بلاگ

سرمایه گذاری در کبک کانادا

در این مقاله می‌خواهیم در مورد سرمایه گذاری در کبک کانادا صحبت کنیم و نکاتی راجع به شرایط و مزایای این نوع سرمایه گذاری برایتان بگوییم. شاید برایتان جالب باشد از بهترین شرایط سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا آگاه شوید. اگر شما هم از علاقه مندانی هستید که قصد اخذ اقامت کشور کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک را دارید در این مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری از این فرآیند کسب کنید.

سرمایه گذاری در کبک کانادا

سرمایه گذاری در کبک کانادا یکی از مطمئن ترین روش‌ها برای مهاجرت به آن کشور می‌باشد و هزینه‌ای حدود 350 هزار دلار به همراه دارد. یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین برنامه مهاجرت به کشور کانادا، سرمایه گذاری در کبک کانادا می‌باشد که سالانه جهت دریافت اقامت دائم کانادا توجه افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. این برنامه برای مدتی بسته شده بود و سرمایه گذاران قادر به ارائه درخواست برای این برنامه نبودند. اما در تاریخ 31 مارچ 2021 بازگشایی شد.

برنامه سرمایه گذاری در کبک (QIIP) سرمایه گذاری منفعل است. این بدین معنی است که نیازی به راه اندازی یک کسب و کار و مشارکت فعال در آن وجود ندارد ولی متقاضی باید 1.2 میلیون دلار در سرمایه گذاری دولتی تضمین شده‌ای سپرده گذاری کند. متقاضیانی که از طریق این برنامه پذیرش شده‌اند یک گواهی انتخاب کبک (CAQ)دریافت خواهند کرد و بعد از آن می‌توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

کانادا به لطف سیستم‌های برجسته سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، استانداردهای بالای آموزشی، بهداشت و درمان و فرصت‌های شغلی که دارد، یک زندگی فوق العاده به شهروندان و مقیمان خود ارائه می‌دهد. همچنین با داشتن فقط پاسپورت این کشور، می‌توان بدون اخذ ویزا به 184 کشور سفر کرد. مجموعه‌ای از این عوامل سبب شده است که برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا طرفداران زیادی داشته باشد.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک

یکی از محبوب ترین روش های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به کانادا سرمایه گذاری در کبک می‌باشد، اما موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که ظرفیت کم و محدودی دارد. در سال 2018 ظرفیت این روش حدود ۱۹۰۰ پرونده بود. ۱۳۳۰ پرونده به تنهایی از کشور چین و مابقی پرونده‌ها به کشورهای دیگر دنیا اختصاص داشت. شروع این شیوه مهاجرتی از 15 آگوست سال 2018 بود. پس بهتر است که متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کبک کانادا را دارند، قبل از تکمیل ظرفیت اقدام به درخواست نموده و حتما قبل از درخواست از واجد شرایط بودن خود مطلع شوند.

1. داشتن حداقل سرمایه ای معادل دو میلیون دلار کانادا. (این سرمایه می‌تواند متعلق به فرد اصلی یا همسر/ پول نقد/ سهام/ ملک و … باشد.)

به منظور برآورده کردن حداقل نیاز خالص دارایی 2 میلیون دلاری، متقاضیان باید ارزش خالص دارایی های جاری خود و همچنین سابقه کسب وجوه خود را در طول دوره حرفه ای خود با اسناد پشتیبان نشان دهند.

ارزش خالص از طریق صورت‌حساب‌های بانکی، دفترچه‌های سرمایه‌گذار، ارزیابی املاک، صورت‌های مالی حسابرسی شده و سایر اسناد مرتبط و به‌روز ایجاد می‌شود. داوطلبان موظفند کلیه دارایی ها و بدهی های شخصی خود را اعلام کنند. با این حال، آنها ملزم به ارائه شواهدی مبنی بر دارایی بیش از 2 میلیون دلار نیستند.

متقاضیان همچنین باید ثابت کنند که دارایی خالص آنها به طور قانونی به دست آمده است. این امر درآمد شغلی گذشته فرد، مشاغل، شرایط بازار محلی، ارث و کمک های مالی را در نظر می گیرد. در حالی که تهیه مستندات دقیق از مراحل اولیه شغل متقاضی اغلب دشوار است، اسناد پشتیبان روشن روند درخواست را تسهیل می کند.

2. سرمایه گذاری غیر قابل بازگشت 330 هزار دلار کانادا در یکی از موسسات معتبر و طرف قرارداد اداره مهاجرت کبک.

3. داشتن حداقل ۲ سال تجربه مدیریتی در ۵ سال اخیر (وظایفی مربوط به برنامه ریزی، مدیریت و کنترل منابع مالی، انسانی یا مادی).

این نکته را نیز باید مورد توجه قرار دهید که متقاضیان باید شرح مالی زندگی خود را به اداره مهاجرت کبک اعلام کنند. و این بدین منظور است که افسر مهاجرت قانع شود که تمامی دارایی متقاضیان از راه صحیح کسب شده است. بدین منظور تمامی متقاضیان باید صورت مالی ۵ سال اخیر خود را (در صورت داشتن کسب و کار) افزون بر زندگی نامه مالی خود که به آن نرتیو گویند به اداره مهاجرت ارسال کنند.

از جهتی دیگر ارزیابی اموال که توسط کارشناس رسمی صورت خواهد گرفت باید با نرتیو متقاضیان همخوانی داشته باشد. بطور مثال اگر کل درآمد متقاصی در یک بازه ۱۰ ساله به یکصد میلیارد برسد، متقاضی نباید یک ملک با ارزش بیش از یک میلیارد در آن بازه خریده باشد.

ارسال پرونده مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک به دلیل تضاد احتمالی بین گزارشات مالی، صورت حساب بانکی، نرتیو و همچنین دارایی متقاضیان دارای پیچیدگی‌های مالی می‌باشد که نیازمند کمک یک تیم خبره حسابرسی و مالی خواهد بود.

سرمایه گذاری در کبک

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک

سرمایه گذاری در کبک کانادا شامل یک سری مراحلی می‌باشد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. گردآوری مدارک به صورت کامل توسط تیم حقوقی و حسابداری و ارسال آن به شرکت سرمایه گذاری در کبک
 2. بررسی مدارک گردآوری شده توسط شرکت سرمایه گذاری و درخواست مدارک بیشتر در صورت نیاز
 3. ارسال مدارک به اداره مهاجرت کبک افزون بر واریز هزینه‌های دولتی 15111 دلاری به حساب اداره مهاجرت کبک (پرونده‌های ناقص به همراه هزینه قانونی پس فرستاده خواهند شد.)
 4. دریافت نامه‌ای از طرف اداره مهاجرت مبنی بر این که پرونده متقاضی مورد بررسی قرار گرفته است.
 5. دریافت نامه آپدیت که معمولا بین ۶ ماه تا ۱سال پس از ارسال پرونده به اداره مهاجرت از طرف اداره مهاجرت کبک ارسال می‌شود. در این نامه معمولا اداره مهاجرت درخواست بروز شدن یک سری از مدارک متقاضیان را مانند صورت مالی، نرتیو و … خواهد کرد. نکته مهم این است که در این نامه تاریخ مصاحبه هم تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است متقاضیان با داشتن دلیل موجه می‌توانند مصاحبه خود را به تعویق بیاندازند.
 6. در اکثر پرونده‌های سرمایه گذاری دعوت شدن به مصاحبه یک مرحله بسیار حیاتی و تعیین کننده است (ممکن است پرونده بدون دعوت به مصاحبه پیش برود) در این مصاحبه که معمولا در یکی از کشورهای ترکیه، امارات، مالزی و یا کانادا است، شکل خواهد گرفت. معمولا مصاحبه به یکی از زبان‌های فرانسه و یا انگلیسی صورت می‌گیرد که متقاضیان در صورتی که به این زبان‌ها تسلط نداشته باشند می‌توانند از مترجم کمک بگیرند. زمان مصاحبه حدودا ۲ ساعت است که بیشتر زمان مصاحبه به اثبات دارایی متقاضیان اختصاص خواهد یافت. اگر چه متقاضی باید در مورد سوابق مدیریتی و دلیل انتخاب کبک برای مهاجرت نیز پاسخگوی سولات افسر اداره مهاجرت باشد.
 7. در صورت مطلوب بودن نتیجه مصاحبه، قبولی متقاضی در اتمام جلسه توسط افسر به متقاضی اعلام خواهد شد.
 8. متضاضیان پس از قبولی مدت ۱۱۰ روز فرصت خواهند داشت که مبلغ سرمایه گذاری خود را به حساب شرکت سرمایه گذاری مربوطه واریز و نامه تأییدیه استانی را دریافت نمایند.
 9. در انتها متقاضیان مدارک تکمیلی (مانند تست پزشکی و سوء پیشینه) خود را به همراه نامه تاییدیه استانی به اداره مهاجرت ارسال خواهند کرد تا ویزای اقامت دائم برای خود و اعضای خانواده خود دریافت کنند.

مزایای سرمایه گذاری در کبک کانادا

مزایای سرمایه گذاری در کبک کانادا به منظور مهاجرت و اخذ اقامت دائم این کشور بسیار زیاد است که در ادامه به چند نمونه از مزیت‌های آن اشاره کرده‌ایم:

* احتمال معافیت از مصاحبه در صورتی که شواهد موجود در پرونده کاملا شفاف و روشن باشد.

* هیچ شرطی برای دریافت ویزای مهاجرت وجود ندارد.

* فرزندان شما می‌توانند بلافاصله در دانشگاه مشغول به تحصیل شوند، بدون آنکه نیاز به پرداخت شهریه و هزینه‌های زیاد باشند. علاوه بر این می‌توانند بورسیه دولتی دریافت کنند.

* نیازی به ارائه طرح تجاری یا انجام بازدید اکتشافی برای یک پروژه تجاری نیست.

* می‌توانید بدون نیاز به ارائه گزارش عملکرد به دولت کبک، در یک تجارت کوچک سرمایه گذاری کنید.

* کمک‌ها و هدایا در صورت محاسبه دارایی خالص در صورتی قابل قبول است که حداقل شش ماه قبل از ارسال درخواست سرمایه گذاری در کبک دریافت شده باشند.

* دارایی همسر ممکن است در محاسبه دارایی خالص لحاظ شود.

* انجام مراحل کار در سطح کبک ممکن است کمتر از 12 ماه طول بکشد.

زمان تقریبی پروسه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کبک

به این نکته توجه کنید که زمان بررسی پرونده‌ها بسیار متغیر است و بسته به زمان ارسال، کشور محل اقامت متقاضیان، شلوغ بودن اداره مهاجرت و… می‌باشد و مواردی که در این قسمت به آن اشاره شده است تقریبی می‌باشد.

 1. زمان تقریبی پروسه سرمایه گذاری از زمان ارسال مدارک تا دریافت نامه تاییدیه استانی بین ۶ – ۱۲ ماه خواهد بود.
 2. زمان تقریبی سرمایه گذاری از زمان دریافت نامه تاییدیه استانی تا زمان اخذ ویزا حدود ۱۲-۱۸ ماه خواهد بود.
  پس بطور تقریبی می‌توان گفت این شیوه مهاجرتی حدود 5/2 سال زمان خواهد برد.

برنامه سرمایه گذاری 350 هزار دلاری کبک

اگر بخواهیم یک تفاوت اصلی در برنامه سرمایه گذاری 350 هزار دلاری در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک را بگوییم این است که مهاجران را ملزم می‌کند که در ازای اخذ اقامت دائم، به طور فعال یک شغل را مدیریت کنند، در حالی که برنامه‌های سرمایه گذاران در ازای وام بدون بهره، اقامت دائم را به متقاضی ارائه می‌دهند.

در برنامه ای که به آن اشاره کردیم، متقاضی برای دریافت اقامت دائم، به عنوان وام مبلغ 1.2 میلیون دلار را به مدت 5 سال بدون دریافت سود، به یکی از نهادهای مالی که تایید شده است، می‌دهد. پس از طی این 5 سال، تمامی این مبلغ ظرف مدت 30 روز به سرمایه گذار برگردانده می‌شود. اما اگر متقاضی مایل به پرداخت این مبلغ نبود راه جایگزینی نیز وجود دارد.

بهترین راه جایگزین برای پیشنهاد به سرمایه گذاران به این صورت می‌باشد که متقاضی، مبلغ 350,000 دلار کانادا را به یک موسسه مالی مورد تأیید دولت پرداخت می‌کند، اما این مبلغ به متقاضی پس داده نمی‌شود. در عوض موسسه مالی با استفاده از وجوه خود از طرف متقاضی، مبلغ 1.2 میلیون دلار را به مدت 5 سال به عنوان وام به دولت می‌دهد.

یکی از فواید این روش این است که اعضای خانواده وابسته (برای فرزندان تا سن 22 سال) هم می توانند متقاضی را همراهی کنند.

شرایط برنامه سرمایه گذاری 350 هزار دلاری کبک

برای واجد شرایط شدن در برنامه سرمایه گذاری 350 هزار دلاری کبک به عنوان یکی از روش های سرمایه گذاری در کبک کانادا، متقاضی باید شرایط خاصی را داشته باشد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم:

* دارایی خالص شخص حداقل باید مبلغ 2 میلیون دلار کانادا باشد. این میزان دارایی را می توان با املاک، حساب های بانکی، سهام و … نشان داد.

* در پنج سال قبل از ارائه درخواست باید حداقل به مدت دو سال سابقه مدیریتی داشته باشد. همانطور که حدس میزنید، این تجربه باید شامل وظایف مربوط به برنامه ریزی، مدیریت و کنترل منابع مالی، انسانی یا مادی تحت اختیار متقاضی باشد.

* متقاضی باید قصد اقامت در استان کبک را داشته باشد.

* برای واجد شرایط شدن نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. (بخشی از سهمیه به افرادی تعلق گرفته است که مدرک زبان ارائه نمی دهند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *