بلاگ

مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک

اگر جهان در حال مهار همه گیری کرونا است، تا حد زیادی به لطف کارکنان مراقبت های بهداشتی است. حقیقت آشکاری که در ماه های گذشته آشکار شده است، کمبود شدید در سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا است. اکنون، شاید بیش از هر زمان دیگری، کانادا به پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی بیشتری نیاز دارد. برای پر کردن این شکاف‌های بازار کار، دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی مختلف فدرال و استانی را برای پزشکانی که مایل به اقامت دائم در این کشور هستند، ارائه می‌کند. بنابراین، اگر پزشک هستید و می خواهید به کانادا بیایید، زمان بهتری را نمی توانستید انتخاب کنید. اکنون بهترین زمان برای مهاجرت به این کشور است! در ادامه قصد داریم به توضیح درباره نحوه مهاجرت به کانادا به عنوان یک پزشک بپردازیم، با ما همراه باشید!

معادل سازی مدارک شما

برای کار در کانادا، پزشکان آموزش دیده خارجی ابتدا به مدرک پزشکی تایید شده از دانشگاهی نیاز دارند که در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی فهرست شده است. در مرحله بعد، پزشکان آموزش دیده خارجی باید مدارک خود را توسط شورای پزشکی کانادا (MCC) تأیید کنند تا گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) را دریافت کنند. پس از تأیید مدرک و ریز نمرات، داوطلبان باید گزارش ECA را از PhysiciansApply.ca دریافت کنند. هنگامی که یک پزشک مقیم دائم کانادا می شود، ممکن است لازم باشد آزمایشات و آموزش های لازم را برای دریافت مجوز از شورای پزشکی کانادا (LMCC) تکمیل کند. علاوه بر این، هر استان و منطقه نیز دارای مقامات نظارتی پزشکی خاص خود، با الزامات اضافی است. به این ترتیب، مهم است که قبل از شروع فرآیند، تصمیم بگیرید که قصد دارید در کدام استان ساکن شوید.

 

مطلب پیشنهادی : الزامات زبانی ویزای استارت آپ کانادا

 

چگونه به عنوان یک پزشک به کانادا مهاجرت کنیم؟

پزشکان به عنوان کارگرانی با مهارت بالا در نظر گرفته می شوند، بنابراین مهاجرت به کانادا برای پزشکان پیچیده نیست. یک شغل به عنوان یک پزشک در دسته NOC 3112 قرار می گیرد (دسته پزشکان عمومی و پزشکان خانواده). برخی از محبوب ترین برنامه هایی که برای مهاجرت پزشکان در نظر گرفته شده اند به شرح زیر است:

اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری برای کارگران ماهر طراحی شده است و یک گزینه عالی برای مهاجرت به کانادا برای پزشکان است. پزشکان واجد شرایط می توانند از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال درخواست دهند. اکسپرس اینتری یک مسیر سریع برای اقامت دائم برای کارگران ماهر واجد شرایط ارائه می دهد. داوطلبانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری مهاجرت می کنند باید تجربه کاری در انواع مهارت های A، B، یا 0 داشته باشند. کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) برای پزشکان و پزشکان متخصص تحت مهارت نوع A قرار می گیرد.

اکسپرس اینتری یک سیستم مبتنی بر امتیاز است. هنگامی که درخواست خود را تکمیل می کنید، مشخصات شما بر اساس عواملی مانند تحصیلات، تجربه کاری، سن و غیره امتیاز می گیرد. از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز را کسب کرده اند دعوت می شود برای اقامت دائم درخواست دهند. اگر یک پزشک خارجی آموزش دیده، امتیاز کافی برای واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری را نداشته باشد، می تواند در عوض از طریق یک برنامه نامزد استانی مهاجرت کند.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

اگر استان خاصی وجود دارد که می خواهید در آن ساکن شوید، برنامه نامزدهای استانی برای شما یک انتخاب عالی است. همچنین یکی از سریع ترین و کارآمدترین راه ها برای ورود به کانادا است. برنامه نامزدهای استانی برای جبران کمبود نیروی کار در استان ها طراحی شده است و افراد ماهری را هدف قرار می دهد که می توانند در رشد اقتصادی استان مشارکت داشته باشند. هر استان شرایط خاص خود را برای برنامه دارد، پس حتما تحقیق کنید. هر استان برنامه‌های نامزد خود را اجرا می‌کند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در فرآیند انتخاب تازه‌واردان خود اظهار نظر کنند. اکثر استان ها برنامه های نامزد خود را بر اساس نیازهای بازار کار پایه ریزی می کنند و مشاغل خاصی را هدف قرار می دهند که مورد تقاضا هستند.

برخی از استان ها نامه پشتیبانی مجوز کار را به نامزدها ارائه می دهند که به آنها اجازه می دهد به جای ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA)، برای مجوز کار درخواست دهند. این یک مرحله اضافی را برای کارفرما در روند آوردن پزشکان خارجی به کانادا حذف می کند. کاندیداهایی که واجد شرایط مهاجرت از طریق برنامه های استانی هستند، ممکن است پس از نامزد شدن، 600 امتیاز اضافی برای امتیاز CRS خود دریافت کنند، که به آنها امکان می دهد سریعتر ساکن دائم کانادا شوند.

برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس

این برنامه از نظر تئوری بسیار شبیه به PNP است و کمبود نیروی کار در استان های اقیانوس اطلس را هدف قرار می دهد. نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک این برنامه را اجرا می کنند. کمبود چشمگیر پزشک و پرستار در استان های اقیانوس اطلس وجود دارد و آنها مشتاق هستند تا از پزشکان واجد شرایط دعوت به عمل آورند.

کلاس تجربه کانادایی (CEC)

برای پزشکانی که در حال حاضر در کانادا زندگی و کار می کنند، CEC برنامه عالی است. به دلیل همه‌گیری، IRCC بر صدور دعوتنامه برای افرادی که از قبل در کانادا زندگی می‌کنند متمرکز شده است.

مهاجرت از کشورهای انگلیسی زبان

زبان می تواند مانع بزرگی برای مهاجرت و موفقیت در حرفه خود باشد. بنابراین جای تعجب نیست که متقاضیان سایر کشورهای انگلیسی زبان اغلب مهاجرت به کانادا را انتخاب می کنند. شرایط لازم برای پزشک بودن در کانادا بین کشورهای بسیار توسعه یافته مانند ایالات متحده، بریتانیا یا استرالیا قابل مقایسه است.

مهاجرت پزشکان به کانادا

مهاجرت از آمریکا

کانادا و ایالات متحده از لحاظ اقتصادی، جغرافیایی و اجتماعی به قدری با یکدیگر مرتبط هستند که مردم همیشه برای کار، مسافرت، خانواده و غیره بین این دو کشور در رفت و آمد هستند. مهاجرت به کانادا برای یک پزشک در ایالات متحده بسیار آسان است زیرا مدارک آنها توسط کالج پزشکان خانواده کانادا (CFPC) به رسمیت شناخته شده است. اکثر پزشکان ایالات متحده باید یک دوره کوتاه نظارت را پشت سر بگذارند یا امتحانات شورای پزشکی کانادا را برای دریافت مجوز کامل و عمل در کانادا تکمیل کنند. بر اساس داده های جمع آوری شده از انجمن پزشکی کانادا، تعداد پزشکانی که از ایالات متحده به کانادا مهاجرت می کنند از اوایل دهه 2000 به طور پیوسته در حال افزایش بوده است.

مهاجرت از انگلستان

پزشکانی که از انگلستان مهاجرت می کنند، این کار را در جستجوی تعادل بین کار و زندگی و لذت بردن از کیفیت زندگی بهتر و حقوق بالاتر انجام می دهند. هر ساله صدها پزشک از انگلستان برای مهاجرت به کانادا درخواست می دهند. مدارک پزشکی انگلستان نیز در کانادا به رسمیت شناخته می شوند و این امر باعث می شود که مجوز کامل دریافت کنید.

مهاجرت از استرالیا

دانشکده های پزشکی استرالیا به عنوان موسسات در سطح جهانی شناخته می شوند و شباهت های زیادی با سیستم آموزشی و مراقبت های بهداشتی کانادا دارند. به این ترتیب، مهاجرت یک پزشک از استرالیا به کانادا بسیار آسان است. مانند ساکنان ایالات متحده و انگلستان، داوطلبان استرالیا نیز باید قبل از دریافت مجوز کامل برای کار در کانادا، در یک آزمون شرکت کنند، در آن قبول شوند و یک دوره تحت نظارت را پشت سر بگذارند.

کار به عنوان پزشک در کانادا

بسیاری از افرادی که به شاهکار فوق‌العاده پزشک شدن دست می‌یابند، مطمئن نیستند که آیا می‌توانند در کانادا تمرین کنند یا حتی شغلی در رشته خود پیدا کنند یا خیر. در حالی که هیچ چیز تضمین شده نیست، ما می توانیم با اطمینان کامل بگوییم که کانادا به پزشکان بیشتری نیاز دارد و اگر در کاری که انجام می دهید خوب باشید، شغلی پیدا خواهید کرد. پزشکان در کانادا نیز حقوق بسیار خوبی دارند. در حالی که سطح دستمزد یک پزشک بر اساس تجربه و تخصص متفاوت خواهد بود، به طور متوسط یک پزشک می تواند انتظار دستمزد سالانه حدود 206195 دلار در سال را داشته باشد. دستمزدها نیز معمولاً در مکان‌های دورافتاده بسیار بالاتر است و می‌تواند حدود 450000 تا 500000 دلار در سال باشد.

شرایط مورد نیاز برای کار پزشکان در کانادا

الزام شماره 1: صلاحیت پزشکی به رسمیت شناخته شود

به احتمال زیاد شما قبلاً تحصیلات پزشکی داشته اید یا در شرف تحصیل هستید. با این حال، برای برنامه ریزی مهاجرت خود به کانادا، باید مطمئن شوید که تحصیلات شما در آنجا به رسمیت شناخته می شود. بررسی این موضوع آسان است. برای بررسی اینکه آیا تحصیلات گذشته شما در کانادا پذیرفته می شود یا خیر، باید به وب سایت World Directory of Medical Schools بروید و سعی کنید دانشگاه خود را در آنجا پیدا کنید. اگر بتوانید دانشگاه خود را پیدا کنید، بدین معنی است که مدرک شما توسط کانادا به رسمیت شناخته می شود.

الزام شماره 2: تایید شورای پزشکی کانادا

یکی از مواردی که برای کار به عنوان پزشک در کانادا باید به دست آورید، مدرکی به نام Licentiate of the Medical Council of Canada است که شرایط لازم برای دریافت این مدرک به شرح زیر است:

 1. قبولی در آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا
 2. گذارندن حداقل 12 ماه دوره تحصیلات تکمیلی

امتحانات دو بخش دارد: بخش اول را می توانید در خانه انجام دهید، در حالی که برای بخش دوم باید در کانادا باشید. پس از گذراندن مراحل، باید تأییدیه مقامات نظارتی پزشکی در استان یا منطقه ای که می خواهید در آن زندگی و کار کنید، دریافت کنید.

ملزومات دیگر

اثبات مهارت های زبانی

در بیشتر موارد، پزشکانی که مهاجرت می کنند باید ثابت کنند که مهارت های زبانی آنها به اندازه کافی خوب است و معمولاً هر یک از امتحانات تأیید شده زیر قابل قبول هستند:

 • IELTS و CELPIP برای زبان انگلیسی
 • TEF و TCF برای فرانسوی

تجربه کاری

در مقطعی از مهاجرت، پزشکان باید تجربه کاری خود را ثابت کنند. معمولاً پزشکان باید اطلاعات زیر را تهیه کنند:

 1. نامه استخدام از کارفرمای قبلی؛
 2. عنوان NOC؛
 3. مسئولیت های کاری؛
 4. ساعت کار؛
 5. حقوق جاری؛
 6. اطلاعات تماس کارفرما.

 

مطلب پیشنهادی : بهترین شهر های کانادا از نظر پیدا کردن کار

 

هزینه ها

بودجه ای که پزشکان باید برای مهاجرت آماده کنند ممکن است متفاوت باشد:

 1. هزینه درخواست برای MCCEE حدود 2365 دلار کانادا؛
 2. امتحانات صلاحیتی شورای پزشکی کانادا: 5000 دلار کانادا؛
 3. تأیید مدارک: 215 دلار کانادا؛
 4. هزینه ترجمه: 181 دلار کانادا برای هر صفحه؛
 5. گزارش ECA حدود 137 دلار کانادا.

نتیجه

مهاجرت به کانادا از نظر تئوری ساده است، اما در عمل، ممکن است پیچیده به نظر برسد. اگر زندگی و کار در یکی از بهترین کشورهای جهان رویایی به نظر می رسد که می خواهید دنبالش کنید، در شروع این روند تردید نکنید. کانادا به پزشکان بیشتری نیاز دارد و شما می توانید یکی از آنها باشید! برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از راهنمایی های یک مشاور مهاجرتی کمک بگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *