بلاگ

پیکاپ ویزای کانادا چیست

پیکاپ ویزا عملیاتی یا فرآیندی است که برای مهر کردن یا لیبل شدن ویزای کانادا در پاسپورت صورت می‌پذیرد. از نظر حقوقی واژه پیکاپ پاسپورت کانادا همان پیکاپ ویزای کانادا است و تفاوتی باهم ندارند. قیمت پیکاپ ویزای کانادا در بین موسسات مختلف متفاوت بوده و بستگی به منابع و استراتژی هر شرکت دارد. در تمامی سفارتخانه‌ها پاسپورت در نزد سفارت‌خانه می‌ماند و شما برای دریافت پاسپورت باید به صورت حضوری به سفارت و یا دفتر کارگزاری مراجعه کنید. در سفارت کانادا شرایط به طور کامل تغییر می‌کند.

برای  دریافت ویزای کانادا ابتدا به شما اعلام می‌شود که با درخواست ویزای شما موافقت شده است یا خیر و بعد برای پیکاپ پاسپورت اقدام می‌کنید. اما در دیگر سفارت‌خانه‌ها، شما ابتدا برای دریافت پاسپورت مراجعه می‌کنید سپس متوجه می‌شوید ویزا شده‌اید و یا خیر.

پس از ارسال مدارک به سفارت کانادا، پرداخت هزینه درخواست ویزا و بیومتریک و انجام مراحل انگشت نگاری، در صورتی که ویزا برای شما صادر شده باشد، یک نامه پاس ریکوئست برای شما صادر می‌شود. سفارت کانادا متمایز از تمامی سفارت‌خانه‌های دنیا، قبل از پیکاپ به شما اعلام می‌کند که ویزا دریافت کرده اید یا خیر. پیکاپ ویزای کانادا می‌تواند از تمامی دفاتر وک انجام پذیرد اما معمولا پیکاپ ویزای کانادا ایرانیان از شهرهای آنکارا و استانبول انجام می‌شود. این می‌تواند به دلیل تعداد پروازهای ایرانی به این دو شهر باشد و هم می‌تواند به دلیل نرخ لیر ترکیه باشد که تفاوت چندانی با ریال ایران ندارد.

مدارک مورد نیاز برای پیکاپ ویزای کانادا

مدارکی که در این مورد به آن نیاز پیدا خواهید کرد با توجه به نوع ویزا مشخص می‌شود. اگر ویزای شما از نوع مهاجرتی باشد، مدارکی که به آن احتیاج پیدا خواهید کرد شامل موارد زیر می‌باشد:

* پرینت ایمیل تایید سفارت

* پاسپورت(در این مورد به اعتبار پاسپورتتان توجه کنید)

* تکمیل شده صفحه آخر ایمیل که شامل مشخصاتی چون نام، ایمیل، آدرس، شماره تلفن و ویژگی‌های ظاهری همچون قد، وزن و رنگ چشم است

* دو قطعه عکس 5×7 که مهر عکاسی روی یکی از آن‌ها درج شده باشد

* فرم وکالت نامه

چنانچه ویزای شما از نوع غیر مهاجرتی باشد، به غیر از پرینت ایمیل تایید سفارت و پاسپورت و فرم وکالت، رسید انگشت نگاری از مرکز وک را نیز لازم خواهید داشت.

مزایای پیکاپ ویزای کانادا

* صرفه جویی در هزینه

وقتی پروسه پیکاپ ویزای کانادا را به فرد یا آژانس معتبری می‌سپارید، دیگر مجبور نیستید هزینه زیادی بابت بلیط هواپیما و اقامت چند روزه در آن کشور بپردازید. هزینه هتل و خورد و خوراک و رفت و آمد و خیلی هزینه‌های دیگر در کشور مقصد برای شما بسیار گران تمام خواهد شد.

* صرفه جویی در زمان

اینکه چند روز از زمان خود را صرف کنید و به کشور دیگری برای پیکاپ ویزای کانادا بروید خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. به جای آن می‌توانید زمان مورد نظر خود را صرف آماده شدن و برنامه ریزی برای ورود به کانادا کنید.

پیکاپ ویزای کانادا چیست

مراحل پیکاپ ویزای کانادا

پس از دریافت ایمیل تاییدیه سفارت (Original passport request) متقاضی موظف است با در دست داشتن پرینت ایمیل و پاسپورت خود به سفارت کشور مربوطه مراجعه کرده و نسبت به الصاق ویزا اقدام نماید.

از این رو با تعیین نماینده قانونی شرکت در ترکیه، متقاضی تنها با در دست داشتن پاسپورت، ایمیل سفارت و امضای فرم وکالت، می‌تواند بدون حضور در کشور ثالث، پاسپورت لیبل شده خود را دریافت کند.

حال مراحل پیکاپ به شرح زیر خواهد بود:

– به آژانس معتبری بروید که از پلیس مهاجرت ایران مجوز خدمات پیکاپ پاسپورت داشته باشد

– مدارک مورد نیاز مانند پرینت نامه پاس ریکوئست و اصل پاسپورت و وکالت نامه را همراه خود داشته باشید و آن را به کارگزار مربوطه در آن آژانس تحویل دهید

– کارگزار آژانس پاسپورت‌ها و دیگر مدارک مشتریان را از طریق هوایی به کشور ترکیه می‌فرستد

– مدارک تحویل دفاتر VAC در استانبول یا آنکارا می‌شوند

– پس از ورود پاسپورت‌ها به دفتر وک، کد رهگیری تحت عنوان Tracking ID برای شما ارسال می‌گردد تا تمامی مراحل در سایت vfs قابل پیگیری باشد

– پس از چند روز کار اداری، پاسپورت‌ها در سفارت کانادا با لیبل ویزا مهر می‌شوند

– کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران برمی‎‌گرداند و به شما تحویل می‌دهد

مدت زمان پیکاپ ویزای کانادا

بعد از ارسال ایمیل تایید ویزا، تا 30 روز فرصت دارید نسبت به پیکاپ ویزایتان اقدام کنید. اگر این بازه بگذرد، درخواست شما ریجکت می‌شود. با توجه به اینکه کدام کشور را برای پیکاپ ویزای کانادا انتخاب می‌کنید، فرایند پیکاپ ویزای شما ممکن است بین 3 تا 14 روز زمان ببرد. فرایند پیکاپ ویزای کانادا در آنکارا  طی دو سه روز انجام می‌شود در حالی که این فرایند در کشور امارات متحده عربی معمولا چیزی حدود دو الی سه هفته زمان‌بر است تا ویزا به دستتان برسد.

اما از آنجایی که شاید زمان بازگشت ویزا برای رزرو بلیط و هتل و اموری از این دست برایتان حائز اهمیت است، شما می‌توانید در این مدت پس از تحویل پاسپورت جهت پیکاپ ویزا، وضعیت آن را پیگیری کنید. به این ترتیب یک شماره پیگیری دریافت می‌کنید. کافیست به سایت وی اف اس گلوبال مراجعه کنید. سپس کشور پیکاپ را به عنوان کشور مبدا و کشور مقصد را کانادا انتخاب کنید. در نهایت با وارد کردن شماره پیگیری می‌توانید فرایند پیکاپ ویزایتان را مشاهده کنید.

پیکاپ ویزای کانادا از ترکیه

سفارت کانادا در دو شهر اصلی ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده است. پروسه پیکاپ پاسپورت در دفاتر وک و سفارت کانادا در یکی از این دو شهر انجام می‌شود. اگر در کشور ترکیه، امارات، ارمنستان یا دیگر کشورهای همسایه پروسه انگشت نگاری خود را انجام داده باشید، می‌توانید پیکاپ ویزای کانادا را در کشور ترکیه انجام دهید.

پیکاپ پاسپورت کانادا در آنکارا

کارگزار پاسپورت متقاضی به همراه مدارک لازم را به دفتر VAC در آنکارا ارسال می‌کند. پس از چند روز کاری پاسپورت‌ها به سفارت کانادا ارسال می‌شود و لیبل ویزا درج می‌شود. سپس پاسپورت‌ها به آدرس کارگزار پست می‌شود و کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران بر می‌گرداند.

پیکاپ پاسپورت کانادا در استانبول

کارگزار پاسپورت متقاضی به همراه مدارک لازم را به دفتر VAC در استانبول ارسال می‌کند. پس از چند روز کاری پاسپورت‌ها به سفارت کانادا در استانبول ارسال می‌شود و لیبل ویزا درج می‌شود. سپس پاسپورت‌ها به آدرس کارگزار پست می‌شود و کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران بر می‌گرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *