاملا نورگیر باشد، مخصوصا نور خورشید صبح، بسیار روی آن ها تاثیر دارد.

سیب

شاید بهترین درخت میوه ای که می توانید انتخاب کنید همین سیب باشد. آن ها درخت های مقاومی هستند که می توانند در برابر عوامل طبیعی مختلفی دوام بیاورند. این درخت می تواند دما های سرد و گرم را تحمل کند و بیش از 100 گونه مختلف دارد. این درختان هم می توانند در باغ های کوچک و هم باغ های بزرگ، رشد کنند. به یاد داشته باشید که باید این درختان را در فصل بهار بکارید اما این امکان در فصل پاییز نیز برای شما فراهم است.

درختان سیب نسبتا در زمین هایی که خیلی مرطوب نیست به خوبی رشد می کنند و اگر روزی حداقل 6 ساعت نور خورشید دریافت کنند، شرایط برای رشدشان بسیار عالی خواهد بود. درختان سیب به هرس کردن زیادی نیاز ندارند اما بسیار مستعد آفت می باشند، از این رو باید به دنبال استفاده از سموم دفع آفات طبیعی باشید. فصل برداشت این درختان بسیار مناسب است؛ از آگوست تا اکتبر.

3.طرح کاشت درختان را آماده کنید

اگر خودتان در این زمینه متخصص هستید که چه بهتر وگرنه باید از یک متخصص در امور باغبانی و کاشت درختان کمک بگیرید تا فواصل کاشت هر درخت با یکدیگر و عمق کاشت در خاک به خوبی بررسی شود و در نهایت یک طرح کلی به دست بیاید.

در این طرح باید تمامی نیازهای کاشت هر نوع درخت از جمله این که چقدر باید نور خورشید را دریافت کند، آیا می تواند در معرض باد باشد و غیره نیز در نظر گرفته شود.

4.خاک را آماده کنید

بهتر است در فصل بهار اندکی صبور باشید و عجله نکنید. خاک خیس کار کشت را دشوار می کند و رشد گیاهان نیز با مشکل روبرو می شود. یک مشت خاک را فشار دهید، اگر وقتی انگشتان تان را باز می کنید از هم می پاشیده و جدا می شود، پس خاک به اندازه کافی خشک است که بتوانید شروع به حفر کردن کنید.

5.شروع به کاشت کنید

باید در فواصل مشخص شده و طرحی که در اختیار دارید، شروع به کاشت نهال ها کنید و خاک را به خوبی روی ریشه آن ها بپوشانید. در نهایت باید براساس نیازهای هر گونه درخت، آبیاری را از همان روز شروع کنید تا سلامت آن ها حفظ شده و به مرحله باردهی برسند.

سایر مراحل راه اندازی باغ میوه:

 • باید به دنبال مجوزها و لایسنس های استان کانادا که برای راه اندازی باغ میوه انتخاب کرده اید، بروید، ممکن است مجوزها از هر استان به استان دیگر متفاوت باشد.
 • باید باغ میوه خود را در برنامه مالیات فدرالی و استانی ثبت نام کنید.
 • به احتمال زیاد باید عضو صنف کشاورزان استان مورد نظر باشید تا بتوانید به راحتی به محصولات مورد نیاز برای باغ میوه خود دسترسی داشته باشید.
 • بیمه مخصوص باغ میوه را فراموش نکنید که می تواند شامل بلایای طبیعی، آتش سوزی، طوفان، سیل و غیره شود.
 • باید تجهیزات مورد نیاز مانند تراکتور و سایر دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز را خریداری کنید.

مناسب ترین شهرها برای راه اندازی باغ میوه در کانادا

برای این که متوجه شوید روی کدام یک از استان های کانادا برای راه اندازی باغ میوه خود تمرکز کنید، پیشنهاد می شود ابتدا به بودجه ای که دارید نگاه کنید و دریابید که می خواهید به چه میزان درآمد و فروشی برسید. در هر صورت دو فاکتور می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که کدام یک از شهرهای کانادا برای راه اندازی باغ میوه مناسب می باشند: 1.حجم میوه های تولید شده در آن استان 2. تعداد مزارع و باغ های میوه در آن استان.

حجم میوه های تولیدی در بین سال های 2019 تا 2020 در استان های مختلف کانادا بر حسب تن

سال 2020 سال 2019 استان
472 313 نیوفاندلند و لابرادور
9518 10143 جزیره پرنس ادوارد
53140 51252 نوا اسکوشیا
26555 40567 نیوبرانزویک
266757 268489 کبک
259863 271731 انتاریو
345 468 منیتوبا
566 549 ساسکاچوان
701 723 آلبرتا
280029 300878 بریتیش کلمبیا

 

تعداد باغ های میوه (چه بارور و غیربارور) در استان های مختلف کانادا بر حسب هکتار:

 

سال 2020 سال 2019 استان
222 239 نیوفاندلند و لابرادور
5446 5601 جزیره پرنس ادوارد
18296 18087 نوا اسکوشیا
16991 16432 نیوبرانزویک
42707 42750 کبک
19407 19468 انتاریو
204 211 منیتوبا
620 641 ساساکاچوان
766 779 آلبرتا
25139 25327 بریتیش کلمبیا

سه نمونه از باغ های میوه فروشی در کانادا

1.نمونه اول

آدرس: 4141 Kelvin Rd, Norfolk, Ontario, N0E1R0

قیمت اعلام شده: 2870000 دلار

اگر به دنبال باغ سیب پر بازده و پرسود هستید، این فرصت را از دست ندهید. در این جا می توانید در یکی از حاصلخیزترین خاک های کانادا، میوه ها و سبزیجات بیشتری تولید کنید. حتی مناسب ساخت و راه اندازی گلخانه نیز می باشد. این زمین 98.9 هکتار است که در نورفولک کانادا واقع شده است که به “باغ انتاریو” مشهور است. در نیمی از این باغ، درختان سیب بالغ و رسیده کاشته شده است.

نمونه دوم:

آدرس: Edmonton, Alberta, Canada

قیمت اعلام شده: 149997 دلار

درآمد فروش: 183000 دلار

نقدینگی: 50000 دلار

این باغ تنها 56 دقیقه با ادمونتون فاصله دارد و 15 سال است که در زمینه کشت و تولید میوه فعالیت می کند. این زمین 80 هکتار است و دارای حدودا 40000 درخت می باشد. این باغ میوه مشتریان زیادی از کشاورزان، پیمانکاران، ساکنین شهرها و شهرداری ها دارد. در این باغ 2500 فوت مربع خانه مسکونی و 1200 فوت مربع گاراژ وجود دارد.

نمونه سوم:

آدرس: Cawston, British Columbia, Canada

قیمت اعلام شده: 2950000 دلار (البته باید همراه باغ میوه، زمین و ساختمان را نیز خریداری کنید که قیمت آن 599997 دلار می باشد)

درآمد فروش: 250 تا 500 هزار دلار

نقدینگی: 100 تا 250 هزار دلار

این فرصت سرمایه گذاری را از دست ندهید. یک باغ میوه 12 هکتاری به همراه خانه و محل سکونت. قیمت اعلام شده شامل خطوط بسته بندی گیلاس و سیب نیز می باشد. منطقه مسکونی آن دارای 6 اتاق خواب و 4 سرویس بهداشتی است. یک هکتار درخت آلو، 3 هکتار درخت هلو، 3 هکتار درخت گیلاس، 1.75 هکتار درخت گالا، 2.75 درخت آمبروزیا در این باغ میوه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *