خدمات

ویزای کار کانادا

یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا اخذ ویزای کار کانادا است. کیفیت زندگی در این کشور نسبتا بالا است و موقعیت های شغلی مناسبی برای مهاجران در کانادا وجود دارد. کانادا همچنین نسبت به سایر کشورهای جهان دارای وضعیت اقتصادی مطلوب و مالیات بر درآمد پایین است. مهاجرت کاری به کانادا همواره از پرطرفدارترین روش های مهاجرت در میان مردم است زیرا افراد از این طریق با به کارگیری تخصص یا سرمایه خود اقدام به مهاجرت می کنند. در ادامه این مقاله ضمن معرفی انواع ویزای کار کانادا به شرایط و مراحل دریافت این نوع ویزا می پردازیم.

انواع ویزای کاری کانادا

کانادا کشوری بسیار توسعه یافته با فرصت های شغلی فراوان و حقوق خوب است. به همین دلیل، بسیاری از افراد که به دنبال شرایط شغلی مناسب هستند این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. اگر می خواهید در کانادا کار کنید، باید مجوز کار کانادایی داشته باشید که به شما امکان می دهد کارفرما پیدا کنید یا قراردادی برای کار امضا کنید. مجوز کار مدرکی است که هنگام درخواست ویزا برای رفتن به کانادا باید برای آن درخواست دهید.

به طورکلی دو راه برای دریافت مجوز کار در کانادا وجود دارد:

 • از طریق ویزای کار موقت
 • از طریق ویزای کار دائم یا مهاجرت

ویزاهای گروه اول به شما اجازه می دهد تا به مدت شش ماه یا کمتر به عنوان کارگر موقت در کانادا کار کنید. ویزاهای گروه دوم به کسانی داده می شود که پیشنهاد شغلی مناسبی از یک کارفرما کانادایی دریافت کرده اند.

ویزای کار موقت کانادا چیست؟

ویزای کار موقت کانادا ترکیبی از ویزای اقامت موقت و مجوز کار است. با استفاده از این ویزا، شما اجازه دارید 6 ماه یا کمتر در کانادا بمانید، در حالی که مجوز کار برای کانادا به شما این امکان را می دهد که در شغلی که قبلاً پیدا کرده اید کار کنید یا به دنبال شغل مناسبی باشید.

این ویزای کاری برای کانادا دائمی نیست و بسته به نوع ویزای شما پس از چند ماه یا چند سال منقضی می شود. این به این معنی است که پس از انقضای ویزای کار کانادا، می توانید برای تمدید آن اقدام کنید و یا به کشور خود بازگردید. حداکثر مدت زمانی که می توانید به طور موقت در کانادا با تمام تمدیدها کار کنید 4 سال است. با این حال، این برای هر شخص قابل اجرا نیست و به کشوری که از آن هستید و نوع ویزای شما بستگی دارد.

انواع ویزای کار موقت در کانادا

دولت کانادا انواع مختلفی از ویزای کار موقت را بسته به نیاز متقاضی صادر می کند. انواع ویزای کار موقت در کانادا به شرح زیر است.

 • برنامه کارگران خارجی موقت

این برنامه برای کارگران خارجی صادر می شود که قبلاً یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی دارند و شرکت قبلاً ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) را از دولت کانادا دریافت کرده است.

 • ویزای کار آزاد

این ویزا با سایر ویزاهای کار متفاوت است. مجوز کار آزاد به کارگران خارجی داده می‌شود که با پیشنهاد شغلی به کانادا می‌روند، اما این ویزا به آنها اجازه می‌دهد کارفرما را تغییر دهند.

 • ویزای کار پس از فارغ التحصیلی

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجویانی داده می‌شود که مدرک تحصیلی خود را از یک مؤسسه آموزشی کانادا به پایان رسانده‌اند و می‌خواهند از طریق کار مدت بیشتری در کانادا بمانند.

 • ویزای تعطیلات کاری کانادا

ویزای تعطیلات کاری کانادا به افراد جوان از 30 کشور داده می‌شود، بنابراین آن‌ها می‌توانند در کانادا کار کرده و به آنجا سفر نمایند.این یک ویزای انتخاب تصادفی است. به این معنی که متقاضیان درخواست های خود را ارسال می کنند و منتظر می مانند تا برای درخواست ویزای کار به صورت تصادفی انتخاب شوند.

چگونه برای ویزای کار موقت کانادا اقدام کنیم؟

مراحل و نحوه درخواست ویزای کار برای کانادا به شرح زیر است:

 1. یک پیشنهاد شغلی موقت از یک شرکت کانادایی دریافت کنید.

بسته به نوع مجوز کاری که برای آن درخواست می کنید، به احتمال زیاد به یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرما در کانادا نیاز خواهید داشت.

اگر مجوز کار آزاد دریافت می‌کنید، این فرصت را خواهید داشت که کارفرمایان خود را تغییر دهید و کارفرمای دیگری را زمانی که در کانادا هستید پیدا کنید. اما اگر می خواهید یک مجوز خاص کارفرما داشته باشید، باید قبل از درخواست کار، آن کار را پیدا کنید.

برای دریافت ویزای کار موقت خارجی، باید از کشور خود در کانادا کار پیدا کنید.

اگر برای ویزای تعطیلات کاری درخواست می دهید، اگر از قبل بدانید کجا کار خواهید کرد، شانس دریافت ویزا بیشتر خواهد بود.

 1. شرکتی که در آن کار خواهید کرد باید LMIA داشته باشد.

پس از یافتن شغل، شرکت کانادایی که با استخدام شما موافقت کرده است باید برای ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) از دولت کانادا درخواست دهد. LMIA سندی است که دولت صادر می کند و به عنوان مجوزی برای شرکت برای استخدام کارگران موقت خارجی عمل می کند.

پس از دریافت LMIA، باید چک لیست مدارک را داشته باشید و سپس برای ویزای کار در کانادا اقدام کنید.

 1. درخواست ویزای کار کانادا و مجوز را ارسال کنید.

پس از اینکه دولت کانادا LMIA را برای شرکتی که شما را استخدام کرده است صادر کرد، نوبت به درخواست ویزای کار موقت می رسد. شما می توانید این کار را به صورت آنلاین از طریق وب سایت دولت کانادا یا شخصاً از طریق دفتر سفارت کانادا انجام دهید. شما باید فرم های درخواست و مدارک پشتیبان را ارسال کنید که از طرف افسر ویزا ارزیابی می شود. بازرسان ویزا ممکن است از شما بخواهند که معاینه پزشکی و همچنین مصاحبه ای انجام دهید تا واجد شرایط بودن شما و اینکه آیا پس از انقضای مجوز کارتان از کانادا برمی گردید یا خیر را اثبات کنند.

 1. مصاحبه ویزای کار کانادا را کامل کنید.

مقامات همچنین ممکن است درخواست مصاحبه کنند تا مشخص شود که شما مدرک درستی ارائه کرده اید و راست می گویید. اغلب، آنها سعی می کنند تعیین کنند که آیا پس از انقضای مجوز کار به کشور خود باز می گردید یا خیر. شما باید در زمان مقرر برای مصاحبه خود حاضر شوید و صادقانه به سوالات پاسخ دهید.

 1. منتظر نتیجه مصاحبه و بررسی مدارک باشید.

هنگامی که درخواست ویزای کار کانادا را ارسال می کنید، بازرسان ویزا باید آن را بررسی کرده و تصمیم بگیرند. بسته به کشوری که از آن هستید، زمان پردازش مجوز کار بین 3 تا 27 هفته است. پس از این، افسر ویزا تصمیم می گیرد که آیا شما می توانید در کانادا کار کنید یا خیر.

 1. به کانادا سفر کنید

اگر دولت کانادا تصمیم گرفت که می توانید در این کشور کار کنید، می توانید مقدمات سفر را مهیاکنید. هنگامی که به کانادا می رسید، باید تمام مدارک و مجوز کار تایید شده خود را به مسئولان مربوطه نشان دهید.

ویزای کار کانادا

مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزای کار کانادا

از آنجایی که ویزای کار  کانادا پس از مدتی منقضی می شود، شما می توانید برای تمدید آن درخواست دهید یا پس از منقضی شدن به کشور خود بازگردید. اگر می خواهید ویزای کاری خود را تمدید کنید، باید حداقل 30 روز قبل از انقضا برای تمدید ویزا اقدام کنید. مراحل لازم برای تمدید ویزای کار کانادا به شرح زیر است:

 • شما یک قرارداد کاری جدید با کارفرمای خود امضا می کنید.
 • کارفرمای شما یک ارزیابی تاثیر بازار کار جدید (LMIA) دریافت می کند.
 • کارفرمای شما پیشنهاد استخدام جدید را ارائه می دهد.

برای درخواست آنلاین، باید یک حساب کاربری در وب سایت IRCC ایجاد کنید. در آنجا می‌توانید چک‌لیست‌ های اسناد، فرم‌های درخواست، و دستورالعمل‌های نحوه درخواست را بیابید. برای درخواست کتبی، باید فایل درخواست را دانلود کنید، تمام فرم های درخواست را پر کنید، آنها را چاپ و امضا کنید، تمام مدارک لازم را دریافت کنید، هزینه ها را پرداخت کنید و آنها را به آدرس درج شده در بسته درخواست پست کنید.

مدارک و فرم های لازم برای ویزای کار کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کانادا با توجه به برنامه مهاجرتی شما متفاوت است. اما به طورکلی چک لیست مدارک لازم برای مهاجرت از طریق ویزای کار کانادا به شرح زیر است.

 • ارائه اصل و ترجمه مدارک شناسایی از جمله شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت
 • ارائه دو قطعه عکس از متقاضی
 • ارسال فیش پرداختی هزینه های مربوط به صدور ویزا
 • ارائه مدرک زبان معتبر (زبان انگلیسی یا فرانسوی)
 • ارسال رزومه شامل قراردادهای کاری قبلی و مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر
 • ارائه مدرک تحصیلی معتبر
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارسال قرارداد کاری یا جاب آفر که از سوی کارفرما کانادایی دریافت کرده اید، الزامی است.
 • ارائه مدرک LMIA

مدرک LMIA پیش نیاز ویزای کار کانادا است که از سوی اداره استخدام کانادا صادر می شود. براساس این مدرک اثبات می شود که کار فرد متقاضی در کانادا مطابق با قوانین کار و مهاجرت کانادا است و آسیبی به بازار کار این کشور وارد نمی کند.

انواع ویزای کار دائم کانادا

با ویزای کار موقت کانادا نمی توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. با این حال، زمانی که در کانادا هستید، می توانید برای ویزای دائمی مانند:

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)

این برنامه مهاجرتی یکی از زیر مجموعه های روش اکسپرس اینتری یا سیستم امتیاز دهی کانادا است. افرادی که یک سال سابقه کار کانادایی داشته باشند می تواند از طریق این برنامه اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.
این برنامه در واقع همان برنامه اکسپرس اینتری است با این تفاوت که در آن فرد متقاضی امتیازات بسیار زیادی را می تواند از طریق سابقه کار کانادایی خود کسب نماید.

 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)

از طریق برنامه های مهاجرت استانی امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای افرادی که علاقه مند به مهاجرت به یک استان یا منطقه خاص کانادا هستند، فراهم شده است. هر استان و منطقه در کانادا برنامه مهاجرتی مخصوص به خود را دارد که برای رفع نیازهای اقتصادی و نیروی کاری آن منطقه طراحی شده است.

شما باید معیارهای واجد شرایط بودن هر یک از ویزاهای فوق را داشته باشید. تضمین نمی شود که شما برای آنها تایید شده باشید، اما اگر قبلا در کانادا کار کرده اید، مراحل درخواست آسان تر خواهد بود.

دلایل ریجکت شدن ویزای کار کانادا

رد شدن ویزای کانادا می تواند بسیار نا امید کننده باشد زیرا برنامه های سفر، کاری یا حتی روند یک زندگی را مختل می کند. اما نیازی به نگرانی نیست زیرا پس از رد شدن ویزا، چند مرحله وجود دارد که ممکن است بتوانید از این طریق، مجدداً برای دریافت ویزای کار کانادا درخواست دهید. در واقع ارسال درخواست مجدد پس از رد شدن ویزای کانادا یک شانس مجدد است.

نامه ای که IRCC برای توضیح ویزای شما ارسال می کند، اطلاعات دقیقی درمورد دلیل رد شدن ویزا ارائه نمی دهند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا درخواست ویزا ممکن است بر اساس شرایط منحصر به فرد هر نوع ویزا رد شود.

دلایل رد ویزای کانادا:

 • عدم ارائه مدارک صحیح و دقیق توسط متقاضی
 • عدم ارائه منابع مالی کافی برای تامین هزینه های سفر و اقامت در کانادا
 • عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی، مانند مواردی که متقاضی دارای سابقه کیفری باشد.
 • نظر افسر ویزا درمورد متقاضی

ممکن است عوامل دیگری وجود داشته باشد که منجر به رد شدن ویزای کاری کانادا شود، اما بسیاری از آنها در یکی از موارد فوق قرار می گیرند. اگر درخواست ویزای کار شما رد شود، ممکن است واجد شرایط درخواست تجدید نظر برای ویزا باشید. بهترین گزینه این است که با اصلاح چک لیست مدارک و رعایت یک سری از نکات فوق، مجدداً برای ویزای کار کانادا درخواست دهید.

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید می توانیدبرای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص انواع ویزای کار کانادا با مشاوران مهاجرتی تماس بگیرید.

سوالات متداول

مدت اعتبار ویزای کار کانادا چقدر است؟

ویزای کار موقت کانادا 6 ماه یا کمتر اعتبار دارد. پس از آن، شما این امکان را دارید که برای تمدید ویزای خود درخواست دهید یا به کشور خود بازگردید. به طورکلی مدت زمانی که شما مجاز به اقامت در کانادا با تمام تمدیدها هستید بیش از 4 سال نیست. اگرچه طول تمدیدها به تصمیمات سفارت کانادا بستگی دارد.

هزینه های ویزای کار کانادا چقدر است؟

هنگامی که برای مجوز کار و ویزا درخواست می کنید، باید هزینه های درخواست را بپردازید. هزینه مجوز کار 155 دلار کانادا است. هر بار که درخواستی برای تمدید ارسال می کنید، باید دوباره این هزینه را بپردازید. اگر برای مجوز کار آزاد درخواست می کنید، هزینه آن 100 دلار کانادا است.

آیا می توانم افراد تحت تکفل خود را با ویزای کار کانادا با خود بیاورم؟

دولت کانادا به شخصی که دارای ویزای کار است اجازه می دهد تا خانواده نزدیک خود را به برنامه اضافه کند. افرادی که اجازه دارند شما را تا کانادا همراهی کنند، همسر یا شریک زندگی مشترک و فرزندان خردسال شما هستند. هنگام درخواست، باید مدارک آنها را نیز به برنامه اضافه کنید تا به عنوان یک درخواست خانوادگی در نظر گرفته شود.

آیا می توانم با ویزای کار کانادا برای اقامت دائم اقدام کنم؟

با ویزای کار موقت کانادا نمی توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. با این حال، زمانی که در کانادا هستید، می توانید برای اخذ ویزای دائمی کانادا اقدام کنید.

1 نظر در “ویزای کار کانادا

 1. 9132677693 گفت:

  احتياج به مشاوره دارم
  ممنون
  09132677693

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *