بلاگ

راه اندازی گلخانه در کانادا

یکی از راه های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و خرید تجارت است. از این طریق، هم می توانید به کسب درآمد بالا برسید و هم اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. یکی از راه های سرمایه گذاری که اخیرا توجه زیادی به آن شده است، راه اندازی گلخانه در کانادا است. با راه اندازی گلخانه در کانادا به صنعت تهیه مواد غذایی این کشور کمک کرده و کارافرینی می کنید. با این حساب مشمول مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و تجارت شده و می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و همسر و فرزاندان خود را نیز به همراه ببرید.

شرایط راه اندازی گلخانه در کانادا

طبق قانون، برای راه اندازی گلخانه در کانادا باید:

 • در صورتی که مصرف آب شما روزانه بیش تر از 000. 50 لیتر باشد، باید اجازه مصرف آب از دریاچه، رودخانه و منابع دیگر را دریافت کنید.
 • از اداره محیط زیست برای تخلیه پسماند ها در فاضلاب، مجوز دریافت کنید
 • مجوز استفاده، تغییر یا گسترش فاضلاب های موجود را دریافت کنید
 • مجوز استفاده از آفت کش ها را دریافت کرده و آن ها را به درستی ذخیره و استفاده کنید
 • اگر فعالیت های گلخانه ای شما بیشتر از یک مورد باشد، برای هر کدام باید مجوز بگیرید

مراحل راه اندازی گلخانه در کانادا

1.برای تجارت خود برنامه ریزی کنید

به عنوان یک سرمایه گذر و کار افرین، داشتن برنامه ای مدون ضروری است. برنامه ریزی به شما کمک می کند که جنبه های مختلف تجارت خود را در نظر گرفته و مواردی که نمی دانید را یاد بگیرید. مثلا برای نحوه شروع، هدف خود، هزینه ها و نام تجارت خود برنامه ریزی کنید.

2.یک شخصیت حقوقی تعریف کنید

معرفی یک شخصیت حقوقی و تجاری موجب می شود که در صورت بروز هر گونه مشکل، خودتان به شخصه مسئول گلخانه نباشید.

3.برای مالیات ثبت نام کنید

قبل از اینکه بتوانید کار خود را شروع کنید، باید برای انواع مالیات های شهری و ایالتی ثبت نام کنید.

4.حساب بانکی تجاری باز کنید

استفاده از کارت اعتباری تجاری برای حفاظت از حریم خصوصی شما بسیار مهم است. اگر حساب های تجاری و شخصی شما مشترک باشند، در صورت بروز مشکل دارایی های شما (خانه، ماشین و دیگر دارایی های ارزشمند) در خطر خواهند بود.

5.مسائل مالی را حسابداری کنید

ثبت کردن هزینه ها و منابع پول های مصرفی برای درک عملکرد مالی تجارت شما حائز اهمیت است. همچنین ثبت کردن دقیق و با جزئیات مخارج موجب می شود که در برنامه ریزی های مالی خود دقیق و شفاف تر شوید.

6.مجوز ها و گواهینامه های مورد نیاز را دریافت کنید

برای راه اندازی گلخانه، چندین مجوز باید دریافت کنید. عدم دریافت مجوز در ابتدای کار، می تواند بعد ها موجب بروز مشکل برای کسب و کار شما شود.

7.بیمه تجارت دریافت کنید

برای عملکرد ایمن و قانونی، تجارت شما به بیمه نیاز دارد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل برای کسب و کار و تجهیزاتتان، بیمه می تواند در پرداخت هزینه ها به شما کمک شایانی کند. پس از طی کردن تمام مراحل لازم و قانونی، می توانید راه اندازی گلخانه خود را آغاز کنید. در این مرحله توصیه می کنیم که به نکات زیر توجه داشته باشید.

گلخانه در کانادا

مکان راه ­اندازی گلخانه در کانادا

بهتر است گلخانه را نزدیک به محل سکونت خود راه ­اندازی کنید که هم بتوانید به ­راحتی روی آن نظارت داشته باشید و هم در فصل زمستان مطمئن باشید که روزی 6 ساعت آفتاب را خواهد داشت. علاوه ­بر ­این، اندازه گلخانه را نیز در نظر داشته باشید. سعی کنید گلخانه ­ای که خریداری و یا راه ­اندازی می­ کنید ظرفیت کافی داشته باشد.

سبک و شکل گلخانه در کانادا

یکی از مهم ترین مراحل راه ­اندازی گلخانه در کانادا، انتخاب ساختار آن است. در واقع این عاملی تعیین­ کننده در کیفیت و کاربرد گلخانه شما است. هر نوع گلخانه مزایا و معایبی دارد که باید با توجه به شرایط آب ­و­ هوایی و بودجه خود اقدام به راه اندازی نمایید.

درب­ ها و سخت ­افزار

گام بعدی در ساخت گلخانه، نصب درب ورودی و خروجی است. درب ­ها باید کاملا کاربردی باشند و با شکل گلخانه هماهنگی داشته باشند تا گرما نتواند بین فضای درون و بیرون در حرکت باشد.

پوشش

انتخاب مناسب ­ترین پوشش برای گلخانه نیز مرحله ­ای مهم در راه ­اندازی آن است. پوشش ­ها انواع مختلفی دارند و میزان ضخامت و مواد تشکیل­ دهنده ­شان با هم متفاوت است. پوششی که انتخاب می­کنید باید با دوام و قدرتمند باشد تا در شرایط آب ­و ­هوایی سخت پاره نشود. پوشش ­ها معمولا از نوع شیشه ­ای و یا پلی اتیلن هستند. از آنجایی که نوع شیشه ­ای گران ­تر است و گرما را به­ درستی حفظ نمی­کند، پرورش ­دهندگان معمولا از پلی ­اتیلن استفاده می ­کنند.

خنک ­کننده و تهویه

گردش خوب هوا برای خنک­ کردن گلخانه و جلوگیری از گرم­ شدن بیش از حد گیاهان مهم است. گردش هوای مناسب همچنین در روز های بسیار سخت زمستان به شما کمک خواهد کرد که محیط مناسبی برای گیاهانتان فراهم کنید.

سیستم گرمایشی

اطمینان حاصل کنید که سیستم گرمایشی مناسبی انتخاب کنید تا گیاهان محیط مناسبی برای رشد داشته باشند. برخی از انواع سیستم­ های گرمایشی معمول، سیستم ­های گازی، نفتی و آبی هستند. همچنین می ­توانید از پنل ­های خورشیدی هم استفاده کنید که با محیط ­زیست سازگار هستند. سیستم های خورشیدی را می­توانید با ­توجه ­به ساختار گلخانه و شکل سقف آن به کار ببرید.

کنترل ­های محیطی

کنترل دما یکی دیگر از عوامل مهم است که باید در نظر بگیرید. دمای درون گلخانه باید نه خیلی گرم و نه خیلی سرد و حدودا 27 درجه سانتیگراد باشد. با کنترل دمای درون گلخانه، رشد مناسب گیاهان خود را ضمانت خواهید کرد.

آفات

هرچند ممکن است اینطور به نظر برسد که گلخانه ­ها، آفات را از گیاهان دور می ­کنند اما کاملا برعکس است. در­ واقع، هوای گرم و شرجی درون گلخانه محیط مناسبی برای رشد انواع آفات است. گیاهانی که دچار آفات شده­ اند را باید به سرعت از محیط گلخانه خارج کنید تا به باقی گیاهان هم سرایت نکند و سپس اقدام به رفع آن بکنید. در­ انتها، وقتی تمام تجهیزات و لوازم مورد ­نیاز را تهیه کردید و کنترل ­های دمایی را نیز اعمال کردید، آماده راه ­اندازی گلخانه خود هستید.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی مرغداری در کانادا

 

میانگین هزینه ­های راه ­اندازی گلخانه در استان‌­ های کانادا

اگر خودتان قصد راه ­اندازی گلخانه را دارید، بسته به مساحت و نوع تجهیزاتی که خریداری می ­کنید بین 380. 7 دلار تا 370. 28 دلار هزینه نیاز است.

اگر قصد خرید یک گلخانه آماده را دارید، بسته به نوع گلخانه برای هر فوت مربع بین 5 تا 35 دلار باید هزینه کنید.

نوع گلخانه هزینه به ازای هر فوت مربع
Hoop 5-10 دلار
Rooftop 10 تا 25 دلار
Geodesic 10 تا 25 دلار
A-Frame 25 تا 35 دلار

مناسب­ ترین شهر­ ها برای راه ­اندازی گلخانه در کانادا

معمولا گلخانه­ های کانادایی در بریتیش کلمبیا، کبک و انتاریو مستقر هستند. اما باز از میان این سه ایالت، انتاریو مناسب ­ترین آن ­هاست و این صنعت بیشتر در این ایالت و مخصوصا منطقه ویندزور متمرکز است. همچنین حدود 80 درصد از کل سبزیجات تولیدی کشور در انتاریو است.

در جدول زیر تعداد گلخانه ­های موجود در این سه ایالت از سال 2017 تا 2021 را مشاهده می­کنید

  2017 2018 2019 2020 2021
کبک 242 247 250 238 235
بریتیش کلمبیا 150 160 154 150 145
اونتاریو 315 323 330 325 315

سه نمونه از گلخانه ­های کانادا

گلخانه­ ها بر اساس سبک و شکل خود تقسیم ­بندی می ­شوند. رایج­ ترین انواع گلخانه ­ها که برای شرایط آب ­و ­هوایی سرد بسیار مناسب هستند گلخانه های Lean-to ،گلخانه ­های  Quonset و گلخانه ­های Saw tooth هستند.

گلخانه ­های Lean-to

این گلخانه ­ها در کنار یک ساختمان قرار می­ گیرند و از برخی اضلاع این ساختمان استفاده می ­کنند. این گلخانه ­ها را می ­توان به خانه خود نیز وصل کرد. همچنین این گلخانه ­ها معمولاً رو به جنوب هستند و عرض آن ­ها بین 7 تا 12 فوت است.

مزایا:

معمولا دسترسی خوبی به برق، آب و گرما دارند.

به دلیل ساختار شان بهترین استفاده را از نور خورشید می ­کنند.

معایب:

ارتفاع و عرض این گلخانه ­ها محدود به ساختمانی است که به آن وصل می ­شوند.

کنترل دما سخت ­تر است زیرا دیوار مشترک میان گلخانه و ساختمان ممکن است گرما را در خود جمع آوری کند.

کنترل فضا، تهویه و کنترل ­های محیطی به حداقل می ­رسد.

گلخانه­ های Quonset

این گلخانه ­ها بسیار کم ­هزینه و مقرون ­به ­صرفه هستند. نوع پوشش استفاده شده در این نوع، پلی­ اتیلن است. این گلخانه ­ها یا به صورت آزاد و ایستاده بهم وصل می­ شوند و یا در یک برآمدگی و شیار چیده شده اند. نوع به هم پیوسته آنها معمولا کاربردی ­تر است.

گلخانه ­های Saw tooth

این گلخانه ­ها نیز نسبتا مشابه انواع دیگر هستند اما با این تفاوت که به دلیل شکل دندانه­ ای خود، جریان تهویه بسیار بهتر و طبیعی­ تر رخ می ­دهد.

برنامه مهاجرتی از طریق کار در حوزه کشاورزی و گلخانه

برنامه مهاجرتی از طریق کشاورزی و راه اندازی گلخانه در کانادا از مارس سال 2020 آغاز شده و حدود 2750 موقعیت شغلی برای کسانی که به دنبال کار هستند، ایجاد کرده است. افراد از این طریق می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. این برنامه تخصصی برای جذب نیروهای کار ماهر و غیر فصلی در زمینه های تولید گوشت، دامداری، کار در گلخانه و … است.

در این روش شما خود اقدام به راه اندازی گلخانه نمی کنید؛ بلکه به عنوان کارگر تمام وقت در یک گلخانه کار می کنید.

شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم از طریق این برنامه

 1. پیشنهاد شغلی تمام وقت و غیرفصلی معتبر
 2. مهارت و تخصص مورد نیاز در این زمینه
 3. حداقل یک سال سابقه کار غیر فصلی در این زمینه (حداقل 1560 ساعت در سه سال گذشته)
 4. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه معتبر
 5. مدرک تحصیلی معتبر
 6. سن بین 15 تا 45 سال

مزایای مهاجرت از طریق کار در گلخانه

 1. روند پذیرش ساده تر

این برنامه مهاجرتی از سال 2020 آغاز شده و پیش بینی می شود که تا سال 2023 ادامه داشته باشد. اگر حداقل های اولیه را داشته باشید، گرفتن ویزا، کار خیلی سخت نخواهد بود. در مدت زمانی که ویزای کار کانادا را دارید، هم فرصت کافی برای کسب تجربه خواهید داشت و هم می توانید همسر و فرزندان خود را نیز وارد کانادا کنید.

 1. پیشنهاد های شغلی فراوان

کانادا در زمینه کشاورزی، دامداری و گلخانه، نیروی کار بالایی نیاز دارد. حداقل 2750 موقعیت کاری در هر سال وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *