بلاگ

دریافت امتیاز بیشتر اکسپرس اینتری (برای متقاضیان فرانسوی زبان)

متقاضیان اکسپرس اینتری فرانسوی زبان، می توانند برای درخواست مهاجرت خود، امتیازات بیشتری کسب کنند. وزارت مهاجرت کانادا در سال 2020 اعلام کرد که متقاضیان فرانسوی زبان و دو زبانه می توانند تحت سیستم اکسپرس اینتری، امتیازات بیشتری به دست بیاورند. در واقع آن ها می توانند برای مهارت های زبانی خود به 25 امتیاز بیشتر برسند که از 15 امتیاز قبلی بیشتر است. متقاضیان دو زبانه اکنون 50 امتیاز دریافت خواهند کرد، در حالی که قبلا 30 امتیاز دریافت می کردند.

کانادا قصد دارد تا 4.4 درصد مهاجران فرانسوی زبان خارج از کبک را تا قبل از 2023 قبول کند. این ابتکار جدید به کانادا برای رسیدن به  این هدف خود پس از کاهش محدودیت های سفر کمک می کند. در سال 2019، درصد متقاضیان فرانسوی زبان که خارج از کبک مورد پذیرش قرار گرفتند، 2.82 درصد بود.

به گفته دولت کانادا، این کشور سعی دارد تا از توسعه جوامع اقلیت فرانسوی زبان خارج از کبک خود پشتیبانی کند که بخشی از هدف دولت برای رشد اقتصادی و رفاه بلند مدت در سراسر کشور می باشد. همچنین این کار خوبی برای کمک به پشتیبانی از جوامع فرانسوی زبان در سراسر کانادا می باشد. دولت کانادا قصد دارد همچنان مهاجران فرانسوی زبان بیشتری را جذب کند تا از شکوفایی جوامع فرانسوی زبان خود اطمینان ایجاد کند.

بیش از 60000 مهاجر فرانسوی زبان بین سال های 2003 تا 2019 به کانادا آمدند. در سال 2019 این عدد برای فقط مهاجران فرانسوی زبان به 8645 نفر رسید.

دریافت امتیاز بیشتر اکسپرس اینتری

درباره سیستم اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری یک سیستم مدیریت درخواست برای سه برنامه مهاجرتی فدرالی می باشد: برنامه نیروی کار ماهر فدرال، برنامه تجارت های ماهر فدرال و کلاس تجربه کانادایی.

متقاضیان واجد شرایط بر اساس سیستم جامع امتیازدهی (CRS) امتیاز می گیرند. امتیازها بر اساس فاکتورهای انسانی مانند سن، سوابق کاری، تحصیل و توانایی زبانی به انگلیسی و یا فرانسوی محاسبه می شود.

متقاضیان با بیشترین امتیاز یک دعوتنامه برای درخواست (ITA) از طریق قرعه کشی های اکسپرس اینتری که به طور منظم برگزار می شوند، دریافت می کنند. زمانی که یک متقاضی یک ITA را دریافت کرد، می تواند برای اقامت دائم درخواست دهد.

شورای مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) معمولا هر دو هفته یکبار قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند.

هم اکنون IRCC قرعه کشی های بزرگ تری را برگزار می نماید. قرعه کشی 14 اکتبر سال 2020، 4500 دعوت نامه برای درخواست برای متقاضیان اکسپرس اینتری ارسال نمود. تا این تاریخ، آن ها به طور کلی در سال 2020، 82850 دعوت نامه برای درخواست صادر نمودند.

در هر صورت اگر می خواهید تحت سیستم اکسپرس اینتری مهاجرت کنید، ابتدا باید یک فرم آنلاینی را پر کنید. در نتیجه، این سیستم به شما امتیاز می دهد که همان طور که گفتیم CRS نام دارد. هر متقاضی تا یک سال در حوزه اکسپرس اینتری می ماند. IRCC هر ماه چند صد متقاضی را از این حوزه انتخاب می کند. البته آن ها بیشتر روی بالاترین امتیاز CRS در این سیستم متمرکز می باشند. بنابراین هر چه امتیاز شما بیشتر باشد، شانس بهتری برای دریافت ITA دارید.

نسبت فرانسوی زبان هایی که برای درخواست اقامت دائم دعوت شده اند در سال 2019 به 5.6 درصد رسیده بود که این رقم در سال 2018، 4.5 بوده است.

استان کبک دارای سیستم مهاجرتی مخصوص به خود است که مهاجران فرانسوی زبان را مورد هدف قرار می دهد.

 

امتیازهای CRS و تاثیر مهارت زبان فرانسوی بر روی آن

 

امتیاز برای هر فاکتور- بدون همسر یا شریک زندگی قانونی امتیاز برای هر فاکتور- با همسر و شریک زندگی قانونی فاکتور
حداقل امتیاز

●     110

●     150

●     160

●     80

حداکثر امتیاز

●     100

●     140

●     150

●     70

A: فاکتورهای اصلی

●     سن

●     تحصیل

●     مهارت های زبانی

●     تجربه کاری

حداکثر امتیاز

 

●     10

●     20

●     10

حداکثر امتیاز

 

●     10

●     20

●     10

B: همسر یا شریک زندگی قانونی

●     تحصیل

●     مهارت های زبانی

●     تجربه کاری کانادایی

حداکثر امتیاز:

 

●     50

●     50

●     50

●     50

حداکثر امتیاز:

 

●     50

●     50

●     50

●     50

C: فاکتورهای مهارت قابل انتقال

●     مهارت های زبانی + مدرک پس از متوسطه

●      تجربه کاری کانادایی + مدرک پس از متوسطه

●     مهارت های زبانی + تجربه کاری خارجی

●     تجربه کاری کانادایی + تجربه کاری خارجی

حداکثر امتیاز

●     15

●     50

●     30

●     200

●     600

حداکثر امتیاز

●     15

●     50

●     30

●     200

●     600

D: امتیازات بیشتر

●     برادر یا خواهری که مقیم دائم یا شهروند کانادا است

●     مهارت های زبان فرانسوی

●     مدرک پس از متوسطه در کانادا

●     استخدام از قبل تعیین شده

●     نامزدی استانی

 

لطفا دقت کنید که:

  • فاکتورهای اصلی (A) + همسر و شریک زندگی قانونی (B) = حداکثر کل امتیاز مجاز 500
  • فاکتورهای مهارت قابل انتقال یا C = حداکثر کل امتیاز مجاز 600
  • A + B+ C (اصلی + همسر+ قابل انتقال) = حداکثر کل امتیاز مجاز 600
  • A + B + C + D (اصلی + همسر + قابل انتقال + بیشتر)= حداکثر کل امتیاز مجاز 1200

 

همان طور که از جدول بالا می توانید مشاهده کنید، 50 امتیاز بیشتر برای مهارت های زبان فرانسه برای افرادی که ممکن است پیشنهاد شغلی و یا نامزدی استانی نداشته باشند، می تواند بین انتخاب شدن از بین متقاضیان و ارائه ITA یا شکست خوردن و منتظر بودن برای دور دیگر از دعوت ها تفاوت بزرگی ایجاد کند.

زبان فرانسوی من باید چقدر خوب باشد تا 50 امتیاز بیشتر را به دست بیاورم؟

بیایید با هم این موضوع را بررسی کنیم.

شما باید امتیازی معادل NCLC 7 را در آزمون های زبان فرانسوی خود به دست بیاورید. جدول زیر حداقل امتیازهای معادلی که برای هر دو آزمون زبان فرانسوی TEF و TCF نیاز دارید تا به امتیاز NCLC 7 برسید را نشان می دهد.

 

نوشتن خواندن گوش دادن صحبت کردن آزمون
310-348 207-232 249-279 310-348 آزمون زبان فرانسه TEF
10-11 453- 498 458-502 10-11 آزمون زبان فرانسوی TCF

 

در هر صورت، اگر می خواهید برای مهارت های زبان فرانسوی خود به 50 امتیاز کامل برسید، باید حداقل به CLB 5 در آزمون های زبان انگلیسی (IELTS یا CELPIP) خود دست یابید.

به طور همزمان، CLB 5 یک امتیاز منطقی و قابل دستیابی برای آزمون های زبان انگلیسی می باشد (سطح 5 CELPIP در هر 4 مهارت؛ سطح 5 IELTS در هر چهار مهارت به جز خواندن که سطح 4 کافی است). از این رو اگر می خواهید پروفایل خود را به اکسپرس اینتری ارسال کنید، احتمالا باید امتیاز آزمون زبان انگلیسی حداقل CLB 5 یا بالاتر را به دست بیاورید و به این منظور برای دستیابی به 50 امتیاز بیشتر برای مهارت های زبان فرانسوی خود، واجد شرایط خواهید بود.

 

آیا اگر از قبل از طریق فاکتورهای اصلی، همسر یا شریک زندگی قانونی و مهارت های قابل انتقال (A + B + C) 600 امتیاز کسب کرده باشم، سپس می توانم امتیاز بیشتری از آزمون های زبان فرانسه را نیز به دست بیاورم؟

بله!

زیرا همان طور که پایین اولین جدولی که در ابتدا به آن پرداختیم توضیح دادیم که امتیاز کلی شما برای هر چهار بخش (A + B + C+ D) می تواند به 1200 هم برسد و توانایی های زبان فرانسوی شما در بخش D یا امتیازات بیشتر قرار می گیرد. به عبارت دیگر، آن 50 امتیاز می تواند تفاوت بزرگی در پروفایل شما ایجاد کند.

به یاد داشته باشید، شما همیشه باید به دنبال ارتقای مهارت خود در هر 4 بخش باشید. از جمله مهارت های زبان فرانسه این است که توانایی صحبت کردن و درک حداقلی زبان فرانسه را داشته باشید.

آیا اگر مهارت های زبان فرانسوی را در پروفایل اکسپرس اینتری خود درج کنم، به این معنی است که باید در کبک ساکن شوم؟

نه این طور نخواهد بود.

کانادا رسما یک ملیت دو زبانه است (فرانسوی و انگلیسی) و هر مهارت زبانی را که بتوانید اثبات کنید، تبعات مثبتی برای شما به همراه خواهد داشت، فرقی هم ندارد که کجای کانادا را برای سکونت انتخاب می کنید.

جدول زیر تغییراتی که برای افراد فرانسوی زبان حوزه اکسپرس اینتری به وجود آمده است را مشاهده می کنید. البته شما باید در یک آزمون زبان فرانسوی شرکت کنید تا توانایی های خود را اثبات کنید.

 

امتیاز CRS هم اکنون

امتیاز CRS در گذشته

دانش زبان انگلیسی دانش زبان فرانسوی
25 15 سطح CLB 4 و یا پایین تر در انگلیسی (و یا شرکت نکردن در آزمون انگلیسی) سطح NCLC 7 و یا بالاتر در هر چهار مهارت زبان فرانسوی
50 30 سطح CLB 5 و یا بیشتر برای هر چهار مهارت زبان انگلیسی سطح NCLC 7 و یا بالاتر در هر چهار مهارت زبان فرانسوی

 

این امتیاز اضافی را علاوه بر امتیازی که برای دانستن زبان های رسمی کانادا دریافت می کنید، دریافت خواهید کرد. در هر صورت اگر دانش فرانسه شما برای هر یک از مهارت ها، زیر   NCLC 7 باشد، هیچ امتیاز بیشتری دریافت نمی کنید.

همچنین می توانید در حالی که درخواست اکسپرس اینتری شما فعال و در جریان می باشد، در یکی از آزمون های TEF Canada یا TCF Canada شرکت کنید. در نتیجه ممکن است زمانی که نتایج آزمون را دریافت می کنید، پروفایل خود را بروزرسانی نمایید و به این ترتیب امتیاز CRS شما افزایش می یابد و شانس دریافت ITA یا دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم شما قوی تر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *