بلاگ

پرطرفدارترین حوزه ها برای شروع استارتاپ

کانادا ممکن است جمعیت کمی داشته باشد اما بدان معنا نیست که این کشور دارای اکوسیستم استارتاپی ضعیفی است. در واقع، اکوسیستم کانادا اغلب مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌های برتر جهان را ایجاد می‌کند. استارت‌آپ‌های برتر کانادایی از طریق روحیه کارآفرینی در این کشور ایجاد می‌شوند که با دسترسی آسان به سرمایه‌ای که صاحبان کسب‌وکار در آن منطقه از آن بهره می‌برند، ترکیب شده‌اند. بودجه استارت‌آپ‌ها در این کشور در طول سال 2021 افزایش یافت و رکورد سال قبل را به راحتی شکست داد. در مجموع، تا پایان سه ماهه سوم سال 2021، بودجه استارت آپی در کشور به 11.8 میلیارد دلار رسید که نسبت به ارقام سال قبل پیشرفت چشمگیری داشته است. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر درباره انواع مختلف پیشنهاد برای استارتاپ و همچنین ایده های استارتاپ در کانادا بپردازیم. با ما همراه باشید!

استارتاپ چیست؟ 

استارتاپ ها شرکت‌های جدیدی هستند که توسط یک یا چند کارآفرین ایجاد شده‌اند و محصول یا خدمات منحصربه‌فردی را وارد بازار می‌کنند. آنها معمولاً با بودجه ناچیزی شروع به کار می کنند و بودجه آنها توسط بنیانگذاران، دوستان و خانواده آنها تأمین می شود. اغلب یکی از اولین اقدامات بزرگ کسب و کار استارت آپی، تأمین بودجه اضافی از منابع خارجی مانند سرمایه گذاران خطرپذیر (VC) است. استارت آپ های کوچک پرسنل محدودی دارند که مسئولیت های متنوعی را بر دوش دارند. استارت‌آپ‌ها فرصت کافی برای فارغ‌التحصیلان جدید و کسانی که شغل خود را تغییر می‌دهند فراهم می‌کنند تا تجربه عملی قابل توجهی کسب کنند و مهارت‌های جدید خود را در مدت زمان کوتاه تری توسعه دهند.

مهاجرت از طریق ویزای استارتاپ کانادا

برنامه ویزای استارت آپ کانادا به کارآفرینان این فرصت را می دهد که به منظور ایجاد یک تجارت جدید به کانادا مهاجرت کنند. کارآفرینان مهاجر باید نشان دهند که کسب و کار آنها نوآورانه است، مشاغل جدیدی برای کانادایی ها ایجاد می کند و می توانند در مقیاس جهانی رقابت کنند. برای واجد شرایط بودن برای ویزای استارت آپ کانادا، چهار شرط وجود دارد که باید رعایت کنید:

 1. داشتن یک کسب و کار واجد شرایط:
  • شما باید حداقل 10 درصد از حق رای مرتبط با تمام سهام شرکت را داشته باشید
 1. یک نامه پشتیبانی از یک سازمان تعیین شده داشته باشید:
  • شما باید نشان دهید که از حمایت یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، گروه سرمایه گذار فرشته یا انکوباتور کسب و کار برخوردار هستید.
  • برای انجام این کار، باید ایده کسب و کار خود را مطرح کنید و سازمان را متقاعد کنید که ارزش حمایت از آن را دارد.
  • روند ارائه ایده کسب و کار شما برای هر سازمان متفاوت خواهد بود.
  • اگر طرح شما موفقیت آمیز باشد، نامه پشتیبانی از سازمان دریافت خواهید کرد که باید در درخواست ویزای راه اندازی شما گنجانده شود.
 2. الزامات زبان را برآورده کنید:
  • شما باید در یک آزمون زبان از یک آژانس تایید شده شرکت کنید و نشان دهید که حداقل سطح معیار زبان کانادایی (CLB) 5 را در زبان انگلیسی یا فرانسوی در صحبت کردن، خواندن، شنیدن و نوشتن دارید.
 3. تمکن مالی:
  • پس از ورود به کانادا باید نشان دهید که پول کافی برای حمایت از خود و سایر وابستگان خود دارید. مقدار مورد نیاز شما بستگی به تعداد اعضای خانواده شما دارد.
تعداد اعضای خانواده تمکن مالی مورد نیاز (به دلار کانادا)
1 12960  دلار
2 16135  دلار
3 19836  دلار
4 24083  دلار
5 27315  دلار
6 30806  دلار
7 34299  دلار
برای هر یک از اعضای خانواده اضافی 3492  دلار

حوزه های پرطرفدار برای شروع استارتاپ

حوزه هوش مصنوعی

تعدادی از شرکت های قابل توجه هستند که در حال تحقیق در حوزه هوش مصنوعی در کانادا هستند. بیشتر این فعالیت ها به دلیل سطح برنامه های علوم کامپیوتر در دانشگاه های کانادا است که بهترین و باهوش ترین افراد را وارد این رشته کرده است.  دانشگاه تورنتو از نظر برنامه های علوم کامپیوتر و مهندسی در رتبه نهم جهان قرار گرفته است. مونترال هم خیلی عقب نیست و در مجموع 15 موسسه فوق متوسطه وجود دارد که مدارک و دوره های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات را در کبک ارائه می دهند. به لطف این دانشگاه ها، دانشجویان توانایی یادگیری ماشین و همچنین علوم کامپیوتر را دارند تا بتوانند در تحقیق و توسعه هوش مصنوعی مشارکت کنند.

یکی دیگر از دلایلی که نشان می دهد کانادا مرکز تحقیقات هوش مصنوعی است، میزان علاقه و حمایت از این پروژه ها است. شرکت‌های بزرگ در سال‌های اخیر بیانیه هایی را اعلام کرده‌اند و وعده سرمایه‌گذاری در این حوزه از اقتصاد کانادا را داده‌اند. در سال 2018، اوبر اعلام کرد که قصد دارد یک دفتر مهندسی در تورنتو با تمرکز بر فناوری خودروهای خودران خود باز کند که بیش از 200 میلیون دلار در طول پنج سال در این شهر سرمایه‌گذاری خواهد کرد. انویدیا همچنین قصد دارد یک مرکز تحقیقاتی هوش مصنوعی را برای کشف یادگیری عمیق، به سرپرستی سانجا فیدلر، استادیار دانشگاه تورنتو، افتتاح کند. در نهایت، بسیاری از مهاجران کیفیت زندگی کانادا و زمینه مناسب آن برای صنعت هوش مصنوعی را دلیل مناسب برای سرمایه گذاری و ایجاد یک استارتاپ در حوزه هوش مصنوعی می دانند. برخی از استارتاپ های برجسته این حوزه عبارت اند از:

 • Mila
 • Element AI
 • Rubikloud
 • Maropost
 • Deep Genomics
 • Ross Intelligence

حوزه سلامت

سلامت دیجیتال یا بازار جهانی سلامت الکترونیک در سال‌های اخیر رونق گرفته است. ارزش آن در سال 2016، 100 میلیارد دلار آمریکا بود و انتظار می‌رود تا سال آینده به 200 میلیارد دلار برسد. معاینه شدن توسط پزشک دیگر به معنای انتظار ساعت‌های طولانی در یک کلینیک نیست. ما در عصری از برنامه های کاربردی تلفن همراه هستیم که می توانند بیماران را بدون ترک آسایش خانه خود به پزشکان و پرستاران متصل کنند. با راه‌حل‌های سلامت الکترونیک، پزشکان می‌توانند به راحتی و آزادانه دانش پزشکی خود را در پلتفرم‌ها و دستگاه‌ها با سایر پزشکان به اشتراک بگذارند و ارتباط برقرار کنند. واضح است که روزگار در حال تغییر است و به سوی بهتر شدن پیش می رود.

آیا می دانستید که طبق آمار Canada Health Infoway، 76٪ از کانادایی ها می گویند که بازار سلامت دیجیتال به ارائه دسترسی آسان و راحت به خدمات مراقبت های بهداشتی کمک می کند؟ با در نظر گرفتن این موضوع، ایجاد یک استارتاپ کانادایی در این حوزه می توانند تاثیر به سزایی در روند مهاجرتی شما از طریق ویزای استارتاپ کانادا داشته و در عین حال، آینده روشنی برای شما رقم بزند. برخی از استارتاپ های برجسته این حوزه عبارت اند از:

 • Akira Medical
 • SeamlessMD
 • Figure 1
 • Sosido
 • The Rounds

حوزه انرژی

کلگری کانادا از دیرباز به عنوان یک شهر مهم در حوزه انرژی شناخته شده است و امروزه به عنوان پیشرو در انتقال انرژی جهانی شناخته می شود. آلبرتا بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی کانادا است. این استان همچنین دارای برخی از بهترین منابع بادی، خورشیدی، بیوانرژی و زمین گرمایی کانادا است. برنامه مشوق تحول دیجیتال (DX) به سرعت در حال تبدیل شدن به بزرگترین برنامه مشوق شرکت های انرژی است. پیش‌بینی می‌شود که بخش انرژی کلگری بین سال‌های 2022 تا 2024، 2.3 میلیارد دلار برای DX هزینه کند. برنامه های دولتی مشوق دیگری نیز وجود دارند. برنامه نوآوری انرژی (EIP) فناوری‌های انرژی پاک را توسعه می‌دهد که به کانادا در رسیدن به اهداف بهبود تغییر آب و هوا کمک می‌کند. این برنامه هزینه استارتاپ های شرکت کننده در پروژه های تحقیق، توسعه، نمایش و سایر فعالیت های علمی مرتبط را تامین می کند. برخی از استارتاپ های برجسته این حوزه عبارت اند از:

 • Argentum Electronics
 • BKR Energy
 • Can Grow Here
 • ai
 • DisRAPTOR
 • Electric Autonomy Canada
 • Elocity
 • GREEN BMG
 • NISO Energy

حوزه آموزش

دومین کشور بزرگ جهان، کانادا، آموزش را اولویت اصلی دولت و سازمان های خود می داند. ساختار پیشرفته و توسعه‌یافته بازار آموزش آنلاین که تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا در این کشور ایجاد شده است، هنوز فضایی برای پیشرفت دارد و بسیاری از استارتاپ ها از فرصت‌های موجود برای دیجیتالی کردن آموزش در کانادا استفاده می‌کنند. به طور کلی 652 استارت آپ آموزش آنلاین (EdTech) در کانادا وجود دارد، برخی از استارتاپ های برجسته این حوزه عبارت اند از:

 • Top Hat
 • Apply Board
 • D2L
 • Absorb LMS
 • Axonify
 • Thinkific
 • Fresh Grade
 • Class craft

حوزه ساخت و ساز

بخش ساخت و ساز یکی از بخش هایی است که همیشه یک محرک مهم در اقتصاد کلی کانادا بوده است و همچنین به عنوان یک فشارسنج دقیق برای اینکه اقتصاد ملی در هر زمان مشخص چقدر قوی یا ضعیف است عمل می کند. کانادا به طور گسترده به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای جهان برای توسعه تجاری، مسکونی و زیرساخت شناخته شده است. ساخت و سازها در دهه گذشته با حدود 50 آسمان خراش ساخته شده در شهرهای بزرگ از جمله تورنتو، ونکوور و کلگری، رشد چشمگیری داشته است. علاوه بر این، 6500 پروژه از طریق Infrastructure Canada برای ساخت و تعمیر هزاران کیلومتر بزرگراه و بزرگراه در سراسر کشور حمایت شد. ایجاد یک استارتاپ در زمینه علیرغم نیازمندی به سرمایه اولیه بسیار، می تواند سودمند باشد. برخی از استارتاپ های برجسته این حوزه عبارت اند از:

 • Bridgit
 • Brokrete
 • RenoRun
 • CarbonCure Technologies
 • SNC Lavalin

5 نمونه از بهترین شهرهای کانادا برای استارت آپ ها و کارآفرینان

 1. ونکوور

این شهر بارانی در ساحل غربی یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین مراکز استارت آپی در کانادا قرار دارد. استارت آپ های مشهور جهانی مانند Hootsuite و Slack در آنجا مستقر هستند. Global Startup Ecosystem Report، ونکوور را به عنوان پانزدهمین شهر برتر جهان برای راه‌اندازی یک شرکت فناوری معرفی کرده است. این بندر دریایی شلوغ کانادا با داشتن کیفیت زندگی بالا، دسترسی خوب به فضای اداری و سهولت نسبی راه اندازی یک شرکت، به عنوان بهترین مکان در جهان برای شروع یک تجارت رتبه بندی شده است. نزدیکی شهر به مراکز تجاری بزرگ مانند سیاتل و دره سیلیکون یکی دیگر از مزایای قابل توجه آن است. ونکوور دارای معافیت‌های مالیاتی استانی و فدرال، نیروی کار ماهر، استعداد های متنوع و آب و هوای معتدل و دلپذیر در تمام طول سال است. تعجب آور نیست که شرکت هایی مانند آمازون و مایکروسافت دفاتر خود را در این شهر راه اندازی کرده اند و قرار است دفاتر بیشتری نیز تاسیس کنند.

 1. ادمونتون / کلگری

آلبرتا خانه دو شهر مهم کانادا است که ممکن است در یک استان مشترک قرار داشته باشند، اما مزایای متفاوتی را برای کسانی که علاقه مند به راه اندازی یک تجارت جدید هستند، به ارمغان می آورند. ادمونتون برای تعدادی از صنایع مانند بیوتکنولوژی، رسانه های دیجیتال و نفت و گاز در کانادا پیشرو است. تعداد انگشت شماری از انکوباتورها در شهر فعال هستند، از جمله Startup Edmonton و TEC Edmonton. ادمونتون همچنین دارای تعدادی مدرسه عالی با کیفیت است که به طور مداوم کارمندان بسیار ماهری را به جامعه تحویل می دهند. از طرفی دیگر، کلگری چهارمین شهر بزرگ کانادا از نظر جمعیت است و به عنوان مرکزی برای کارآفرینی و تجارت مرتبط با بخش انرژی شناخته شده است. انکوباتورهایی مانند Startup Calgary و Innovate Calgary به کارآفرینان حمایت لازم را می‌دهند و مجموعه وسیعی از فضاهای همکاری مشترک آنها را گرد هم می‌آورد.

 1. تورنتو

تورنتو با داشتن 230 ملیت مختلف و با جمعیت 2.8 میلیون نفری، متنوع ترین شهر جهان است. به همین دلیل، تورنتو یکی از چند فرهنگی ترین شهرهای جهان است که نیمی از جمعیت آن را مهاجران و افراد غیر بومی تشکیل می دهند. این موضوع اجزای حیاتی را برای راه اندازی بنیاد کسب و کار فراهم می کند. همبستگی غیرقابل انکار بین تمایل مهاجران به جابجایی (و تهور ذاتی در پس آن) و فعالیت کارآفرینی در ترکیب فرهنگی گسترده تورنتو قابل توجه و مشهود است. از تورنتو به عنوان مرکز فناوری، تجاری، صنعتی و مالی کانادا یاد می شود.

تورنتو با داشتن 2500 تا 4100 استارت آپ فعال فناوری و با داشتن بزرگترین مرکز نوآوری جهان (که 1.5 میلیون فوت مربع وسعت دارد)، جایگاه خود را به عنوان یک شهر استارت آپی خارق العاده برای کارآفرینان از همه نوع به دست آورده است. برای کارآفرینانی که به دنبال کمک در تحقیق و توسعه هستند، تورنتو یک موقعیت بسیار عالی است. هزینه بسیار پایین تحقیق و توسعه در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ راه اندازی مانند سیلیکون ولی، نیویورک و بوستون، تورنتو را به انتخابی جذاب تبدیل کرده است.

تورنتو از حمایت و اشتیاق آشکار و اختصاصی برای استارتاپ ها و کارآفرینان برخوردار است. شبکه کارآفرینان انتاریو (ONE) از بیش از 130 سازمان غیرانتفاعی در سراسر انتاریو پشتیبانی می کند و هدف آن حمایت از کسب‌وکارها در مراحل مختلف است. ONE برای توسعه فرهنگ کارآفرینی ارزش بالایی قائل است. این امر باعث پرورش نوآوری و مهاجران امیدواری می شود که به دنبال شروع کار خود هستند. تورنتو میزبان شرکت های Fortune 500، گوگل، فیسبوک، توییتر و لینکدین نیز می باشد.

 

جمع بندی

اگر شما یک کارآفرین با یک ایده کسب و کار نوآورانه هستید، ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ویزای استارت آپ باشید. کانادا به دنبال کارآفرینان با استعدادی است که علاقه مند به راه اندازی مشاغلی هستند که ضمن ایجاد فرصت های شغلی برای ساکنان آن، اقتصاد کانادا را بهبود ببخشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره یافتن پیشنهاد برای استارتاپ و مهاجرت به کانادا می توانید از راهنمایی های یک مشاور مهاجرتی کمک بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *