بلاگ

مهاجرت پرستاران به کانادا

ممکن است این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که “آیا می توانم به عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کنم؟” پاسخ مثبت است؛ در سال های اخیر با شیوع ویروس کرونا، استخدام نیروی کادر درمان بیش از پیش مورد توجه دولت کانادا قرار گرفته است. باتوجه به تقاضای زیاد بازار کار کانادا، این کشور هموراه با کمبود نیروی پرستار مواجه است بنابراین می توانید از طریق یکی از روش های مهاجرت به کانادا اقدام کنید. موقعیت های شغلی یک پرستار در کانادا متفاوت است اما شما با هر سطحی می توانید به سرعت وارد بازار کار این کشور بشوید. به طورکلی کیفیت زندگی درکانادا بالا است و مراکز بهداشتی درمانی این کشور، دارای شرایط کاری مناسبی برای کادر درمان هستند. در ادامه مطلب به بررسی شرایط و مراحل مهاجرت پرستاران به کانادا می پردازیم؛ تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مراحل مهاجرت پرستاران به کانادا

پرستاران با مهاجرت به کانادا علاوه بر زندگی در محیطی امن از مزایای کار در این کشور برخوردار می شوند. کانادا همچنین دارای سیستم آموزشی عالی و یکی از بهترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در جهان است. شما می توانید به عنوان یک کارمند مراقبت های بهداشتی یا پرستار به کانادا مهاجرت کنید و از مزایای کار و استانداردهای بالاتر زندگی در این کشور بهره مند شوید.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق پرستاری یا کادر درمان به شرح زیر است:

مرحله اول: نوع روش مهاجرتی و استان مورد نظر خود را انتخاب کنید. زیرا برنامه مهاجرتی تعیین کننده مراحل مهاجرت یک پرستار به کانادا است.

مرحله دوم: در این مرحله که مهم ترین مرحله در مهاجرت پرستاران به کانادا است، باید مجوز کار در خارج از کشور تحت عنوان مجوز RN دریافت کنید. برای دریافت این مجوز باید مدارک مرتبط با پرستاری را در NNAS معادل سازی کنید، دوره های عملی و کارآموزی را بگذرانید تا درنهایت مجوز RN را دریافت کنید.

مرحله سوم: پس از تکمیل و ارائه مدارک مرتبط با پرستاری از جمله مدارک تحصیلی، رزومه کاری و مدارک هویتی باید حدود 2 تا 3 هفته در انتظار تایید مدارک از سوی NNAS بمانبد.

مرحله چهارم: در مرحله آخر با مشخص کردن ایالت مورد نظر باید الزامات مربوط به برنامه مهاجرتی ایالت مقصد را فراهم کنید.

روش های مهاجرت پرستاران به کانادا

 • اکسپرس اینتری Express Entry

مهاجران پرستار از طریق این حرفه می توانند با سیستم اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. این سیستم مهاجرتی یکی از بزرگترین روش های مهاجرت به کانادا است. اکسپرس اینتری یک سیستم آنلاین است که سه برنامه مهاجرتی فدرال را مدیریت می کند. آنها برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)، برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) و کلاس تجربه کانادایی (CEC) هستند. پس از ایجاد نمایه آنلاین در این سیستم، دولت تصمیم خواهد گرفت که متقاضیان برنامه برای کدام برنامه مناسب تر هستند.

موارد مورد نیاز برای ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری کدام اند؟

 • گذرنامه یا همان سند مسافرتی
 • گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی
 • نتایج آزمون زبان
 • گواهی صلاحیت در یک شغل تجاری صادر شده توسط استان یا قلمرو کانادا (در صورت داشتن آن)
 • مدرک سابقه کار (در صورت داشتن)
 • نامزدی استانی (در صورت داشتن)

پس از آن متقاضیان مهاجرت از طریق پرستاری در یک گروه قرار می گیرند و امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را دریافت می کنند که رتبه آنها را نیز تعیین می کند. سپس متقاضیان موفق از طریق قرعه کشی اکسپرس اینتری که هر دو هفته یکبار انجام می شود، یک ITA دریافت خواهند کرد. دریافت ITA به این معنی است که متقاضی می تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

 • برنامه مهاجرتی فدرال

این برنامه برای اتباع خارجی است که می توانند با تجربه کاری، صلاحیت ها یا مجموعه ای از مهارت های خود به اقتصاد کانادا کمک کنند. مزیت بزرگ این برنامه این است که متقاضیان برای واجد شرایط بودن نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند، بنابراین آن را به گزینه ای آسان تر برای مهاجرت پرستاران به کانادا تبدیل می کند.

الزامات برنامه مهاجرتی فدرال براای مهاجرت پرستاران به کانادا عبارتند از:

 • تجربه کاری

حداقل یک سال تجربه (پاره وقت یا تمام وقت) در یک نوع مهارت NOC را داشته باشید.

 • الزامات زبان

حداقل نمره معیار زبان کانادایی (CLB) 7 در هر چهار مهارت گفتاری، نوشتاری، شنیداری و درک مطلب برای انگلیسی و فرانسوی را دریافت کنید.

 • تحصیلات

داشتن حداقل مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاه معتبر در کشور مبدا الزامی است.

 • برنامه مهاجرتی آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot)

این برنامه مهاجرتی با هدف جذب نیروی متخصص در استان های نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و لابرادور ارائه می شود. برای مهاجرت پرستاران از طریق برنامه آتلانتیک، متقاضی باید ضمن دریافت یک پیشنهاد شغلی از استان های ارائه دهنده این برنامه، محل سکونت خود را نیز در یکی از این استان ها مشخص کند.

الزامات برنامه مهاجرتی آتلانتیک برای پرستاران به شرح زیر است:

 • داشتن رزومه کاری با حداقل یک سال سابقه کار در یک مرکز بهداشتی درمانی
 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاه معتبر
 • داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در کانادا
 • فراهم کردن الزامات زبان مطابق با استان مورد نظر
مهاجرت پرستاران به کشور کانادا

جایگاه شغلی پرستاران در کانادا

شما می توانید با داشتن مدرک پرستاری به کانادا مهاجرت کنید اما موقعیت شغلی یک پرستار در کانادا کمی متفاوت با شرایط پرستاران در ایران است. انواع موقعیت های شغلی پرستاران در کانادا به شرح زیر است.

 • پرستار مراقبت های ویژه در کانادا

اگر به دنبال مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار مراقبت های ویژه هستید، به درستی کانادا را انتخاب کرده اید. پرستاران دارای تخصص مراقبت‌های ویژه در سراسر کانادا حقوق بالایی دارند که بسیار بالاتر از حد متوسط هستند. به‌عنوان یک پرستار مراقبت‌های ویژه از شما انتظار می رود در واحد مراقبت‌های ویژه (ICU)  که مراقبت‌هایی را برای بیمارانی با شرایط پزشکی تهدیدکننده حیات ارائه می‌دهد، بهترین عملکرد را داشته باشید. این پرستاران در بخش مراقبت‌های ویژه یک بیمارستان یا مرکز مراقبت‌های بهداشتی کار می‌کنند و از بیمارانی مراقبت می‌کنند که جراحی تهاجمی، تصادف، تروما یا نارسایی اندام را تجربه کرده‌اند.

 • مشاور پرستاری در کانادا

مشاوران پرستاری که به کانادا مهاجرت می‌کنند، مجموعه مهارت‌های تخصصی را با خود می‌آورند که اغلب در خارج از کلانشهرهای اصلی تورنتو و ونکوور یافت نمی‌شود و به همین دلیل، بسیار مورد توجه هستند. کانادا به دنبال مهارت هایی مانند عمل به عنوان رابط بین پزشکان، مشتریان و مراجعان خواهد بود. برخی از مشاوران پرستاری، خوداشتغال هستند، در حالی که برخی دیگر برای شرکت های مشاوره، بخش مدیریت ریسک بیمارستان، HMOs و شرکت های حقوقی کار می کنند.

 • پرستار روانپزشکی یا پرستار سلامت روان (R.P.N) در کانادا

کسانی که به دنبال مهاجرت به کانادا به عن++++

+وان پرستار بهداشت روانی یا روانپزشکی هستند، مورد توجه ویژه مهاجرت به کانادا در هر دو سطح فدرال و استانی هستند. پرستاران واحد روانپزشکی از بیماران مبتلا به بیماری روانی یا بیماری که منجر به بستری شدن موقت یا طولانی مدت در بیمارستان شده است مراقبت می کنند. آنها مسئول مراقبت مستقیم از مجموعه ای از بیماران هستند که بهبود آنها از طریق تعامل اجتماعی و درمان های روانشناختی امکان پذیر است.

 • پرستار بهداشت حرفه ای در کانادا

پرستاران بهداشت حرفه ای در کانادا برای پیشگیری، بررسی و درمان بیماری ها و آسیب های مربوط به محل کار، کار می کنند. متقاضیان پرستاری بهداشت حرفه ای همواره باید از طریق سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

 • پرستار بالینی در کانادا

داوطلبانی که به مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار بالینی نگاه می کنند، در چند سال آینده در موقعیت بسیار خوبی قرار دارند و همواره تقاضای زیادی برای استخدام این نیروهای کاری در کانادا وجود دارد. متخصصان پرستاری بالینی در کانادا در یکی از طیف وسیعی از تخصص ها مانند اطفال، سالمندان، مراقبت های اورژانسی و سرطان شناسی، مراقبت های مستقیم را به بیماران ارائه می دهند. درآمد پرستاران بالینی در کانادا از نظر پرستاری و پیشرفت شغلی بسیار بالاتر از میانگین است.

 • پرستار اجتماعی یا پرستار بهداشت عمومی در کانادا

مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار عمومی (همچنین به عنوان مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار بهداشت عمومی نیز شناخته می شود) به مهارت های بسیار خاصی در سطح کارشناسی ارشد یا مقطع دکترای پرستاری نیاز دارد. فرصت های شغلی در این حیطه پرستاری بسیار متنوع و چالش برانگیز هستند.

معرفی انواع گروه های پرستاری در کانادا

به طورکلی سه نوع پرستار در کانادا مشغول به کار هستند:

 1. پرستاران RN (پرستاران ثبت نام شده در کانادا)

این گروه از پرستاران معمولاً یک برنامه پرستاری دانشگاهی چهار ساله پس از دوره متوسطه را تکمیل می کنند تا به عنوان یک پرستار عمومی ثبت نام شوند.

 1. پرستاران RPN (پرستاران روانپزشکی ثبت شده در کانادا)

انتظار می رود که پرستاران RPN یک مدرک لیسانس پرستاری روانپزشکی یا یک مدرک در پرستاری عمومی و یک مدرک یا دوره تحصیلی بیشتر در رشته پرستاری روانپزشکی را گذرانده باشند. پرستاران RPN عمدتا در ایالت های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان و منیتوبا مشغول به کار می شوند.

 1. پرستاران LPN (پرستار بالینی دارای مجوز کانادا یا پرستار عملی ثبت شده در انتاریو)

پرستاران LNP یک برنامه پرستاری پس از متوسطه را در سطح کالج تکمیل می کنند که معمولاً دو سال طول می کشد. پس از گذراندن این دوره وارد بازار کار پرستاری در کانادا می شوند.

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق پرستاری به کانادا

پرستاران برای مهاجرت به کانادا علاوه بر مدارک هویتی از جمله پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی باید مدارک مرتبط با حیطه پرستاری را نیز به سازمان ارزیابی مدارک پرستاری کانادا ارائه دهند. در وهله اول مدارک درخواستی NNAS را فراهم کنید. این مدارک شامل معادل سازی شده مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد پرستاری و سوابق کاری شما در حیطه پرستاری است.

به طور کلی برای مهاجرت از طریق پرستاری لازم است ابتدا فرم مربوط به سازمان NNAS را پرکنید و سپس مدارکی از جمله مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه، ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی، رزومه کاری، مدرک زبان معتبر را به همراه مدرک تحصیلی پرستاری برای این سازمان ارسال کنید.

لازم به ذکر است که مدارک فوق باید دارای مهر معتبر نظام پزشکی کشور مبداء باشند.

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت پرستاران

ایالت های کانادا همواره دارای بالاترین کیفیت و سطح استاندارد برای کار و زندگی هستند. برای معرفی بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت پرستاران به سراغ شهرهایی می رویم که بیشترین جذب نیروی پرستاری را دارند.

 • ایالت نوا اسکوشیا

پرستاران، خدمتکاران بیمارستان و دستیاران پرستاری در این ایالت استخدام می شوند.

 • ایالت آلبرتا

پرستاران رسمی از طریق سیستم اکسپرس اینتری می توانند در این ایالت مشغول به کار شوند.

 • ایالت منیتوبا

پرستاران بهداشت و دستیاران دندانپزشکی از طریق برنامه نیروی کار ماهر خارجی می توانند در این ایالت کانادا مشغول به کار شوند.

 • ایالت انتاریو

پرستاران و خدمه بیمارستان می توانند از طریق جاب آفر یا همان پیشنهاد های شغلی وارد بازار کار این ایالت شوند.

 • ایالت بریتیش کلمبیا

پرستاران رسمی متخصص و پزشکان بهداشت از طریق سیستم اکسپرس اینتری می توانند جذب بازار کار بریتیش کلمبیا شوند.

 • ایالت نیوبرانزویک

پرستاران رسمی می توانند با جریان مهاجرتی آتلانتیک و جریان نیروهای کار ماهر وارد بازار کار پرستاری در ایالت نیوبرانزویک شوند.

درآمد پرستاران در کانادا

درآمد کادر درمان در کانادا با توجه به موقعیت شغلی آنها متفاوت است. اما به طورکلی میانگین درآمد پرستاران در کانادا به شرح زیر است:

کسانی که به عنوان پرستار مراقبت های ویژه به کانادا مهاجرت می کنند می توانند حقوقی بین 75000 تا 106000 دلار در سال داشته باشند.

پس از مهاجرت موفقیت آمیز به کانادا به عنوان مشاور پرستاری، باید انتظار داشته باشید که سالانه بین 78000 تا 109000 دلار درآمد داشته باشید.

متوسط ​​حقوق پرستار سلامت روان در کانادا 72717 دلار در سال یا 37 دلار در ساعت است. این مبلغ، حدود 2.2 برابر بیشتر از میانگین ملی است.

متوسط حقوق پرستار بهداشت حرفه ای در کانادا 67481 دلار در سال یا 35 دلار در ساعت است. این حدود 2.1 برابر بیشتر از میانگین حقوق کانادایی است. حقوق موقعیت های سطح ورودی از 46000 دلار شروع می شود. در حالی که اکثر پرستاران باتجربه بهداشت حرفه ای در کانادا بیش از 102000 دلار درآمد دارند.

متوسط ​​حقوق پرستاران بالینی در کانادا 81335 دلار در سال است و افرادی که دارای سطح بالای علمی بوده و دارای رزومه قوی هستند بیش از 138000 دلار درآمد دارند.

متوسط ​​حقوق پرستار جامعه در کانادا 75093 دلار در سال یا 39 دلار در ساعت است. حقوق موقعیت های ورودی از 53 هزار دلار شروع می شود و به 110 هزار دلار می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *