بلاگ

خرید فرانچایز در کانادا

اگر در کانادا زندگی می کنید یا اینکه قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید، شاید بخواهید درباره خرید فرانچایز در کانادا اطلاعات بیشتری به دست آورید. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار در کانادا وجود دارد که شاید یکی از راحت ترین آن ها خرید فرانچایز باشد. در این نوشتار قصد داریم به صورت کامل به بررسی نحوه خرید و واگذاری فرانچایز در کشور مهاجرپذیر کانادا صحبت کنیم. اما اجازه دهید قبل از آن یک تعریف کلی از این مبحث داشته باشیم.

فرانچایز چیست؟

فرانچایز در اصل همان حق امتیاز یک شرکت بزرگ و برند مطرح است که با پرداخت یک هزینه معین شده از سوی شرکت مرکزی در اختیار سایر کسب و کارها قرار می گیرد. به عبارتی فرانچایز یک مدل حق نمایندگی شرکت است که باعث می شود خطرات شروع یک کسب و کار جدید تا حد زیادی کاهش پیدا کند. به دلیل کاهش خطرات ایجاد یک تجارت جدید خصوصاً برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و سرمایه گذاری در این کشور را دارند، فرانچایز در بین افراد مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

با دریافت فرانچایز، صاحبین کسب و کار جدید می توانند بخش عمده ای از چالش های پیش روی خود را با موفقیت حذف کنند، یک نام تجاری مطرح و شناخته شده ایجاد کنند و در نهایت سیستم تجارت خود را بر اساس آموزش های داده شده از سوی شرکت مرکزی ایجاد کنند.

فرانچایز در کانادا مانند سایر کشورها به گونه ای است که افراد با گرفتن یک امتیاز از نام تجاری خاص، با کمک مدل تجاری این شرکت، کسب و کار خود را ایجاد می کنند. البته این به معنای این نیست که شخص صاحب کسب و کار خود نیست، بلکه در عین اینکه یک شعبه جدید و زیر نظر شعبه اصلی تجاری باز می کند و البته از مزایای پشتیبانی منظم برخوردار است، می تواند یک فعالیت تجاری مجزا هم برای خود داشته باشد.

 

مطلب پیشنهادی : سرمایه گذاری در استان های کانادا

 

انواع فرانچایز در کانادا

برای خرید فرانچایز در کانادا باید با انواع حق امتیاز در این کشور آشنا باشید. ساختار فرانچایزهای معمولی شامل سه نوع زیر می شود.

 • امتیازات واحد: این نوع حق امتیاز یک فرانچایز رایج در کانادا است که طی آن یک برند تجاری مجوز بهره برداری از یک امتیاز را به صورت مستقیم به یک مکان واحد ارائه می دهد.
 • حق امتیاز توسعه منطقه: این نوع فرانچایز به دریافت کننده حق امتیاز، این امکان را می دهد که تحت یک قلمرو جغرافیایی مشخص و بزرگ تعدادی امتیاز واحد را تحت ترتیبات فرانچایز توسعه منطقه دریافت کند.
 • فرانچایزهای اصلی: تحت این نوع فرانچایز، صاحب اصلی امتیاز، یک قلمرو انحصاری اصلی و البته فرعی به شخص دیگری اعطا می کند که صاحب کسب و کار جدید معمولا طی آن برخی یا همه نقش های فرانچایز دهنده را بر عهده می گیرد.

قوانین و هزینه فرانچایز در کانادا چگونه است؟

در کشور کانادا قوانین مربوط به فرانچایز یا همان فرانچایز در سطح استان ها تنظیم و اجرایی می شود. این یعنی هر یک از استان های این کشور قوانین و الزامات مختص به خود را دارند. برای مثال ایالت آلبرتا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، انتاریو، بریتیش کلمبیا و جزیره پرنس ادوارد همگی قوانین حق امتیاز مخصوص به خود را دارند. البته لازم است روی این نکته هم تاکید کنیم که اگرچه در بین این استان ها اختلاف قوانینی در حق رای وجود دارد، اما همه آن ها از یک ثبات کلی برخوردار هستند. برای مثال یکی از این قوانین این است که شرکت هایی که حق امتیاز خود را واگذار می کنند هیچ گونه حقی در مداخله حقوقی سایر فرانچایزها برای تشکیل یا پیوستن به سازمانی از فرانچایزها را ندارند.

هزینه خرید فرانچایز در کانادا بسته به برند مورد نظر متفاوت است. این هزینه به طور میانگین 23 هزار دلار برآورد می شود. هزینه، شامل امتیازات متعددی از جمله آموزش، ارائه تجهیزات در برخی از مواقع، پشتیبانی دائمی، راه اندازی سایت و استخدام با توجه به برند تجاری است. به طور کلی هر چه فرانچایز مد نظر شما بزرگ تر و شناخته شده تر باشد، هزینه حق امتیاز آن نیز بیشتر خواهد بود.

برخی از نمونه های فرانچایز در کانادا

اگر قصد دارید کسب و کار خود را در کانادا راه اندازی کنید، یا اینکه به عنوان یک فرد خارجی به کانادا می آیید و می خواهید تجارتی را در وطن جدید خود ایجاد کنید، شاید دوست داشته باشید با چند نوع فرانچایز آشنا شوید تا بتوانید به صورت دقیق تر در این باره تصمیم بگیرید. با کمی تحقیق بیشتر حتما می توانید درباره انواع حق امتیاز مناسب خود که حداقل در آن ها تخصص دارید، آشنا شوید. در ادامه به معرفی چند نوع فرانچایز فوق العاده می پردازیم که می توانند ایده هایی مناسب برای راه اندازی تجارت شما باشند.

 • حق امتیاز قهوه و دونات
 • خریداری فرانچایز مراقبت از خودرو در کانادا
 • گرفتن حق امتیاز مرتبط با سلامت اندام
 • گرفتن فرانچایز برف زدایی یا محوطه سازی
خرید فرانچایز

نحوه انتخاب درست حق امتیاز

در بالا برخی از نمونه های حق امتیاز را برای شما به صورت نمونه بررسی کردیم. البته تنوع فرانچایزها بسیار بیش از آنچه گفتیم است. شما حق انتخاب های بسیاری دارید که می توانید با توجه به فاکتورهای موجود یکی از آن ها را انتخاب کنید. اما بیایید ببینیم که چگونه می توانید یک انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه گام به گام شما را در داشتن یک انتخاب بهتر راهنمایی خواهیم کرد.

 1. فرانچایز باید مختص شما باشد.

اولین چیزی که در خرید حق امتیاز باید به آن دقت کنید این است که آیا این فرانچایز مناسب شما، روحیات شما، بودجه شما و البته توانایی های شماست یا خیر. برای اینکه بتوانید ببینید در این مسیر موفق هستید یا خیر باید قبل از هر چیز مجموعی از فرایندها را بررسی کنید تا اینکه از سوددهی خرید حق امتیاز مورد نظر مطمئن شوید. هرگز تصور نکنید که با خرید یک حق امتیاز معمولی می توانید به خواسته خود دست پیدا کنید. عواملی که باید بررسی کنید این است آیا آمادگی فعالیت در این سیستم را دارید؟ از این سیستم چه انتظاراتی دارید و قرار است تا چه مدت از آن استفاده کنید؟ سوالاتی از این دست می تواند نگاه شما را به قضیه فرانچایز موشکافانه تر کند.

 1. میزان سرمایه گذاری خود را مشخص کنید.

یکی از موارد مهمی که نه قبل از خرید، بلکه حتی قبل از بررسی فرانچایزهای مختلف باید بررسی کنید این است که هزینه و بودجه مالی شما برای سرمایه گذاری چقدر است و آیا اصلا توانایی مالی لازم برای راه اندازی کسب و کار مد نظر خود را دارید؟ بسته به نوع حق امتیازی که قرار است خریداری کنید و سطح گستردگی فعالیتی که قرار است انجام دهید، خرید فرانچایز در کانادا و راه اندازی یک کسب و کار می تواند بین 10 هزار دلار تا 1 میلیون دلار برای شما هزینه بردار باشد.

برخی از مشاغل هستند که نیاز به فضا و تجهیزات بیشتری دارند، بسته به تجهیزات مورد نیاز و سطح فضای لازم، هزینه ها متغیر خواهد بود. برای شروع کار علاوه بر هزینه اصلی راه اندازی کسب و کار به مقداری سرمایه در گردش هم نیاز دارید تا تجارت شما روی ریل سوددهی قرار بگیرد. اگر بتوانید بودجه مورد نیاز را به صورت کامل تخمین بزنید، می توانید گزینه های متعدد حق امتیاز را به آنچه تنها مناسب شماست محدود کنید.

 

مطلب پیشنهادی : بازار کار کانادا

 

 1. نوع سرمایه گذاری خود را مشخص کنید.

فرانچایزها در دو نوع کسب و کارهای روزانه و بلندمدت تقسیم بندی می شوند. باید از قبل مشخص کنید که می خواهید در کدام کسب و کار سرمایه گذاری کنید. برای این کار باید آینده را نیز در نظر بگیرید. از آنجایی که اغلب حق امتیازها چند ساله هستند، باید درک درستی از قراردادهای کاری آن ها و فرصت ها و چالش های پیش رو داشته باشید. پس جدول زمانی خود را طبق نوع سرمایه گذاری و خرید فرانچایز در کانادا ایجاد کنید.

 1. تحقیقات بازار و بررسی های لازم را انجام دهید.

احتمالا تا حدودی ایده خرید یک حق امتیاز در ذهن شما ایجاد شده است. شاید فراتر از آن ایده محدوده سرمایه گذاری و نوع فرانچایز خود را هم مشخص کرده باشید. اما آنچه مهم است این است که باید قبل از خرید فرانچایز در کانادا تحقیقات لازم برای بازار خود را انجام دهید. اصلا تصور نکنید که تنها با خرید حق امتیاز یک برند هر چند مطرح دیگر نیازی نیست نگران آینده کسب و کار خود باشید.

کمک گرفتن از مشاورین حوزه کسب و کار مد نظر شما و انجام تحقیقات بازار، باعث می شود تا نقاط قوت و ضعف خود و چالش های پیش رو را تا حد زیادی مشخص کنید و برای آن ها چاره اندیشی کنید. برای این کار باید ریز به ریز صنعتی که قرار است در آن سرمایه گذاری کنید را بررسی کنید. این کار باعث می شود تا فرصت هایی پیش روی شما قرار بگیرد که میزان رشد آن به مراتب بیشتر است.

 1. اعتبار فرانچایز را بررسی کنید.

به این امید که برند مد نظر شما حق امتیازهای فراوانی را واگذار کرده است، اقدام به خرید یک فرانچایز نکنید. یکی از فاکتورهای مهمی که باید در این مواقع در نظر بگیرید این است که اعتبار فرانچایز مورد نظر تا چه میزان است و آیا اصلا ارزشش را دارد که شما بودجه، زمان و توانایی های خود را روی آن سرمایه گذاری کنید. به همین منظور لازم است تحقیقات میدانی لازم درباره فرانچایز مورد نظر، امتیازات و معایب آن را بررسی کرده، آن را سبک سنگین کنید و در نهایت یک انتخاب درست انجام دهید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی نحوه خرید فرانچایز در کانادا پرداختیم. فرانچایز یا حق امتیاز به یک مدل کسب و کار گفته می شود که یک شرکت و برند امتیاز دهنده، به فرد و شرکت امتیاز گیرنده، حق و مجوز استفاده از روش های عملیاتی کسب و کار خود را اعطا می کند. بر این اساس فرانچایز همان حق امتیاز و البته به نحوی می توان گفت نماینده یک برند تجاری است که معمولا با استفاده از نام همان تجارت شروع به کار می کند. همچنین بررسی کردیم که شرکت های ارائه دهنده فرانچایز دانش و تجربه خود را به همراه یک پشتیبانی مستمر در ازای پرداخت حق عضویت به کسب و کارها ارائه می دهند. اگر دوست دارید در این مسیر سرمایه گذاری کنید، اما همچنان به اطلاعات دقیق تری نیاز دارید و می خواهید درباره دریافت فرانچایز نوعی کسب و کار خاص در کانادا اطلاعات کافی به دست آورید، می توانید از مشاوران مهاجرتی مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *