بلاگ

طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)

طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) یا ناک، سیستم مرجع ملی مشاغل در کانادا است. ناک یک ساختار طبقه بندی سیستماتیک ارائه می دهد که طیف وسیعی از فعالیت های شغلی در کانادا را برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و انتشار داده های شغلی برای اطلاعات بازار کار و مدیریت برنامه های مرتبط با اشتغال، طبقه بندی می کند. اطلاعات شغلی برای توسعه مهارت ‌ها، پیش‌ بینی شغلی، تجزیه و تحلیل عرضه و تقاضای نیروی کار، عدالت شغلی و برنامه‌ ها و خدمات متعدد دیگر، از اهمیت حیاتی برخوردار است. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر درباره سیستم NOC بپردازیم. با ما همراه باشید!

NOC چیست؟

NOC مخفف National Occupational Classification می باشد. این سیستمی است که توسط دولت کانادا برای گروه بندی مشاغل بر اساس وظایف، سطح مهارت و الزامات تحصیلی یک شغل خاص ایجاد شده است. این سیستم بر اساس سرشماری که هر 5 سال یکبار در کانادا انجام می شود، ایجاده شده و روش اصلی طبقه بندی بازار کار در کانادا است. این NOC ها در سیستمی طبقه بندی می شوند که به هر شغل یک کد چهار رقمی اختصاص می دهد. هر رقم نشان دهنده یک متغیر است، اما برای مقاصد مهاجرتی، ارقام اول و دوم مهمترین ارقامی هستند که باید به آنها نگاه کرد. رقم اول نشان دهنده نوع صنعت و رقم دوم نشان دهنده سطح مهارت است.

NOC جزئیات مختلفی در مورد شغل ارائه می دهد که همگی با یک توضیح کلی شروع می شوند که خلاصه ای از انواع مشاغل موجود در دسته شغل را ارائه می دهد. اجزای دیگر، وظایف اصلی و الزامات شغلی برای واجد شرایط بودن برای کار در آن موقعیت هستند. یک شاخص خوب هنگام تطبیق شغل شما با NOC، نمونه عناوین شغلی است که در NOC یافت می شود. با این حال، شما باید محتاط باشید زیرا توصیه نمی‌شود که طبقه‌بندی خود را در دسته NOC بر اساس مشاهده عنوان شغلی دنبال کنید، زیرا این موضوع برای افسر مهاجرت در هنگام تصمیم‌گیری مهم نیست. بلکه باید شرح وظایف شما در شغل قبلی، با شغل مورد نظر در کانادا منطبق باشد (حتی اگر عنوان آنها یکسان نیست).

دانش‌آموزان، کارگران، کارفرمایان، مشاوران شغلی و حرفه‌ای و سازمان‌های آموزشی روزانه از NOC برای برنامه ریزی تصمیمات شغلی و حرفه ‌ای خود استفاده می‌کنند. این طبقه بندی همچنین برای حمایت از توسعه سیاست، برنامه ریزی و مدیریت و همچنین ارائه خدمات استفاده می شود.

 

مطلب پیشنهادی : مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک

 

معیارهای طبقه بندی NOC

دو ویژگی عمده ای که به عنوان معیار طبقه بندی NOC مورد استفاده قرار می گیرند، گروه شغلی گسترده و سطح مهارت هستند. عوامل دیگری مانند آمار مهاجرت شغلی و بخش صنعتی نیز در گروه بندی های ناک در نظر گرفته می شوند.

1- گروه شغلی گسترده (Broad occupational category)

این فاکتور، نشان دهنده نوع کار انجام شده، رشته تحصیلی یا صنعت شما در هر زمانی است که تجربه کاری خاصی برای استخدام کارگران مورد نیاز باشد. اولین رقم یک کد NOC، نشان دهنده گروه شغلی گسترده است.

2- سطح مهارت (Skill level)

این فاکتور نشان دهنده مجموعه گسترده ای از آموزش، مهارت و تجربه کاری است و پیچیدگی وظایف و مسئولیت های مرتبط با شغل را در نظر می گیرد. رقم دوم یک کد NOC، نشان دهنده سطح مهارت است.

ساختار NOC

IRCC از NOC برای طبقه ‌بندی مشاغل در سطوح مهارت خاصی استفاده می‌ کند. مشاغل بر اساس کار افراد و نقش ها و مسئولیت های یک شغل طبقه بندی می شوند.

IRCC مشاغل را در 5 سطح مهارت به شرح زیر طبقه بندی می کند:

 • سطح مهارت 0 (مشاغل مدیریتی)
 • سطح مهارت A (مشاغل حرفه ای که معمولاً به مدرک دانشگاهی نیاز دارند)
 • سطح مهارت B (مشاغل فنی و مشاغل ماهر تجاری که معمولاً به دیپلم کالج نیاز دارند)
 • سطح مهارت C (مشاغل متوسطی که معمولاً به تحصیلات دبیرستانی یا آموزش شغلی خاص نیاز دارند)
 • سطح مهارت D (مشاغل کارگری)
NOC چیست

چه کسی به عنوان یک کارگر ماهر تحت اکسپرس اینتری واجد شرایط است؟

شغل متقاضی که در گذشته انجام داده است باید در سطح مهارت 0، سطح A یا B بوده باشد. اکسپرس اینتری تنها در صورتی درخواست متقاضیان را بررسی می کند که شغل متقاضی تحت سطح مهارت 0، A یا B باشد. بدین ترتیب این فرد می تواند برای برنامه های زیر درخواست دهد:

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW)
 • برنامه مشاغل فنی فدرال (FST)

میزان مهارت هر دسته شغلی

تمام مشاغل مدیریتی که در سطح مهارت 0، A یا B قرار می گیرند، به عنوان مشاغل با مهارت بالا در نظر گرفته می شوند. هر شغلی که در سطح مهارت C یا D قرار می گیرد، کار کم مهارت محسوب می شود. برای برخی از مشاغلی که تحت کار نیمه ماهر قرار می گیرند، سطح مهارت NOC برای این کارها به عنوان A، B یا C طبقه بندی می شود. برای برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا، مهاجر باید دارای تجربه کاری با نوع مهارت 0، A، B یا C باشد.

اگر شغل متقاضی تحت سطح مهارت C یا سطح D باشد:

حتی اگر شغل متقاضی تحت سطح مهارت C یا سطح D باشد، آنها چندین گزینه برای مهاجرت، کار و اقامت در کانادا پیش روی خود دارند. اگر سطح مهارت متقاضی C باشد، می ‌توانند از طریق برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک با مهارت متوسط درخواست دهند. متقاضی می تواند تحت برنامه های نامزدی استانی خاصی نیز مانند برنامه های نامزد استانی قلمرو شمال غربی، یوکان، جزیره پرنس ادوارد و غیره به کانادا مهاجرت کند. همچنین متقاضی می تواند تحت اقامت موقت به کانادا بیاید و تا 2 سال کار کند و بعداً به صورت دائم به کانادا مهاجرت کند.

گروه های شغلی برای انواع سطح مهارت ها

NOC نوع 0

این دسته شامل تمام مشاغل مدیریتی می شود:

 • مدیران رستوران
 • مدیران معدن
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیران بازاریابی
 • مدیر ساخت و ساز

NOC نوع A

این دسته شامل مشاغل حرفه ای است که نیاز به مدرک از دانشگاه یا کالج دارند:

 • پزشکان
 • دندانپزشکان
 • معماران
 • اساتید
 • دانشمندان

NOC نوع B

این دسته برای مشاغل فنی و تاجران ماهر است. برای این منظور، مهاجرین نیاز به داشتن دیپلم کالج یا آموزش به عنوان کارآموز در زمینه های زیر دارند:

 • سرآشپزها
 • لوله کش ها
 • برقکارها
 • مکانیک

NOC نوع C

این دسته عمدتاً مربوط به مشاغل متوسط ​​​​است که به تحصیلات دبیرستان یا آموزش خاص نیاز دارند. مشاغل زیر تحت NOC نوع C قرار می گیرند:

 • قصابی های صنعتی
 • رانندگان کامیون
 • سرورهای غذا و نوشیدنی

NOC نوع D

این دسته عمدتاً در مورد مشاغل کارگری مانند موارد زیر صدق می کنند:

 • میوه چینی
 • کارکنان نظافت
 • کارگران میدان نفتی

نوع مهارت NOC و فرصت های شغلی آن

نوع مهارت فرصت شغلی
نوع مهارت 0 شغل مدیریت
نوع مهارت 1 مشاغل تجاری، مالی و اداری
مهارت نوع 2 علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط
نوع مهارت 3 مشاغل بهداشتی
نوع مهارت 4 شغل در آموزش، حقوق، جامعه اجتماعی و خدمات دولتی
نوع مهارت 5 شغل در هنر، فرهنگ و ارتباط در ورزش
نوع مهارت 6 مشاغل فروش و خدمات
نوع مهارت 7 بازرگانی، حمل و نقل و اپراتور تجهیزات و مشاغل مرتبط
نوع مهارت 8 منابع طبیعی، کشاورزی و مشاغل مربوط به تولید
نوع مهارت 9 تولیدات و تاسیسات

برنامه های مهاجرتی که به NOC نیاز دارند

برنامه های مختلفی در کانادا وجود دارد که شما را واجد شرایط دریافت کد NOC می کند. افرادی که تحت نوع مهارت 0، A و B قرار می گیرند، واجد شرایط هر سه برنامه فدرال اکسپرس اینتری هستند. آنها همچنین واجد شرایط برنامه کارگران با مهارت بالا آتلانتیک نیز هستند. افرادی که تحت مهارت نوع C قرار می گیرند واجد شرایط یک برنامه مهارتی متوسط هستند که تحت برنامه مهاجرتی آتلانتیک قرار می گیرند. افرادی که تحت انواع مهارت های C و D قرار می گیرند، اگر از جزیره پرنس ادوارد، مناطق شمال غربی، یوکان، و سایرین باشند، واجد شرایط برنامه های نامزد استانی هستند.

اهمیت انتخاب NOC صحیح

این موضوع بسیار مهم است که مهاجران کانادا کد NOC صحیح را انتخاب کنند. مهم نیست، شما از طریق برنامه نامزد استانی درخواست می دهید یا سیستم اکسپرس اینتری، انتخاب کد NOC صحیح تفاوت زیادی در تصمیم گیری در مورد صلاحیت اقامت دائم کانادا ایجاد می کند. متقاضیان باید تضمین کنند که هر کد NOC را که انتخاب می کنند، می تواند بر تجربه حرفه ای واقعی آنها منطبق شود و رد نمی شود.

اگر می‌خواهید نشان دهید که کد NOC انتخابی مناسب است، برای آن، باید برخی از اسناد پشتیبانی را همراه درخواست خود ارائه دهید. این مدارک می تواند یک نامه مرجع باشد که کارفرمای قبلی یا فعلی شما آن را صادر می کند. علاوه بر این، باید گواهینامه ای ارائه دهید تا در مورد موقعیت شغلی قبلی خود توضیح دهید و اظهارنامه مالیاتی، مدت زمان اشتغال و حقوق خود را اعلام کنید.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی طلافروشی در کانادا

 

چگونه می توانم کد NOC شغل خود را پیدا کنم؟

اگر مطمئن نیستید که کد طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) با شغل شما مرتبط است، می توانید ابتدا سعی کنید بر اساس عنوان شغل جستجو کنید. برای انجام جستجو بر اساس عنوان شغل، به صفحه اصلی NOC بروید. تب “جستجو بر اساس عنوان شغل” را در کادر جستجو انتخاب کنید و عنوان شغل خود را تایپ کنید. نتایج فهرستی از گروه‌های واحد NOC مرتبط با عنوان شغلی که وارد کرده‌اید را نشان می‌دهد. اگر نتیجه ای حاصل نشد، می توانید با استفاده از سایر عناوین شغلی مرتبط، دوباره امتحان کنید.

هنگامی که یک یا چند کد NOC را در نتایج جستجوی خود دارید، می توانید روی هر یک از آنها کلیک کنید تا به شرح شغلی آن نگاه کنید. وظایف اصلی و الزامات شغلی در شرح شغل را بررسی کنید تا مشخص کنید که آیا این وظایف با شغل شما مطابقت دارد یا خیر. سایر اطلاعات موجود در شرح شغل، مانند نمونه‌هایی از عناوین شغلی، اطلاعات اضافی و محرومیت‌ها نیز ممکن است کمک کنند. اگر شرح شغل با شغل شما مطابقت ندارد، در گروه های شغلی دیگر برای یک شغل مشابه جستجو کنید.

اگر نمی توانید با استفاده از جستجوی عنوان شغل، گروه واحد NOC مرتبط با شغل خود را پیدا کنید، از طریق بخش سلسله مراتب و ساختار (Hierarchy and structure) به ماتریس NOC دسترسی پیدا کنید تا نتایج خود را محدود کنید. برای انجام این کار، باید بدانید که شغل شما به کدام بخش از حوزه فعالیت های شغلی مرتبط است (به عنوان مثال، بهداشت، علوم طبیعی، تجارت یا حمل و نقل).

هنگامی که هم دسته شغلی گسترده و هم سطح مهارت مرتبط با شغل خود را شناسایی کردید، می‌توانید فهرست کوتاهی از گروه‌های کوچک NOC مرتبط (که با سه رقم اول کد NOC نشان داده می‌شود) را شناسایی کنید. با در نظر داشتن این گروه‌های کوچک، به بخش سلسله مراتب و ساختار بروید و ساختار را بررسی کنید تا همه گروه‌های واحد موجود و مربوطه را فهرست کنید. سپس می توانید به توضیحات شغلی هر گروه واحد دسترسی پیدا کنید تا دریابید شغل شما در کدام قسمت طبقه بندی شده است.

جمع بندی

NOC به سرشماری ملی گره خورده است و سرشماری هر 5 سال یکبار انجام می شود. پس از انجام سرشماری، اعداد به هم می ریزند و این نیز زمان می برد، بنابراین NOC همیشه به دنبال پیشرفت ها در بازار کار است. یک مثال بسیار واقعی از تأثیر این امر بر متقاضیان مهاجرت آینده در صنعت فناوری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از راهنمایی های یک مشاور مهاجرتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *