بلاگ

راه اندازی نانوایی در کانادا

 

چه کسی است که در این دنیا تا به حال نان نخورده باشد؟ همه مردم در سراسر دنیا به نان علاقه مند هستند و همچنین کانادایی ها نیز عاشق غذاهای پختنی مانند نان، کیک، شیرینی، کلوچه و غیره هستند. از طرف دیگر، از شغل نانوایی در کانادا به دلیل تامین نیاز جمعیت این کشور، بسیار استقبال می شود. نقش نانوا نیز پخت نان، کلوچه، شیرینی و کیک است که البته برخی تنها روی پخت نان سرمایه گذاری می کنند. نانواها می توانند در سوپرمارکت ها، شرکت های پذیرایی، هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها و دیگر موسسات مشغول کار شوند و یا حتی به طور مستقل یک نانوایی، برای خود راه اندازی کنند. اگر می خواهید به وسیله افتتاح یک نانوایی به عنوان یک کسب و کار پرسود، به کانادا مهاجرت کنید و آینده تان را بسازید، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

شرایط راه اندازی نانوایی در کانادا

پیش از این که بدانید واجد شرایط راه اندازی چنین کسب و کاری هستید، باید ابتدا مشخص کنید که در چه شاخه ای از نانوایی می خواهید فعالیت داشته باشید و چه استانی را برای این کار در نظر گرفته اید.

مواردی که به طور کلی برای اکثر نانوایی ها در کانادا، مورد نیاز است، به این ترتیب می باشد:

 • مدرک پایان دوره متوسطه معمولا مورد نیاز است
 • مدرک پایان دوره کارآموزی سه یا چهار ساله برای نانوایی و یا مدرک دانشگاهی و یا هر مدرک مربوط به نانوایی، معمولا مورد نیاز می باشد
 • آموزش در حین کار نیز ممکن است درخواست شود
 • گواهینامه تجاری در نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک، کبک، انتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، یوکان، مناطق شمال غربی و نوناووت در دسترس است، اما اختیاری می باشد.
 • داشتن مهر قرمز یا Red Seal پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون Red Seal بین استانی برای نانوایان واجد شرایط

همچنین نانوایان باید چنین مهارت هایی داشته باشند:

 • راه اندازی و نظارت ماشین آلات نانوایی
 • بازرسی آشپزخانه و بخش های خدمات غذایی
 • اطمینان از این که کیفیت محصولات مطابق با استاندارد های تعیین شده می باشد
 • تنظیم برنامه های تولید نان در طول روز
 • تزیین کیک و نان ها و محصولات پخته شده
 • آمادگی برای تهیه سفارشات ویژه
 • آماده سازی خمیر انواع نان ها و سایر محصولاتی که در نانوایی ارائه می شود

مراحل راه اندازی نانوایی در کانادا

زمانی که متوجه شدید که باید برای راه اندازی نانوایی در این کشور چه شرایط و الزاماتی داشته باشید، حالا باید تمام تمرکز خود را روی اقداماتی که باید در این زمینه انجام دهید، معطوف کنید تا در نهایت بتوانید درب نانوایی خود را باز کنید و از درآمدزایی شغل مورد علاقه تان لذت ببرید.

1.نوع نانوایی خود را تعیین کنید

انواع مختلفی از نانوایی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید:

 • سبک کانتر یا پیشخوان: این یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع نانوایی است. در این نوع، شما نیاز به فضای بسیار کمی در جلوی نانوایی خود دارید تا بتوانید نان های مورد نیاز مشتریان را تحویل دهید. البته در سبک کانتر باید فضایی برای پخت و پز و آشپزخانه وجود داشته باشد.
 • ترکیب نانوایی و کافه: در این جا نیاز به یک سری صندلی برای پذیرایی از مشتریان دارید، به این ترتیب که باید سفارشات را تهیه و سر میز آن ها ببرید. حتی وجود این صندلی ها نه تنها برای سرو بلکه برای انتظار مشتریان نیز الزامی می باشد.
 • کامیون نانوایی: این یک روش به صرفه برای راه اندازی نانوایی است که می توانید به مشتریان مختلف در سطح شهر دسترسی داشته باشید. لوازم مورد نیاز برای پخت نان را با خود به داخل کامیون ببرید و در یک جای مشخصی از خیابان پارک کنید و به پخت و پز نان، کلوچه و کیک و ارائه آن ها به مشتریان بپردازید.
 • نانوایی در خانه: نیاز نیست مکانی را اجاره کرده و یا خریداری کنید. همه چیز برای شروع شغل نانوایی در خانه ساده و راحت است. کافی است سفارشات آنلاینی را دریافت کنید و دست به کار شوید.

2.طرح تجاری خود را بنویسید

یک طرح تجاری قدرتمند باید تمامی ایده ها، برنامه ها، اهداف خدمات و محصولات، برنامه های مالی و ساختار اجرایی کسب و کارتان را به خوبی سازمان دهی کند. همچنین می توانید طرح تجاری را متناسب با نیازهای خود تغییر دهید. به طور کلی آن طرح تجاری موفقیت آمیز و قدرتمند خواهد بود که شامل این موارد باشد:

 • هدف کسب و کار شما، نانوایی شما در کدام استان و شهر شروع به فعالیت می کند، 5 سال آینده نانوایی خود را چگونه می بینید و قرار است چگونه و به چه روشی به موفقیت برسید؟
 • تجزیه و تحلیل مفصل و اساسی از صنعت نانوایی در کانادا
 • شرح مفصلی از این که قرار است چه چیزهایی در نانوایی خود بفروشید. منو شما نیز در این مرحله باید آماده باشد.
 • می خواهید برای محصولاتی که در نانوایی خود ارائه می کنید، چقدر دستمزد دریافت کنید؟
 • برنامه ریزی مالی حداقل برای 3 سال آینده نانوایی. شما باید برنامه خود را از ابتدای راه اندازی کسب و کار خود تا زمانی که به نقطه سوددهی برسد، شرح دهید.

3.نام مناسبی برای نانوایی خود انتخاب کنید

شاید قبل از این که به این مرحله برسید، نام مناسبی انتخاب کرده باشید، اما اگر این کار را نکرده اید، زمان آن فرا رسیده است. بهتر است قبل از هر چیزی مطمئن شوید که نام مورد نظرتان، متعلق به رقبای شما و کسب و کار دیگری نیست. یک جستجو در گوگل شاید اولین مرحله ای باشد که به شما در این زمینه کمک می کند. حتی می توانید به دفاتر و اداره های ثبت نانوایی مراجعه کنید و درباره اسم مورد نظر خود تحقیق کنید.

4.مکان مناسبی برای نانوایی خود پیدا کنید

اگر می خواهید مغازه ای برای نانوایی پیدا کنید، می توانید از یک مشاور املاک برای خرید و یا حتی اجاره کمک بگیرید. سعی کنید تا مشاوران املاکی را بیابید که در زمینه کمک و راهنمایی و پشتیبانی از مستاجرها شناخه شده هستند، نه افرادی که فقط به طرفداری از صاحب ملک می پردازند.

همچنین چنین مشاور املاکی باید تجربه بسیاری در این زمینه داشته باشد تا قیمت های منصفانه و بهترین مکان برای راه اندازی نانوایی را به شما معرفی کند.

همچنین مطمئن شوید که مغازه یا ملک مورد نظر در محله و موقعیت شلوغ و پر رفت و آمدی قرار گرفته است و دید خوبی دارد. از طرف دیگر، بهتر است مطمئن شوید که فضایی در ملک و یا مغازه برای نگهداری تجهیزات و لوازم پخت و پز اضافه نیز وجود دارد.

اگر بیشتر به کامیون نانوایی علاقه مند هستید، می توانید وب سایت های فروش و یا اجاره چنین کامیون هایی را در اینترنت بیابید.

5.به دنبال مجوزها و لایسنس های ضروری بروید

هر استان کانادا دارای مقررات مخصوص به خود است، از این رو باید بعد از انتخاب استان و شهر مورد نظرتان در این کشور، دریابید که برای راه اندازی نانوایی به چه مجوزهایی نیاز دارید. همچنین این مجوزها بر اساس نوع نانوایی که انتخاب می کنید متفاوت می باشند. در ادامه با مجوزها و لایسنس های رایجی که ممکن است برای شروع کسب و کار خود نیاز داشته باشید، آشنا می شوید:

 • مجوز امتیاز فروش: اگر مغازه نانوایی باز می کنید، به این مجوز نیاز دارید. این نوع مجوز برای فروش محصولات در مغازه تان ضروری است.
 • گواهی ایمنی مواد غذایی: هر تجارتی که در زمینه مواد غذایی فعالیت دارد به گواهی ایمنی مواد غذایی نیازمند می باشد. شما باید اثبات کنید که درباره نگهداری و نظارت بر مواد غذایی دانش و اطلاعات کافی دارید. حتی این گواهی برای هر پرسنلی که در پخت و پز محصولات نانوایی مشارکت دارد، الزامی می باشد.
 • پروانه پذیرایی: اگر می خواهید نانوایی را افتتاح کنید که در آن از مشتریان نیز پذیرایی می شود، به این مجوز یا مجوز فروشنده مواد غذایی نیاز دارید. این مجوز در صورتی ضروری است که تمامی نان ها، کیک ها، کلوچه ها و غیره را خودتان می سازید و تحویل می دهید.
 • بازرسی بهداشت و امنیت آشپزخانه: هر آشپزخانه ای باید این بازرسی را پشت سر بگذارد تا مجوز و گواهینامه های لازم را کسب کند. تحقیق درباره این قوانین مخصوصا اگر می خواهید نانوایی را در خانه راه اندازی کنید، بسیار اهمیت می یابد.
 • قوانین و مجوزهای منطقه: اگر نانوایی شما قرار است در خارج از منطقه مسکونی راه اندازی شود، باید قوانین محلی را بررسی کنید که ببینید آیا اجازه این کار را دارید یا خیر. در این صورت ممکن است مجوزهای دیگری لازم باشد، برای مثال اگر کسی برای تحویل نان، کیک و کلوچه و غیره به خانه شما می آید، ممکن است نیاز به مجوز داشته باشید.
 • قوانین انجمن صاحبخانه ها: اگر می خواهید نانوایی در منزل راه اندازی کنید، باید قوانین انجمن صاحبخانه ها را بررسی کنید. این موضوع مخصوصا برای کسانی که در کاندو (یک نوع ساختمان که دیوارهای مشترکی با ساختمان های کناری دارد) زندگی می کنند، ضرورت دارد.

6.برای مالیات و کسب EIN اقدام کنید

نوع ساختار تجاری که برای نانوایی خود انتخاب کرده اید (مالکیت انحصاری، شرکت با مسئولیت محدود و غیره) و خیلی از فاکتورهای دیگر روی مالیاتی که باید بپردازید، تاثیر می گذارد. بهتر است با یک کارشناس مالیات صحبت کنید تا مطمئن شوید که مسئولیت های مالیاتی شما چگونه است و چه زمانی و چه مدارکی را باید به این منظور آماده کنید.

اگر می خواهید کارکنانی را برای کمک به اداره نانوایی استخدام کنید، به شماره شناسایی کارفرما یا EIN نیز نیاز دارید. شما می توانید این کار را از طریق IRS انجام دهید. این شماره برای زمانی که می خواهید اظهارنامه مالیات بر درآمد و یا اظهارنامه مالیات بر حقوق و دستمزد خود را آماده کنید و همچنین زمانی که می خواهید برای حساب بانکی تجاری، کارت اعتباری تجاری و یا برای وام تجاری اقدام کنید، واجب و ضروری است.

7.به سرمایه ابتدایی برای راه اندازی نانوایی نیز فکر کنید

شاید راه اندازی نانوایی در کانادا گران قیمت باشد، اما بهتر است ابتدا به این سوال جواب دهید: برای راه اندازی به چه میزان سرمایه ای نیاز دارید؟

جواب این سوال بسته به مکان، نوع نانوایی و تجهیزات مورد نیازتان متفاوت می باشد، اما باید پاسخ محکمی داشته باشید تا بتوانید مطابق با آن برای سرمایه ابتدایی نانوایی خود برنامه ریزی کنید. اگر نیاز به حمایت مالی دارید، می توانید از این گزینه ها استفاده کنید:

 • وام تجاری استارتاپ (Startup Business Loans): این وام ها از وام های خرد SBA گرفته تا کمک هزینه های کسب و کار کوچک را شامل می شود. لازم به ذکر است که وام های SBA به دلیل نرخ بهره پایین تر و شرایط بازپرداخت طولانی تر، مطلوب ترین گزینه می باشند. در حالی که به سادگی نمی توانید برای وام های سنتی SBA واجد شرایط باشید- مخصوصا به عنوان یک کسب و کار جدید- اما برنامه وام های خرد SBA می تواند جایگزین بهتری باشد.
 • خط اعتباری تجاری (Business Line Of Credit): شما به این وسیله به حداکثر سقف اعتبار دسترسی خواهید داشت و به این ترتیب می توانید برای هر گونه از هزینه های کسب و کار خود، روی این کمک مالی حساب باز کنید. شما فقط برای پولی که برای ارائه چنین وامی سپرده می گذارید، بهره می پردازید و برای واجد شرایط شدن به میزان اعتبار زیادی نیاز ندارید. همین امر موجب می شود این گزینه حمایت مالی برای کسب و کارهای جدید بسیار مناسب در نظر گرفته شود.
 • تامین مالی تجهیزات (Equipment Financing): نانوایی به تجهیزات بسیاری نیاز دارد، از این رو این نوع وام می تواند هزینه های ابتدایی را پوشش دهد و از آنجایی که خود تجهیزات به عنوان وثیقه وام محسوب می شوند، واجد شرایط بودن برای آن نسبت به سایر گزینه های حمایت مالی آسان تر است.

8.تجهیزات نانوایی را خریداری کنید

برای این که نانوایی شما به یک کسب و کار قانونی و سودآور تبدیل شود، به تجهیزات تجاری نیاز دارید تا به شما در پخت انواع نان، کلوچه و شیرینی کمک کند.

از جمله تجهیزاتی که برای افتتاح نانوایی نیاز دارید، به این ترتیب می باشد:

 • فر
 • ظروف نانوایی
 • ابزار تزیین نان ها، کلوچه ها، کیک ها و غیره
 • میکسر
 • یخچال
 • کابین نگهداری از مواد غذایی اولیه
 • میز کار

9.قیمت گذاری محصولات

برای قیمت گذاری به هزینه های اجرایی، مخارج، مالیات و بازار فروش خود توجه کنید. ابتدا باید هزینه های ماهانه کسب و کار خود را محاسبه کنید تا براساس آن قیمت هر نان، کلوچه و شیرینی و سایر محصولاتی که ارائه می کنید را به درستی مشخص نمایید. شما باید ابتدا هزینه های تولید و هزینه های پنهان را حساب کنید. هزینه های تولید به همه هزینه هایی که برای تولید اقلام پخته شده در نانوایی لازم است مربوط می شود، مانند مواد اولیه و تجهیزات و هزینه های پنهان به هزینه ها غیر مستقیم می گویند مانند تبلیغات، حسابداری، نیروی کار و غیره.

راه اندازی نانوایی در کانادا

میانگین هزینه های راه اندازی نانوایی در استان‌ های کانادا

باید این را از صمیم قلب درک کنید که راه اندازی نانوایی در کانادا گران قیمت بوده و نیازمند سخت کوشی و تلاش بسیاری است، اما همچنین این کسب و کار مزیت های بسیار و سوددهی بالایی دارد. برای این که بدانید برای راه اندازی چنین نانوایی باید در چه زمینه هایی هزینه کنید به این موارد دقت داشته باشید:

 • حقوق و دستمزد کارکنان
 • اجاره
 • خدمات آب و برق و غیره
 • مواد اولیه پخت نان
 • بیمه برای مغازه و تجهیزات
 • بیمه امنیت کاری و یا هر برنامه بیمه مربوط به کارکنان
 • سیستم امنیتی مانند دوربین ها
 • سرویس نظافت برای لباس ها و ظروف و یا هزینه دستمزد بکارگیری یک خدمه و یا سرایدار
 • هزینه های خدمات حسابداری
 • تبلیغات
 • موجودی انبار و تجهیزات مورد نیاز نانوایی
 • تلفن، اینترنت و غیره

در ادامه شما را با چک لیستی از هزینه های راه اندازی نانوایی در کانادا آشنا می کنیم که به شما در برنامه ریزی بودجه مورد نیاز و تعیین این که چقدر باید وام بگیرید تا در نهایت به اهداف خود برسید، کمک می کند:

 1. خدمات آب و برق و غیره- اگر نانوایی کمتر از 4000 متر مربع باشد، بین 1000 تا 2000 دلار به صورت ماهیانه
 2. مکان نانوایی- این قیمت ها بسته به این که می خواهید مغازه ای را اجاره کنید، شریک شوید و یا خریداری کنید و حتی خودتان مغازه ای بسازید، متفاوت است. همچنین هر شهر و استان کانادا قیمت های خاص خود را دارد.
 3. طراحی داخلی و اثاثیه – صندلی و جای نشستن و انتظار مشتریان، نوع نورپردازی نانوایی، ویترین برای نمایش دادن نان های پخت شده به مشتریان، انباری برای نگهداری مواد اولیه نان، کیک، کاپ کیک ها و غیره، طراحی تم در سراسر مغازه نانوایی، دکورهای ویژه و غیره همگی هزینه های خاص خود را به همراه دارد.
 4. تجهیزات نانوایی

تجهیزات نانوایی در واقع یک سرمایه گذاری است که شاید در ابتدا هزینه بردار و گران قیمت به نظر برسد، اما همین ها موجب سوددهی و درآمدزایی شما می شوند. هزینه های اولیه برای تجهیزات یک نانوایی استاندارد حدود 20000 دلار می باشد و برای نانوایی های تجاری شاید این هزینه دو برابر شود.

 1. هزینه های قبل از راه اندازی نانوایی

تهیه موجودی اولیه مانند مواد غذایی، لوازم، بشقاب ها، ظروف، جعبه ها، برچسب ها و یا هر گونه لباس فرم و غیره نیز در این زمینه جای می گیرند. شاید این هزینه را بتوان بین 20000 تا 120000 دلار بر اساس اندازه نانوایی تخمین زد.

 1. بازاریابی و تبلیغات

شاید شما مجبور شوید برای برند شدن نام نانوایی خود، تا صدها هزار دلار هزینه کنید. اگر نانوایی شما زیر مجموعه یا شعبه یک نام بزرگ باشد، تبلیغات برای شما رایگان خواهد بود. این هزینه های تبلیغات برای تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات در تلویزیون، راه اندازی وب سایت، ایمیل مارکتینگ و موارد مشابه اختصاص می یابد.

مناسب ترین شهرها برای راه اندازی نانوایی در کانادا

بر اساس این که کدام شهر و استان کانادا را برای راه اندازی نانوایی انتخاب می کنید، آینده شغلیتان می تواند متفاوت باشد. در ادامه جدولی را مشاهده می کنید که می توانید دریابید که در کدام یک از استان های این کشور شانس موفقیتتان بیشتر خواهد بود.

نکته: این اطلاعات اشتغال در دسامبر 2021 بر اساس داده های موجود در زمان تجزیه و تحلیل منتشر شده است.

آینده شغلی نانوایی مکان
خوب آلبرتا
خوب بریتیش کلمبیا
متوسط منیتوبا
متوسط نیوبرانزویک
متوسط نیوفاندلند و لابرادور
نامشخص ایالت های شمال غربی
خوب نوا اسکوشیا
 نامشخص نوناووت
متوسط انتاریو
ضعیف جزیره پرنس ادوارد
خوب کبک
خوب ساسکوچوان
نامشخص ایالت یوکان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *