بلاگ

راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

آیا دوست دارید به کانادا مهاجرت کنید و تجربه کاری در زمینه حسابداری در کشور خود دارید؟ خبر خوبی است. کانادا به دنبال افرادی با مهارت های حسابداری است. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا هر چیزی را که باید برای مهاجرت به کانادا به عنوان حسابدار و یا راه اندازی شرکت حسابداری در این کشور بدانید با جزئیات کامل یاد بگیرید.

شرایط راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

به طور کلی حسابداران، سیستم های حسابداری را برای افراد و موسسه ها برنامه ریزی، سازمان دهی و مدیریت می کنند. آن ها می توانند در شرکت های حسابداری و حسابرسی دولتی و یا خصوصی مشغول به کار شوند و یا حتی خود، شرکت حسابداری را راه بیاندازند. کد NOC برای مهاجرت به کانادا به عنوان حسابدار و حسابرس مالی 1111 می باشد.

الزامات برای راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا:

 • حسابداران خبره و با مهارت به مدرک دانشگاهی نیاز دارند.
 • مدرک پایان دوره یک برنامه آموزش فنی و حرفه ای مورد تایید موسسه حسابدارن خبره استانی. بسته به استانی که برای راه اندازی شرکت حسابدار انتخاب می کنید، به دو سال یا 30 ماه آموزش در حین کار نیاز دارید.
 • عضویت در موسسه حسابدارن خبره استانی پس از اتمام موفقیت آمیز Uniform Evaluation (UFE)
 • حسابدار خبره یا مدیر حسابداری نیز به مدرک دانشگاهی و یا مدرک پایان دوره یک برنامه آموزشی مورد تایید و هفت سال آموزش در حین کار و گواهینامه توسط یک نهاد نظارتی در شهر و یا استان مورد نظر، نیاز دارد.
 • معمولا برای حسابدارن و حسابرسانی که حسابداری عمومی انجام می دهند، مجوزی از سوی نهاد حاکم استان یا منطقه مورد نظر الزامی می باشد.
 • حسابرسان نیز ممکن است به تاییدیه از موسسه حسابرسان داخلی نیاز داشته باشند.
 • حسابرسان نیز نیاز به تحصیلات، آموزش و اعتبار سنجی درست همانند حسابداران خبره و دارای مدرک و مدیر حسابداری نیاز دارند و همچنین باید تجربه ای همانند آن ها داشته باشند.

الزامات دیگر برای مهاجرت به کانادا به وسیله راه اندازی شرکت حسابداری:

به عنوان یک قانون کلی، حسابدارانی که در چندین کشور دارای گواهینامه معتبر هستند، مطابق با استانداردهای کانادایی از طریق توافقنامه شناسایی متقابل (MRA) و یا توافقنامه عضویت متقابل (RMA) واجد شرایط شناخته می شوند.

اگر در یکی از این گروه ها قرار دارید، ممکن است حق دریافت اعتبار کانادا را داشته باشید:

1. تجربه کاری ماهر

تجربه کاری ماهر به این معنی است که شما در یکی از این حرفه ها در سطح حرفه ای کار کرده اید:

 • فعالیت اداری
 • فعالیت حرفه ای (سطح مهارت A)
 • فعالیت تخصصی و تکنیکی (سطح مهارت B)

2. مهارت های زبانی

تمامی چیزی که نیاز دارید انجام دهید این است که در یک آزمون زبان  انگلیسی یا فرانسوی در زمینه نوشتن، صحبت کردن خواندن و گوش دادن شرکت کنید. همچنین در هر چهار مهارت باید حداقل امتیاز 7 را به دست بیاورید. به یاد داشته باشید که نتایج آزمون را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنید.

آزمون زبان شما تا دو سال بعد از تاریخ نتایج آزمون معتبر خواهد بود. هنگام درخواست برای اقامت دائم در کانادا به این مورد توجه داشته باشید.

3. تحصیلات

شما باید از تحصیلات مورد نیاز به عنوان یک حسابدار، برای راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا برخوردار باشید.

4. مدارک سرمایه گذاری اولیه

شما باید نشان دهید که شما و اعضای خانواده تان پول کافی برای ماندن در کانادا را دارید، البته به جز این دو شرایط:

 • می توانید به صورت قانونی در کانادا کار کنید
 • پیشنهادهای شغلی معتبری از کارفرمایان کانادایی دارید

همچنین اگر می خواهید شرکت حسابداری را راه اندازی کنید باید نشان دهید که می توانید از پس هزینه های آن، هم در آغاز و هم در طول فعالیت بربیایید، این امر ملزم به ارائه یک طرح تجاری جامع و کامل است.

مراحل راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

شرکت های حسابداری روی پروسه های حقوق و دستمزد، اظهارنامه مالیاتی و دیگر اطلاعات مالی مربوط به سازمان ها و افراد در هر گروه و طبقه ای، کار می کنند. دلیل خوبی برای نیاز به راه اندازی شرکت های حسابداری در کانادا و حتی جذب نیروی حسابداری در این کشور وجود دارد. حسابداران حرفه ای به صاحبان مشاغل و افراد، تصویر واضحی از امور مالی، استراتژی های کاهش مالیات و انواع دیگر مزایای مالی ارائه می دهند.

در ادامه یاد می گیریم که چگونه شرکت حسابداری خود را راه اندازی کنید:

مرحله اول: طرح تجاری بنویسید

این طرح تجاری برای موفقیت شما به عنوان کارآفرین حسابدار واجب و ضروری است. این امر به شما کمک می کند تا تمام خصوصیت و ویژگی های تجارت خود را مشخص کنید و هیچ چیز از دید شما پنهان نماند. همچنین باید مشخص شود که:

 • هزینه های ابتدایی برای راه اندازی شرکت حسابداری چقدر است؟
 • بازار هدف شما چه کسانی هستند؟
 • چقدر می خواهید از مشتریان خود دستمزد دریافت کنید؟
 • نام تجارت شما چه خواهد بود؟

برای انتخاب نام تجاری نیز پیشنهاد می شود که تحقیق کنید تا هیچ شرکت حسابداری از قبل این نام را انتخاب نکرده باشد.

مرحله دوم: یک شخص حقوقی برای شرکت خود انتخاب کنید

شما بین مالکیت انحصاری، شراکت، شرکت با مسئولیت محدود (LLC) و یا شرکت حق انتخاب دارید. به یاد داشته باشید یک شخص حقوقی در ساختارهای تجاری همچون شرکت یا شرکت با مسئولیت محدود در صورتی که از شرکت حسابداری شما شکایت شود، از شما که شخصا مسئول شناخته می شوید، محافظت می کند.

مرحله سوم: برای مالیات ثبت نام کنید

شما باید برای مالیات های فدرالی و ایالتی یا استانی ثبت نام کنید. همچنین اگر قرار است تا کارمندانی را استخدام کنید، به شماره شناسای کارفرما یا EIN نیاز دارید. توجه داشته باشید که انتخاب نوع ساختار تجاری شما نیز مشخص می کند که باید چه نوع مالیاتی را بپردازید.

مرحله چهارم: حساب و کارت اعتباری برای شرکت حسابداری خود باز کنید

این امر موجب می شود تا امور مالی زندگی شخصی و کاری شما از هم جدا شود و خیلی ساده بتوانید روی امور مالی شرکت خود کنترل و نظارت داشته باشید. همچنین هنگام تهیه اظهارنامه مالیاتی برای هر دوره، همه چیز واضح و شفاف و بدون هیچ سردرگمی و پیچیدگی خواهد بود.

راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

مرحله پنجم: به دنبال مجوزهای لازم بروید

اگر مجوزهای لازم را کسب نکنید، با جریمه های سنگین رو به رو می شوید و شاید حتی مجبور شوید تا شرکت حسابداری خود را تعطیل کنید.

 • در بیشتر مواقع لازم است که مدرک حسابداری داشته باشید. برخی از مجوزها و جوازهای دولتی ممکن است برای راه اندازی یک تجارت حسابداری مورد نیاز باشد.
 • برخی از شرکت های حسابداری در خارج از یک دفتر اداری فعالیت می کنند. اگر شرکت شما به گونه ای است که خدمات حسابداری در خارج از دفتر ارائه می گردد، شما نیاز به گواهی سکونت (CO) دارید. این گواهی تایید می کند که تمامی قوانین ساختمان، قوانین منطقه و مقررات دولتی از جانب شما و شرکتتان رعایت می شود.
 • همچنین اگر در نظر دارید تا خدمات حسابداری را در شرکت خود ارائه کنید، شما ممکن است نیاز به گواهینامه معتبر داشته باشید (به عنوان یک حسابدار رسمی). این گواهینامه به شما اجازه می دهد تا خدماتی را ارائه کنید که ارائه آن ها بدون گواهینامه غیر قانونی است.
 • مطمئن شوید که قرارداد خدمات را تهیه می کنید. این قرارداد باید مشخص کند دقیقا چه خدمات را به مشتریان خود ارائه می کنید، چقدر دستمزد دریافت می کنید و در صورت بروز هرگونه حادثه چه اتفاقی می افتد.

مرحله ششم: بیمه تجاری را فراموش نکنید

شرکت حسابداری شما علاوه بر مجوزها، باید به طور قانونی و در امنیت کامل اداره شود. بیمه تجاری از سلامت مالی شرکت شما در شرایط تحت پوشش محافظت می کند. انواع مختلف بیمه برای تجارت های گوناگون با درصد ریسک های مختلف وجود دارد.

مرحله هفتم: نام شرکت حسابداری خود را سر زبان ها بیاندازید

شما باید مردم و جامعه اطراف را از وجود شرکت خود باخبر کنید. شما باید مشخص کنید که نسبت به رقبای خود برتر و برجسته تر و با مهارت تر هستید. تبلیغات در تلویزیون و رادیو، تبلیغات در روزنامه محلی، پخش تراکت های تبلیغاتی، تبلیغ در رسانه های اجتماعی و غیره همگی مواردی هستند که به شما در این زمینه کمک می کنند. همچنین با راضی نگه داشتن مشتریان فعلی نه تنها باعث می شوید دوباره به نزد شما باز گردند، بلکه افراد و نزدیکان خود را از وجود شما مطلع کرده و شرکت شما را به آن ها پیشنهاد می کنند.

میانگین هزینه های راه اندازی شرکت حسابداری در استان‌ های کانادا

راه اندازی شرکت حسابداری به یک دفتر، کامپیوتر، نرم افزار حسابداری، اینترنت پرسرعت، میز و صندلی، کمد پرونده، پرینتر، بیمه و تبلیغات نیاز دارد. همچنین باید حسابدار رسمی باشید (CPA). آزمون CPA معمولا چیزی حدود 1000 دلار هزینه دارد.

شرکت حسابداری نیز باید یک سری هزینه هایی را به صورت ماهانه برای اجاره دفتر، خدمات آب و برق و گاز، اینترنت پرسرعت، حقوق کارمندان، هزینه بازاریابی، بیمه، بروزرسانی کامپیوترها و نرم افزارها و هزینه های کلی دفتر بپردازد.

اجاره دفتر به اندازه دفتر و همچنین استانی از کانادا که برای راه اندازی شرکت حسابداری خود انتخاب کرده اید، بستگی دارد. به طور کلی شما باید پرداخت هزینه های بین 600 تا 1500 دلار را به صورت ماهانه برای اجاره دفتر، انتظار داشته باشید. همچنین این امکان وجود دارد حتی خارج از خانه و یا دفتری که دارید، به فعالیت بپردازید. در این شرایط به حداقل بودجه 150 تا 200 دلا در ماه نیاز دارید از جمله برای خدمات آب و برق و گاز و اینترنت پرسرعت.

مناسب ترین شهر ها برای راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

افرادی که می خواهند به عنوان حسابدار مالی در کانادا مشغول به کار شوند و یا شرکت حسابداری را در این کشور راه اندازی کنند، بسته به شهر و استانی که انتخاب می کنند، آینده شغلی متفاوتی دارند. در ادامه جدولی از آینده شغلی در زمینه حسابداری را از داده های به دست آمده از دسامبر 2021 را مشاهده می کنید:

آینده شغلی استان
خوب آلبرتا
خوب بریتیش کلمبیا
خوب منیتوبا
خوب نیو برانزویک
خوب نیوفاندلند و لابرادور
متوسط ایالت های شمال غربی
خوب نوا اسکوشیا
خوب نوناووت
متوسط انتاریو
خوب جزیره پرنس ادوارد
متوسط کبک
خوب ساساکاچوان
خوب ایالت یوکان

سه نمونه از شرکت های حسابداری فروشی در کانادا

نمونه اول

آدرس: Red Deer, Alberta, Canada

قیمت اعلام شده: 349997 دلار کانادا

درآمد فروش: 340000 دلار کانادا

نقدینگی: 125000 دلار کانادا

یک شرکت حسابداری ثبت شده برای آماده سازی اظهارنامه مالیاتی در شهر آلبرتا. مشتریان از افراد شخصی و یا شرکت ها و موسسات می باشند. بیشتر سود این شرکت از طریق آماده سازی مالیات اشخاص و موسسات و شرکت ها به دست می آید.

نمونه دوم

آدرس: Vancouver

قیمت اعلام شده: 500000 تا یک میلیون دلار کانادا

این شرکت حسابداری سابقه بیش از 15 سال دارد و 7 کارمند با مهارت بالا در این شرکت مشغول به کار می باشند.

نمونه سوم

آدرس: British Columbia

قیمت اعلام شده: 100000 تا 250000 دلار کانادا

این شرکت حسابداری کوچک ترکیبی از خدمات حسابداری، حقوق و دستمزد، جمع آوری و مالیات بر درآمد شخصی را ارائه می دارد. این شرکت بیش از 35 سال است که با بسیاری از مشتریان ثابت خود فعالیت می کند. میانگین درآمد ناخالص این شرکت 165000 دلار کانادا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *