بلاگ

راه اندازی رستوران در کانادا

آیا به سرتان زده است که رویای راه اندازی رستوران خود را در کشور کانادا پیاده کنید؟ قبل از این که دست به کار شوید، مطمئن باشید که این مقاله و راهنمایی را می خوانید تا تمامی آن چه که در این مسیر نیاز دارید را یاد بگیرید. به این ترتیب موفقیت شما و تجارت تان از آن چیزی که فکر می کنید به شما نزدیک تر خواهد بود.

از جایی که بالای 60 درصد از مردم کانادا حداقل یک یا دو بار در هفته بیرون غذا می خورند، امروزه صنعت رستوران و یا خدمات غذایی یکی از پر رشد ترین صنایع در کانادا محسوب می شود. هم چنین از جایی که ترندهای رستورانی می آیند و می روند، اما به نظر نمی رسد که کانادایی ها به این زودی ها دست از خوردن غذا خوردن در رستوران بردارند. اگر شما می خواهید رستوران و یا حتی آشپزخانه و یا هر تجارتی در خدمات غذایی را در کانادا راه بیاندازید، جای درستی آمده اید. در ادامه شما را با نکات مهمی آشنا می کنیم که باید قبل از باز کردن درب رستوران خود به روی عموم مردم بدانید.

شرایط راه اندازی رستوران در کانادا

راه اندازی رستوران کار آدم ترسو و بی اراده نیست، این امر نیازمند برنامه ریزی کارشناسی شده، اختصاص دادن زمان و تلاش و داشتن قدرت بالا می باشد تا روند راه اندازی رستوران در کانادا با موفقیت به سرانجام برسد. شما باید توانایی برای مقابله و ایستادگی با مسائل بسیار زیادی داشته باشید تا تمامی مراحل این پروسه برایتان ساده تر شود و حتی گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که مسئولیت سنگینی را بر عهده گرفته اید اما اصلا تسلیم نشوید. با توجه به این موارد، زمانی که شما با افراد حرفه ای در رستوران کار کنید، این پروسه برای شما قابل کنترل و قابل مدیریت کردن خواهد بود و نتیجه آن یک رستوران پر رونق و با درآمد بالا می شود.

 هم چنین برای راه اندازی رستوران در کانادا باید این شرایط را داشته باشید:

 • ثبت نام تجاری
 • مجوز تجاری
 • گواهینامه سکونت
 • مجوز امضا
 • مجوز خدمات غذایی
 • شماره شناسایی کارفرما (EIN)
 • مجوز حمل کننده مواد غذایی
 • مجوز بهداشتی ساختمان
 • مجوز فعالیت های سرگرمی تفریحی زنده
 • مجوز موسیقی
 • مجوز فروشنده
 • مجوز پارکنیگ با خدمتکار

مراحل راه اندازی رستوران در کانادا

باید به خود افتخار کنید که می خواهید دست به چنین ریسک بزرگی بزنید و رستورانی را در کانادا راه اندازی کنید. کار کردن از صبح تا شب برای شروع یک سرمایه گذاری ناشناخته اصلا آسان نیست. اگر فکر می کنید زمان، انرژی و پول مورد نیاز برای راه اندازی موفق رستوران در کانادا را دارید، مطمئنا سزاوار سود و درآمد باورنکردنی و خارق العاده می باشید. در هر صورت رستوران نیز یک نوع تجارت است و مانند راه اندازی و استارت سایر تجارت ها، نیازمند مراحل یکسانی می باشد، اما قبل از شروع مطمئن شوید که شرایط این تجارت را دارید تا اطمینان به دست بیاورید که در مسیر درستی حرکت می کنید.

1.ایده، مفهوم و برند رستوران خود را انتخاب کنید

شما باید ایده واضح و درک درستی از مفهوم و برند رستوران خود داشته باشید. مفهوم رستوران شامل سبک سرویس دهی، نوع غذاهای در دسترس، حتی شکل ظاهری رستوران و احساسی که مشتریان از رستوران شما کسب می کنند، می باشد. برند رستوران شما یکی از مهم ترین بخش های تجارت تان به شمار می آید و مانند تصویری از شما و تجارت تان برای جذب مشتریان بیشتر در آینده عمل می کند. با توجه به انتخاب برند رستوران تان، داخل و بیرون رستوران باید به خوبی برای مشتریان قابل شناسایی باشد و به سرعت متوجه شوند که این رستوران شما است. به این ترتیب است که همیشه شما و رستوران تان در یاد مشتریان می ماند و این یعنی مشتریان همیشگی زیادی خواهید داشت.

2.تصمیم بگیرید که چه چیزهایی باید در رستوران تان ارائه شود

قبل از این که درب رستوران خود را به روی عموم مردم باز کنید، باید بدانید که می خواهید رستوران تان به ارائه چه خدماتی سر زبان ها بیفتد. تصمیم گیری درباره این که قرار است در منوی رستوران چه چیزهایی باشد، بخش کلیدی دیگر در پروسه راه اندازی رستوران در کانادا می باشد، این امر به شما می گوید که به تجهیزات تجاری نیاز دارید، باید چه پرنسلی را استخدام کنید و امیدوار باشید چه مشتریانی به شما و رستوران تان جذب می شوند.

حتی می توانید یک قدم فراتر بروید و با یک مشاور با تجربه بالا در زمینه سبک مورد نظرتان صحبت کنید. این مشاور به خوبی غذاهای محبوب و مدرنی که مشتریان بسیاری را به رستوران تان جذب می کنند را مورد ارزیابی قرار می دهند. البته قرار نیست همین الان همه منوی شما 100 درصد کامل باشد، در هر صورت شما باید ایده مناسبی از نوع غذایی که می خواهید در رستوران تان ارائه کنید، داشته باشید.

3.برنامه تجاری را برای رستوران خود بنویسید

این برنامه تجاری منسجم برای موفقیت در راه اندازی رستوران در کانادا بسیار اهمیت دارد. برای این که بتوانید کمک های مالی دریافت کنید، بی شک مطمئن باشید که سرمایه گذاران و موسسات مالی می خواهند برنامه جامع و کاملی از رستوران شما را مشاهده کنند. این برنامه هم چنین به شما کمک می کند تا برند خود را در سطح محلی و حتی منطقه ای قدرتمند بسازید و حتی مشتریان بیشتری از آنچه که حدس می زنید به رستوران خود جذب نمایید.

در ادامه به مواردی که باید در یک برنامه تجاری رستوران وجود داشته باشد، می پردازیم:

 • خلاصه موارد اجرایی
 • توضیح و مرور کلی تجارت تان
 • آنالیز و تجزیه و تحلیل بازار
 • خدماتی که در رستوران ارائه می شود
 • مدیریت و سازماندهی
 • تبلیغات و بازاریابی/ شبکه های اجتماعی
 • منابع مالی مورد نیاز

4.کسب منابع مالی و یا جلب توجه سرمایه گذاران

حالا باید برای خود بودجه و منابع مالی مهیا کنید تا بتوانید ساختارهای مورد نیاز در رستوران جدید خود را راه اندازی کنید. بهتر است هر هزینه اضافه ای که انتظار دارید باید در این پروسه بپردازید را در نظر داشته باشید تا تجارت تان به مرحله سوددهی برسد. هم چنین هزینه هایی را که باید برای اخذ لایسنس و مجوز مانند مجوز ساخت، مجوز فروش نوشیدنی و غیره پرداخت کنید را نیز حساب کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید که باید چه ملاحظاتی را در نظر بگیرید، بهتر است با یک کارشناس مالی تجاری برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. یک کارشناس مالی کانادایی می تواند نوع سرمایه گذاری که برای ساخت و راه اندازی کامل رستوران نیاز دارید را برای شما ارزیابی کند. آن ها هم چنین کمک های دولتی که می توانید از آن ها برای کاهش بار سنگینی مالی رستوران خود بهره مند شوید را برایتان بررسی می کنند.

5.خرید و یا اجاره مکان مورد نظر برای راه اندازی رستوران

بهتر است این بخش از پروسه راه اندازی رستوران در کانادا را به افراد حرفه ای و متخصص سپرده شود. بهتر است با یک کارشناس مشاور املاکی تجاری که به خوبی می دانند چه مکان مخصوصی مد نظرتان است، تماس بگیرید یا به صورت حضوری آن ها را ملاقات کنید. آن ها می توانند بهترین مکان را برای شما با بالاترین پتانسیل تجاری مطابق با بودجه ای که دارید، فراهم کنند.

در واقع این مکان باید چنین ویژگی هایی داشته باشد:

 • قابل مشاهده بودن و دردسترس بودن- به دنبال مکان هایی باشید که دید خوبی در خیابان دارند و برای هر کسی حتی افراد معلول نیز قابل دسترس می باشد. بهتر است یک خیابان اصلی و شلوغ را در شهر و استان مورد نظر خود در کانادا انتخاب کنید. در هر صورت هر چه یک خیابان شلوغ تر باشد، مطمئنا باید برای آن ملک هزینه بیشتری بپردازید. مورد دیگری که باید توجه کنید، وجود پارکینگ در اطراف می باشد- مشتریان شما باید از پارک امن خودروشان خاطر جمع باشند.
 • دموگرافیک- مورد دیگری که باید ملاحظه کنید، دموگرافیک محلی است. اگر تجارت یا رستوران شما بیشتر روی جمعیت جوان تمرکز دارد، باید مکان مدرن و شیک تری را در شهر انتخاب کنید و یا جایی که جوانان بیشتر در آن حضور دارند و یا حتی آن جا رفت و آمد می کنند. این امر شانس این که رستوران شما توسط این دموگرافیک انتخاب شود و شما را به موفقیت برساند، بیشتر و بیشتر خواهد شد.
 • دستمزد کارمندان و پرسنل محلی را در نظر داشته باشید- بسیار اهمیت دارد تا به حقوق پرسنل رستوران خود نیز فکر کنید. شما باید دریابید که چه تعداد افرادی در اوقات مشخصی از روز مانند ناهار و شام نیاز دارید. این امر شامل پرسنل آشپزخانه، پیشخدمت های خانم و آقا، میزبانان و غیره می شود. اگر می دانید که وقت شام شلوغ ترین زمان در روز می باشد، باید ساعت کاری پرسنل خود را به گونه ای تغییر دهید که با این نیاز شما هم خوانی داشته باشد. هم چنین باید حداقل حقوق مورد نیاز که در آن محل و منطقه مرسوم است را دریابید.
 • رقابت- اندکی رقابت واقعا می تواند مزایای بسیار خوبی به همراه داشته باشد، اما شما باید به اندازه کافی باهوش باشید که فاصله مناسبی از رقیبان خود بگیرید تا بتوانید مشتریان خودتان را داشته باشید نه این که مشتریان رقیبان تان را بدزدید.

6.مجوزها، لایسنس ها و گواهینامه ها

برای راه اندازی رستوران در کانادا، باید برای مجوزهای کانادایی بخصوصی درخواست دهید و به دنبال اخذ مجوز برای ارائه خدمات عمومی باشید. این ها شامل مجوز فروش غذا، مجوز فروش نوشیدنی، مجوز تجاری، مجوز ساخت، گواهینامه مخصوص حرفه تان و غیره می باشد. بهتر است با مشاور حقوقی صحبت کنید تا مطمئن شوید که تمامی مدارک مورد نیاز را در اختیار دارید.

راه اندازی رستوران در کانادا

7.یک تامین کننده تجهیزات تجاری محلی را پیدا کنید

یافتن یک عمده فروش برای تامین تجهیزات باکیفیت برای رستوران که قیمت ها به صرفه ای نیز دارند، تفاوت بزرگ در سوددهی شما ایجاد می کند. کار کردن با یک عمده فروش مخصوص تجهیزات تجاری می تواند به شما کمک کند تا هر چیزی که می خواهید را با قیمت مناسب به دست بیاورید. از تجهیزات آشپزخانه گرفته تا ظروف آشپزی. اگر بودجه تان نیز محدود است بیشتر تهیه کنندگان تجهیزات تجاری دارای وسایل دست دوم نیز می باشند که می توانید به این وسیله هزینه های تان را نیز کاهش دهید.

8.طراحی و ساخت

طراحی و ساخت رستوران شما باید به گونه ای باشد که فواصل مناسبی بین میزها ایجاد کند تا پیش خدمت ها و مشتریان بتوانند به سادگی در آن جا رفت و آمد کنند. هدف اصلی شما باید ایجاد مسیر راحت از آشپزخانه به سمت میزها باشد تا خدمات دهی به مشتریان و مهمانان در کمترین زمان ممکن انجام شود. این یکی از مهم ترین عوامل برای  راه اندازی رستوران در کانادا می باشد. بهتر است با یک پیمانکار تجاری با تجربه قرارداد ببندید تا رستوران شما را به بهترین وجه ممکن بسازد و طراحی کند. مطمئن باشید که یک انتخاب اشتباه برای شما هزینه های گرانباری به همراه دارد.

9.استخدام پرسنل و کارمندان مناسب

مرحله بعدی باز کردن رستوران در کانادا این است که پرسنل مناسب و صحیحی را به کار بگیرید. استخدام کارمندان رستورانی با تجربه به سهل و آسان کردن مسیرتان برای عملیات اجرایی هر روزه رستوران کمک می کند. تمامی کارمندان و پرسنل باید سابقه کار گروهی و تیمی داشته باشند و تحت فشار و استرس های روزانه بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند. پرسنل درب ورودی رستوران نیز باید گرم و صمیمی باشند و برای خدمات دهی به مشتریان در هر ساعت از شبانه روز آمادگی کافی را داشته باشند.

مثال هایی از نقش های مهم در یک رستوران که باید به پرسنل های درستی محول شود:

 • سرآشپز
 • مدیر کل
 • مدیر داخلی
 • میزبانان
 • پیشخدمت آقا و خانم
 • کسانی که ظرف می شویند
 • مسئول انبار

10.بازاریابی و تبلیغات

تبلیغات تجارت و رستوران شما نقش مهمی در موفقیت تان دارند. 20 یا 30 سال پیش شما می توانستید یک تبلیغ را در روزنامه های محلی و یا بیلبوردهای محلی چاپ کنید، اما این روزها همه چیز به اندکی خلاقیت بیشتر نیاز دارد. ابتدا مشتریان باید به راحتی بتوانند اطلاعات رستوران شما را در دنیای آنلاین بیابند. دوم، آن ها باید از بازدید و حضور از رستوران تان هیجان زده باشند.

 • قدرت رسانه های اجتماعی را دست کم نگیرید- اولین چیزی که باید انجام دهید این است که صفحات یا به اصلاح پیج های تجاری برای رستوران تان بسازید و تصاویر بزرگ و باکیفیتی که نشان دهنده بخش های مهم و مختلف رستوران می باشد را نشان دهید. از جمله مهم ترین این شبکه ها می توان به فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و غیر اشاره کرد. بهتر است اندکی پول بیشتری هزینه کنید تا تصاویر حرفه ای و با کیفیتی از رستوران، غذاها و آشپزخانه و یا هر چیزی که در رستوران شما اتفاق می افتد، بگیرید.
 • وب سایتی را برای رستوران خود بسازید- بهتر است وب سایت رسمی شما هم در گوشی ها همراه و هم در کامپیوتر و لپ تاپ ها به راحتی در دسترس باشد. چنین وب سایتی باید اطلاعات پایه از تجارت شما را در بر داشته باشد، از جمله صفحه درباره ما، منو، اطلاعات تماس، تصاویر باکیفیت از غذاها، آدرس و غیره.
 • تبلیغات محلی- چه باور کنید یا خیر، اما روزنامه ها هنوز هم روش قدرتمندی برای دسترس به توجه عموم مردم می باشد. از این رو از روزنامه محلی خود بخواهید تا مقاله و یا حتی تبلیغی را به رستوران شما اختصاص دهند.
 • برنامه های پاداش و جوایز دهی- بسته به این که رستوران تان چه اندازه ای می باشد، بهتر است یک سیستم جوایز و پاداش به مشتریان وفادار را راه اندازی کنید که نتایج بسیار عالی در پی دارد.

میانگین هزینه های خرید و راه اندازی رستوران در استان‌ های کانادا

میانگین هزینه راه اندازی رستوران در کانادا برای تاسیس 40 صندلی از چیزی حدود 300،000 دلار (CDN) شروع می شود. این میزان شامل اجاره، معماری، وسایل و تجهیزات آشپزخانه، اثاثیه و دکور، بیمه و مجوز می شود. اگر می خواهید ملک رستوران را خریداری کنید و اجاره نکنید، باید جیزی بالغ بر 500،000 دلار دیگر را در نظر داشته باشید و یا شاید هم ملک مورد نظر نیاز به نوسازی نیز داشته باشد که خود هزینه بیشتری می طلبد.

چگونه به این 300،000 دلار رسیدیم؟ لطفا به جدول زیر دقت کنید:

رستوران در کانادا

نکته: دقت کنید که این هزینه های تخمینی فقط برای توضیح کلی می باشند. ممکن است هزینه ها بر اساس مکان رستوران، تجهیزات و یا مفهوم و هدف اصلی رستوران تغییر کند.

مناسب ترین شهر ها برای راه اندازی رستوران در کانادا

1.ویکتوریا، بریتیش کلمبیا

چرا؟ دارای بیشترین تعداد رستوران در کل کانادا می باشد. تعجبی نیست که این شهر کوچک در میان دوستداران و طرفداران آبجو، کوکتل های شیک و مواد غذایی مستقیما از مزرعه تا روی میزان رستوران محبوبیت زیادی به دست آورده باشد.

2.اس تی جانز، نیوفاندلند

چرا؟ نیوفاندلند و لابرادور بعد از فروش پاشی صنعت ماهیگیری کاد خود، بازگشت غرور آفرینی داشته است و شهر اصلی آن یعنی اس تی جانز در این مسیر پیشرو بوده است. این شهر زمانی به خاطر غذاهای راحت خانگی که با شکار محلیی و گوشت و ماهی نمک پز ساخته می شدند، معروف و مشهور بود و حالا دارای آشپزخانه ها و رستوران های جدید و در عین حال سنتی می باشد که توسط انبوهی از سرآشپزهای جوان اداره می شوند.

3.اتاوا انتاریو

چرا؟ این شهر توسط رستوران دارانی لحاظ شده است که واقعا انقلابی در صنعت رستوران و آشپزخانه ها به وجود آورده اند و تمام مواد اولیه خود را از 1000 مزرعه در خود این شهر تهیه می کنند.

4.شهر کبک

چرا؟ این شهر یکی از 20 شهر برتر جهان در زمینه غذا می باشد. شما در هیچ کجایی به اندازه کبک نمی توانید غذای فرانسوی- کانادایی بخورید. در این جا استعداد های خارق العاده و جدیدی را در زمینه و صنعت آشپزخانه و رستوران مشاهده می کنید که در حال تغییر دیدگاه و نگاه دنیا به آشپزی با پیشرفت ها و تغییراتی در دستور پخت غذاهای قدیمی و یا به اصلاح غذاهای مادربزرگ می باشد.

5.کلگری، آلبرتا

چرا؟ شهر کلگری که بزرگترین تولید کننده گوشت گاو در کانادا است و در دهه گذشته با سیل عظیمی از رستوران های مستقل مواجه شده است. این دست از رستوران ها بیشتر توسط جوانان اداره می شوند  که در اکثر مواقع غذاها را در آشپزخانه های سرباز آماده می کنند.

6.ونکوور، بریتیش کلمبیا

چرا؟ شهر حماسی ونکوور در ساحل غربی کانادا دارای مجموعه ای وسیع در سطح جهانی از جشنواره های غذا، شراب سازی ها، آبجوسازی ها کوچک، بازارها و غذاخوری های بی نظیر که از تکنیک های جدید و هیجان انگیز به کار می برند، می باشد. انواع غذاها را در سراسر جهان می توانید در این شهر پیدا کنید.

سه نمونه رستوران های فروشی در کانادا

1.barBURRITO -رستوران مکزیکی

به زنجیره رستوران ها با تم مکزیکی که هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت می کند، بپیوندید.

آدرس: شهر کبک

سرمایه گذاری کلی: 300،000 دلار تا 350،000 دلار

سرمایه نقدی: 100،000 دلار تا 125،000 دلار

چرا باید این رستوران را انتخاب کنید:

 • نیاز به حداقل سرمایه گذاری اولیه
 • بهترین مکان ها در بازار
 • دارای پشتیبانی مداوم و آموزش های استثنائی
 • سابقه بیش از 50 سال

2.رستوران زیبای ساحلی برای فروش

آدرس: ویکتوریا، بریتیش کلمبیا

قیمت: 150،000 دلار (CAD)

این رستوران زیبا در کنار آب می باشد و اخیرا دکوراسیون داخلی و آشپزخانه آن نوسازی شده است. امسال این رستوران کوچک توانست بعد از بازگشایی مجدد (بعد از قرنطینه کووید-19) در عرض یک ماه 60.000 دلار درآمد کسب کند، آن هم در حالی که تنها 4 روز در هفته باز بود.

نوع مالکیت: اجاری

قوانین اجاره: 1760 دلار ماهانه شامل آب و برق و مالیات

اندازه رستوران به فوت مربع: 1200

سال تاسیس: 2019

3.رستوران خانوادگی در اینومر برای فروش

ادرس: اینومر، بریتیش کلمبیا، کانادا

قیمت: 1،395،000 دلار (CAD) وسایل/ اثاثیه

درآمد اروش: 1 میلیون دلار تا 5 میلیون دلار (CAD)

نقدینگی: 100k دلار تا 250K دلار (CAD)

رستوران خانوادگی Huckleberry از سال 1991 در ورودی اصلی شهر اینومر تاسیس شده است و تنها رستوران خانوادگی در این منطقه می باشد. این رستوران برای بسیاری از مردم محلی و حتی مسافران، فضای گرم و دنجی دارد و پاتوق همیشگی آن ها می باشد. دارای 20 پرسنل و ساعت کاری 8 صبح تا 8 شب.

نوع مالکیت: شامل اموال غیر منقول

جزئیات مکان رستوران: ساختمان چوبی دست ساز با بهترین کیفیت و واقعا به خوبی نگهداری شده

اندازه به فوت مربع : 62 هکتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *