بلاگ

ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA)

کارفرمایان برخی از انواع کارگران موقت باید قبل از درخواست کارگر برای مجوز کار، یک ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) دریافت کنند. ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) سندی است که توسط Employment and Social Development Canada (ESDC) صادر شده و تأثیر استخدام یک تبعه خارجی در کانادا را بازار کار آن ارزیابی می کند. یک LMIA مثبت نشان می دهد که هیچ شهروند یا مقیم دائم کانادا برای پر کردن موقعیت شغلی وجود ندارد، بنابراین کارفرما را قادر می سازد یک شهروند خارجی را استخدام کند. LMIA منفی نشان می دهد که یک موقعیت باید توسط یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم پر شود. در ادامه قصد داریم به معرفی این سند و توضیح بیشتر درباره آن بپردازیم. با ما همراه باشید!

ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) چیست؟

ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) کانادا، مدرکی است که نشان می دهد هیچ شهروند یا مقیم دائم کانادا آماده، مایل و قادر به پر کردن یک موقعیت شغلی خاص در کانادا نیست و بنابراین کارفرما مجاز است یک کارگر خارجی برای این موقعیت شغلی استخدام کند. برای دریافت LMIA، کارفرمایان باید این موقعیت را حداقل به مدت چهار هفته تبلیغ کنند و به طور بالقوه با نامزدهایی که شهروند کانادا یا مقیم دائم هستند، مصاحبه کنند. تنها در صورتی که کارفرما بتواند ثابت کند که مصاحبه شوندگان کانادایی نمی توانند مسئولیت ها و وظایق شغل مورد نظر را برآورده کنند، ممکن است به درخواست او برای استخدام یک کارگر خارجی پاسخ مثبت داده شود.

پس از آن، کارگر باید قبل از شروع کار در کانادا برای یک مجوز کار کانادایی که توسط LMIA پشتیبانی می شود، درخواست دهد. برنامه های LMIA دقیق هستند و به اسناد و جدول های آماری زیادی نیاز دارند. به عنوان مثال می توان به تفکیک عددی تعداد متقاضیان کانادایی برای این موقعیت، تعداد پیشنهادات کاری ارائه شده و تعداد متقاضیان فاقد صلاحیت اشاره کرد. کارفرمایان باید توضیحی کتبی در مورد اینکه چرا هر متقاضی کانادایی، واجد شرایط این شغل نیست ارائه دهند. همه انواع مجوز کار، نیاز به صدور LMIA ندارند. جریان‌های مجوز کار که از LMIA معاف هستند، تحت برنامه تحرک بین‌المللی (International Mobility Program) قرار دارند.

 

مطلب پیشنهادی : خرید فرانچایز در کانادا

 

برنامه کارگران خارجی موقت

بخش اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) بر روند LMIA کانادا نظارت دارد. ESDC در تجزیه و تحلیل خود عناصر زیر را از پیشنهاد شغلی در نظر می گیرد:

 1. آیا حقوق ارائه شده به کارگر خارجی با میانگین شغل در منطقه ای که در آن موقعیت قرار دارد، مطابقت دارد؟
 2. آیا شرایط کار با قوانین کار و یا قراردادهای دسته جمعی مطابقت دارد؟
 3. آیا برای آن شغل در منطقه ای که موقعیت آن قرار دارد کمبود نیروی کار وجود دارد؟
 4. آیا کارفرمای کانادایی برای یافتن یک کانادایی برای پر کردن این موقعیت، تلاش هایی برای استخدام انجام داده است؟
 5. آیا کارگر خارجی می تواند مهارت ها یا تخصص های منحصر به فرد خود را به کانادایی ها منتقل کند؟
 6. آیا استخدام کارگر خارجی به ایجاد یا حفظ شغل برای کانادایی ها کمک می کند؟
 7. آیا کارگر خارجی کارمند کارفرمای کانادایی خواهد بود که به موجب آن از کارگر خارجی انتظار می رود به صورت تمام وقت با دستمزد از پیش تعیین شده کار کند؟

TFWP به دو دسته برای کارگران با مهارت بالاتر و کارگران با مهارت پایین تقسیم می شود. موقعیت های مستقر در سطوح مهارت 0، A و B سیستم ملی طبقه بندی مشاغل (NOC) در رده مهارت های بالاتر قرار می گیرند. موقعیت هایی که در سطوح مهارت های C و D قرار دارند در رده مهارت های پایین قرار می گیرند. هر دو جریان شامل دو جریان فرعی دیگر هستند:

1) جریان برای مشاغل با مهارت بالاتر – کارگران با دستمزد بالا

2) جریان برای مشاغل با مهارت بالاتر – کارگران با دستمزد پایین

3) جریان برای مشاغل با مهارت پایین – کارگران با دستمزد بالا

4) جریان برای مشاغل با مهارت پایین – کارگران با دستمزد پایین

در موقعیت هایی که نرخ دستمزد غالب، همانطور که توسط ESDC تعیین شده است، کمتر از میانگین دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد پایین در نظر گرفته می شوند. آن دسته از مشاغلی که دستمزد غالب در آنها بالاتر از متوسط دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد بالا در نظر گرفته می شود.

میانگین حقوق در استان های کانادا
استان / قلمرو دستمزد (دلار/ساعت)
آلبرتا 27.28 دلار
بریتیش کلمبیا 25.00 دلار
مانیتوبا 21.60 دلار
نیوبرانزویک 20.12 دلار
نیوفاندلند و لابرادور 23.00 دلار
سرزمین های شمال غربی 34.36 دلار
نوا اسکوشیا 20.00 دلار
نوناووت 32.00 دلار
انتاریو 24.04 دلار
جزیره پرنس ادوارد 20.00 دلار
کبک 23.08 دلار
ساسکاچوان 24.55 دلار
یوکان 30.00 دلار

بنابراین، هنگام ارزیابی، جریانی که باید دنبال شود عبارت است از:

1) سطح مهارت عنوان شغل را در ماتریس NOC شناسایی کنید.

2) ارزیابی کنید که آیا آن را با مهارت بالا یا پایین در نظر می گیرند.

3) به www.jobbank.gc.ca بروید و در منو روی “By Wages” کلیک کنید.

4) نام یا کد NOC عنوان شغل را تایپ کنید.

5) موقعیت جغرافیایی محل کار را تعیین کنید.

6) «میانگین دستمزد» را برای آن موقعیت جغرافیایی خاص مشخص کنید. این “نرخ دستمزد غالب” برای این منطقه خاص در این شغل خواهد بود.

7) این نرخ دستمزد غالب را در برابر دستمزد متوسط استانی/منطقه ای فهرست شده در نمودار بالا ارزیابی کنید.

8) اگر نرخ دستمزد غالب کمتر از متوسط دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد پایین محسوب می شود. اگر نرخ دستمزد غالب بالاتر از نرخ متوسط دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد بالا محسوب می شود.

ارزیابی تاثیر بازار کار

مدت زمان مجوز کار

برای تمام موقعیت‌های با دستمزد پایین، مدت مجوزهای کار تعیین شده در LMIA حداکثر به یک سال محدود می‌شود. LMIA برای مشاغل پرتقاضا (تجارت های ماهر)، مشاغل پردرآمد یا دوره های کاری کوتاه مدت (120 روز یا کمتر) در یک استاندارد خدمات 10 روز کاری ارائه می شود.

اگر نرخ دستمزد رایج برای یک شغل بالاتر از رقم زیر برای استانی باشد که LMIA در آن درخواست داده شده است، درخواست در 10 روز کاری یا کمتر ارزیابی می شود:

استان / قلمرو دستمزد (دلار/ساعت)
آلبرتا 52.20 دلار
بریتیش کلمبیا 45.00 دلار
مانیتوبا 43.27 دلار
نیوبرانزویک 39.90 دلار
نیوفاندلند و لابرادور 45.00 دلار
سرزمین های شمال غربی 59.52 دلار
نوا اسکوشیا 40.87 دلار
نوناووت 58.00 دلار
انتاریو 48.08 دلار
جزیره پرنس ادوارد 38.46 دلار
کبک 44.23 دلار
ساسکاچوان 46.15 دلار
یوکان 48.08 دلار

خدمات 10 روزه برای کارفرمایانی که به دنبال استخدام کارگران خارجی موقت برای مدت 120 روز تقویمی هستند و در مواردی که نرخ دستمزد رایج برای این شغل بالاتر از متوسط ​​دستمزد استانی یا منطقه ای باشد، در دسترس خواهد بود.

هزینه درخواست LMIA

برای هر موقعیت شغلی درخواستی، کارفرمایان باید 1000 دلار کانادا هزینه درخواست بپردازند. این برای هر برنامه نیست، بلکه برای هر موقعیت است. کارگر این هزینه را پرداخت نمی کند. بنابراین، اگر برنامه LMIA درخواست 10 موقعیت را داشته باشد، هزینه های درخواستی 10000 دلار کانادا خواهد بود. در عین حال، کارفرمایان در قبال وعده هایی که در برنامه های LMIA خود می دهند پاسخگو هستند.

چند نکته مهم برای دریافت LMIA

کارفرمایانی که به دنبال استخدام با پشتیبانی LMIA هستند باید بتوانند چالش های تجاری خود را به وضوح بیان کنند و همچنین جزئیات زیادی را مدیریت کنند. هیچ فرمول مخفی برای بدست آوردن LMIA مثبت وجود ندارد. همه چیز در مورد پیروی از دستورالعمل های دقیق، توجه به نکات جزئی و ارائه یک موقعیت شغلی به وضوح بیان شده است. اکثر افسران برنامه، افراد تحصیلکرده و منطقی هستند و اکثر صنایع در سراسر کانادا را می شناسند. آنها تصمیمات خود را بر اساس شاخص های بازار کار داخلی و همچنین اطلاعات ارائه شده توسط کارفرما می گیرند.

افسران برنامه سختی در قبال کارفرمایان که سعی در دور زدن سیستم دارند، اتخاذ می کنند. آنها با کارفرمایانی که در مورد تلاش های استخدامی خود ناصادق و کلاهبردار هستند، مهربانی نمی کنند. برنامه های کاربردی موفق LMIA فقط پشته ای از فرم های درخواست و چند آگهی شغلی نیستند. این وظیفه کارفرما یا نماینده آنهاست که به طور واضح موارد زیر را به رئیس هیئت مدیره توضیح دهد:

 • چه ابزاری برای استخدام یا آموزش کانادایی ها در نظر گرفته اند.
 • چرا آنها در استخدام کانادایی ها مشکل داشته اند.
 • برنامه آنها برای آموزش کانادایی ها به گونه ای است که به استفاده از کارگران موقت خارجی وابسته نشوند.
 • راه هایی که بازار کار کانادا از استخدام کارگران خارجی موقت از طریق پر کردن کمبود نیروی کار، انتقال مهارت، ایجاد شغل و غیره بهره مند می شود.
 • قصد کارفرما برای رعایت کلیه قوانین کار کانادا در رابطه با استخدام کارگران خارجی

به دست آوردن یک LMIA مثبت نیاز به توجه جدی به جزئیات و مقدار زیادی کار دارد. با حصول اطمینان از اینکه دستورالعمل ها به دقت دنبال می شوند و ارائه یک توضیح روشن برای افسر برنامه، شانس دریافت نتیجه مطلوب را بسیار افزایش می دهد.

کارجویان چه چیز دیگری باید در مورد فرآیند LMIA کانادا بدانند؟

کارفرمایان ممکن است تمایلی به انجام فرآیند LMIA برای متقاضیانی که وضعیت آنها حاشیه ای است، نداشته باشند. این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دارندگان مجوز کارِ تعطیلات کاری که به دنبال استخدام توسط کارفرمای فعلی خود در پایان اعتبار مجوز کار خود هستند.
 • دارندگان اجازه کار پس از فارغ التحصیلی که به دنبال استخدام توسط کارفرمای فعلی خود در پایان اعتبار مجوز کار خود هستند.
 • دارندگان مجوز کار آزاد که به دنبال کار با کارفرمای فعلی خود در پایان مهلت مجوز کار خود هستند.

بسیاری از جویندگان کار – به ویژه آنهایی که قبلاً در کانادا مشغول به کار هستند و امیدوارند با دریافت LMIA مجوز کار دیگری دریافت کنند- به دلیل عدم آگاهی کارفرمای خود از روند LMIA کانادا یا عدم تمایل کارفرمای خود برای درگیر شدن با فرآیند LMIA ناامید شده اند. به عنوان مثال، کارفرمایان ممکن است تمایلی به ارسال یک آگهی شغلی که شامل جزئیات غرامت است را نداشته باشند، یا ممکن است کد NOC اشتباه را شناسایی کنند، یا ممکن است کد NOC صحیح را شناسایی کنند، اما وظایف مناسب را در آگهی شغلی لیست نکنند. هر یک از این خطاها می تواند منجر به شکست کارگر در روند دریافت LMIA شود و باعث ناامیدی و تحمیل هزینه اضافه بر کارفرما و کارگر شود.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی تعمیرگاه ماشین در کانادا

 

چقدر طول می کشد تا LMIA بگیرید؟

زمان پردازش LMIA می تواند تا حدودی غیرقابل پیش بینی باشد و فرآیند LMIA می تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد. کارفرمایان و کارگران نیز باید چهار هفته مورد نیاز را برای تبلیغ این موقعیت اختصاص دهند. برخی از موارد LMIA به سرعت پیگیری می‌شوند. دولت کانادا استاندارد یا هدف پردازش عمومی ندارد و زمان پردازش LMIA به طور آنلاین توسط هیچ بخش دولتی منتشر نمی شود.

آیا به LMIA نیاز دارم؟

کاملاً ممکن است که بتوانید فرآیند LMIA را با دریافت مجوز کار تحت یکی از جریان‌های برنامه تحرک بین‌المللی کنار بگذارید. برای کارگران و کارفرمایان به طور یکسان، دریافت مجوز کار تحت برنامه تحرک بین المللی ترجیح داده می شود، زیرا این مجوزهای کاری نیازی به دریافت LMIA از سوی کارگر ندارند. اما به طور کلی، کارگران خارجی که مایل به دریافت LMIA هستند ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط از یک کارفرما در کانادا داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *