بلاگ

ویزای کار پس از تحصیل کانادا

کانادا یکی از آن کشورهایی است که گزینه های اقامت پس از تحصیل مطلوبی را ارائه می دهد. این موضوع قطعاً خبر خوبی برای دانشجویان بین المللی است. در واقع سیستم آموزشی کانادا دانشجویان را تشویق می کند که برای کار درخواست دهند و پس از فارغ التحصیلی، با استفاده از ویزای کار پس از تحصیل کانادا، در این کشور بمانند. با یک PGWP (ویزای کار پس از تحصیل کانادا) در کانادا، شما این فرصت را خواهید داشت که تا دوباره 3 سال در کانادا بمانید و حتی آن را به وضعیت اقامت دائم تغییر دهید. کیفیت آموزشی در سطح جهانی که کانادا ارائه می دهد راه را برای مشاغل خوب، دستمزد بهتر و استاندارد بالای زندگی هموار می کند. بنابراین اگر فارغ التحصیل از یک موسسه کانادایی هستید و قصد دارید پس از تحصیل در کانادا برای مجوز کار درخواست دهید، این مطلب به شما کمک می کند. با ما همراه باشید!

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)

مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) مجوزهای کار آزاد هستند که به دانشجویان بین المللی که از یک برنامه تحصیلی کانادا فارغ التحصیل می شوند، داده می شود. PGWP به دارنده این امکان را می دهد تا برای هر کارفرمایی، به مدت چند ساعت در هفته، در هر نقطه از کانادا کار کند. PGWP بین هشت ماه تا سه سال معتبر است و راهی عالی برای به دست آوردن تجربه کاری ارزشمند در کانادا است. زمانی که متقاضی تجربه کاری در کانادا داشته باشد، فرصت های زیادی برای اخذ اقامت دائم کانادا پیش روی او قرار خواهد گرفت.

شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

تا زمانی که واجد شرایط باشید، می توانید برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) از داخل کانادا درخواست دهید. شما تا 180 روز فرصت دارید تا پس از دریافت موارد زیر، برای PGWP درخواست دهید:

 • مدرک دانشگاهی یا دیپلم
 • رونوشت موسسه
 • نامه رسمی از مدرسه شما

برای واجد شرایط بودن، مجوز تحصیل شما باید در این 180 روز معتبر باشد. اگر مجوز تحصیل شما قبل از گرفتن نمرات شما منقضی شود، 2 گزینه پیش روی خود دارید:

 • برای سابقه بازدید کننده درخواست دهید تا اقامت طولانی تر در کانادا داشته باشید.
 • کانادا را ترک کنید و برای PGWP خود درخواست دهید.

اگر در کانادا بمانید و اجازه دهید مجوز شما منقضی شود، باید برای بازگرداندن وضعیت دانشجویی خود، برای درخواست PGWP خود اقدام کنید و هزینه های اضافی بپردازید.

شرایط درخواست PGWP:

 • مجوز تحصیل شما در 180 روز گذشته معتبر بوده است.
 • شما سابقه بازدید معتبری دارید.
 • شما درخواستی برای تمدید مجوز تحصیلی خود قبل از انقضای آن ارسال کرده اید و هیچ تصمیمی در مورد درخواست شما گرفته نشده است.
 • شما قبل از انقضای مجوز تحصیل خود درخواستی برای تغییر وضعیت خود به بازدیدکننده ارسال کرده اید و هیچ تصمیمی در مورد درخواست شما گرفته نشده است.

یک برنامه مطالعاتی با شرایط زیر را تکمیل کرده اید:

 • در یک موسسه آموزشی تعیین شده آن را به پایان رسانده اید.
 • حداقل 8 ماه طول کشیده است.
 • مدرک، دیپلم یا گواهینامه ای برای آن دریافت کرده اید.

در طول هر ترم از برنامه تحصیلی خود، وضعیت “تمام وقت” خود را به عنوان یک دانشجو در کانادا حفظ کنید:

 • این شامل ترم آخر شما نمی شود و می توانید ترم آخر خود را به صورت پاره وقت بگذرانید.
 • اگر به دلایل مرتبط با COVID-19 مجبور به توقف تحصیل یا تغییر به مطالعات پاره وقت شدید، ممکن است همچنان واجد شرایط PGWP باشید.

استثنائات

با داشتن شرایط زیر، به شما PGWP تعلق نمی گیرد:

 • مجوز تحصیلی داشته باشید که بیش از 180 روز قبل از درخواست شما، منقضی شده باشد.
 • قبلاً یک PGWP دریافت کرده باشید.
 • در برنامه جوایز دولت کانادا که توسط امور جهانی کانادا تامین می شود، شرکت کرده باشید.
 • از Global Affairs Canada کمک مالی دریافت کرده باشید: اگر بورسیه تحصیلی در کانادا دریافت کرده اید، همچنان واجد شرایط PGWP هستید.
 • در برنامه تبادل دانش پژوهان کانادا و چین شرکت کرده باشید.
 • در برنامه کمک هزینه های سازمان ایالات آمریکا شرکت کرده باشید.
 • بخش عمده یک برنامه تحصیلی را از طریق آموزش از راه دور (دوره های آنلاین، آموزش الکترونیکی یا مکاتبه) گذرانده باشید.
 • یک برنامه تحصیلی را در یک موسسه غیر کانادایی واقع در کانادا به پایان رسانده باشید.
ویزای کار پس از تحصیل کانادا

درخواست آنلاین از خارج از کانادا

مرحله 1: راهنمای دستورالعمل را بخوانید

حتی اگر به صورت آنلاین درخواست می دهید، باید قبل از تکمیل درخواست خود، راهنمای دستورالعمل را بخوانید .راهنما نحوه تکمیل هر فیلد در فرم را توضیح می دهد.

مرحله 2: پاسخ های خود را برای سیستم درخواست آنلاین آماده کنید

قبل از اینکه بتوانید فرم های خود را آپلود کنید، باید به چند سوال پاسخ دهید. از پاسخ های شما برای ایجاد یک چک لیست اسناد شخصی برای شما، استفاده می شود.

مرحله 3: هزینه های لازم را بپردازید

بسته به موقعیت خود، ممکن است لازم باشد برای موارد زیر هزینه هایی را پرداخت کنید:

 • هزینه درخواست برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (255 دلار)
 • معاینات پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • هزینه بیومتریک

در بیشتر موارد، هنگام ارسال درخواست خود باید هزینه بیومتریک بپردازید. در غیر این صورت ممکن است با تاخیر مواجه شوید. هزینه بیومتریک، شامل هزینه جمع آوری اثر انگشت و عکس دیجیتال می باشد.

مرحله 4: حساب آنلاین خود را ایجاد کنید یا وارد شوید

برای درخواست آنلاین به یک حساب کاربری نیاز دارید. می توانید از حساب خود برای موارد زیر استفاده کنید:

 • هزینه های خود را پرداخت کنید.
 • درخواست خود را ارسال کنید.
 • وضعیت خود را بررسی کنید.

 

مطلب پیشنهادی : ویزای کارآفرینی کانادا

 

درخواست کتبی از خارج از کانادا

مرحله 1: بسته درخواست را دریافت کنید!

بسته برنامه شامل راهنمای دستورالعمل و تمام فرم هایی است که شما نیاز دارید. قبل از تکمیل درخواست خود، راهنمای دستورالعمل را بخوانید. هزینه درخواست شما در صورت بروز اشتباه، بازپرداخت نمی شود؛ بنابراین قبل از درخواست مطمئن شوید که واجد شرایط دریافت PGWP هستید. “بسته درخواست” را از اینجا دریافت کنید .

مرحله 2: درخواست خود را تکمیل کنید و مدارک خود را پیوست کنید

اطمینان حاصل کنید که تمام اسنادی که مادر چک لیست اسناد آمده است را پیوست کرده اید. اگر اطلاعات یا اسنادی فراموش شده باشد، ممکن است درخواست شما به تعویق بیفتد. چک لیست سند در “بسته درخواست” همه اسنادی را که باید ارسال کنید، فهرست کرده است. به تمام سوالات با دقت، کامل و صادقانه پاسخ دهید.

مرحله 3: هزینه های درخواست خود را بپردازید (255 دلار)

مرحله 4: درخواست خود را ارسال کنید

درخواست تکمیل شده خود را به آدرس درج شده در “بسته درخواست” ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که رسید هزینه و تمام مدارک لازم را به آن پیوسته کرده باشید.

زمان پردازش درخواست

 • آنلاین: 129 روز
 • از راه دور: 129 روز

زمان پردازش میانگین مدت زمانی است که از دریافت درخواست تا زمانی که تصمیم می گیریم طول می کشد. شما می توانید تا زمانی که در مورد درخواست مجوز کار شما تصمیم گیری شود، تمام وقت کار کنید. به شرطی که:

 • زمانی که درخواست خود را ارسال کردید، مجوز تحصیل معتبر داشتید.
 • برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده اید.
 • در حین تحصیل واجد شرایط کار در خارج از دانشگاه بدون مجوز کار بودید و بیش از ساعاتی که مجاز بوده اید، کار نکرده اید.

اگر این شرایط برای شما صدق می کند، باید به کارفرما ثابت کنید که واجد شرایط کار هستید، یک کپی از تمام مدارک مورد نیاز را به کارفرما ارائه دهید. اگر این شرایط برای شما صدق نمی کند، باید منتظر بمانید تا مجوز کار شما تایید شود تا بتوانید کار جدید خود را شروع کنید. کار در کانادا بدون مجوز غیرقانونی است. اگر اجازه کار شما رد شود، باید از روزی که به شما اطلاع داده می شود، کار در را کانادا را متوقف کنید.

آیا باید برای ویزای بازدید کننده یا eTA نیز اقدام کنید؟

اگر از خارج از کانادا درخواست می دهید

زمانی که درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی شما تأیید شود، ویزای بازدیدکننده جدید یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) برای شما صادر می شود.

اگر از داخل کانادا درخواست می دهید

اگر برای ورود به کانادا به ویزای بازدید کننده نیاز دارید، زمانی که درخواست اجازه کار پس از فارغ التحصیلی شما تأیید می شود، ویزای جدیدی برای شما صادر نمی شود. اگر ویزای فعلی شما منقضی شده است و می خواهید به خارج از کانادا سفر کنید، باید جداگانه برای ویزای بازدیدکننده جدید درخواست دهید. اگر برای ورود به کانادا با هواپیما به eTA نیاز دارید، زمانی که درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی شما تأیید شود، برای شما یک eTA صادر می شود.

سفر به کانادا

قبل از سفر به کانادا، مطمئن شوید که قوانین و کارهایی را که باید قبل و بعد از ورود انجام دهید، بدانید. اگر در کانادا هستید و می خواهید به خارج از کانادا سفر کنید، باید ویزای بازدید کننده معتبر یا eTA داشته باشید. اگر هنگام بازگشت به کانادا ویزای بازدیدکننده معتبر یا eTA ندارید، ممکن است اجازه بازگشت به کشور را نداشته باشید (حتی اگر مجوز کار معتبر پس از فارغ التحصیلی داشته باشید). اگر پس از درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود، کانادا را ترک کرده و دوباره وارد آن شوید، همچنان می توانید تا زمانی که منتظر تصمیم هستید به صورت تمام وقت کار کنید. خروج و ورود مجدد به کانادا مانع از آن نمی شود که بتوانید در مدت زمان انتظار به صورت تمام وقت کار کنید.

همسران یا شرکای معمولی

اگر درخواست شما برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تأیید شود، ممکن است همسر یا شریک زندگی مشترک شما نیز تحت شرایط خاصی واجد شرایط مجوز کار آزاد باشد.

کلام آخر

دانشجویان بین المللی تمام وقت که از موسسات تحصیلات تکمیلی در کانادا فارغ التحصیل می شوند، تا 3 سال پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط کار در کانادا هستند. شما باید ظرف 180 روز پس از تکمیل مدرک خود (نه تاریخ دعوت) برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام کنید. برای دریافت راهنمایی و کمک بیشتر می توانید از یک مشاور مهاجرتی کمک بگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *