بلاگ

شرایط مهاجرت به کانادا ویژه رانندگان پایه یک

اگر آرزو دارید تا به عنوان راننده پایه یک به کانادا مهاجرت کنید و در نهایت مقیم دائم این کشور شوید، پس خیلی خوش شانس هستید. خوب است بدانید که کانادا یکی از بهترین کشورهایی است که می توانید به آن جا مهاجرت کرده و از بهترین خدمات آن در زمینه زندگی، سلامتی، تحصیل و غیره بهره مند شوید. همانند همیشه اگر نیاز دارید تا اطلاعات جامع و کاملی درباره مهاجرت به کانادا به عنوان راننده کامیون یا راننده پایه یک به دست بیاورید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

یک راننده کامیون چه وظایفی دارد؟

یک راننده پایه یک برای شرکت های حمل و نقلی کار می کند که محصولات و کالاهایی را به سراسر کشور تحویل می دهند. آن ها می توانند کالاهای مصرفی را به سراسر کشور حمل کنند. رانندگان پایه یک کامیون های سنگین را می رانند تا کالاها و محصولات را در سطح شهر، برون شهری، برون استانی و حتی بین المللی جابجا و حمل کنند. به طور کلی آن ها توسط شرکت های حمل و نقل، تولیدی، توزیعی و جابجایی و حتی موسسات خدمات کاریابی باربری استخدام می شوند و یا حتی ممکن است خودشان به تنهایی و به صورت مستقل کار کنند.

شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا به عنوان راننده پایه یک

الزامات استخدام این رانندگان به منظور کار و فعالیت در کانادا شامل این موارد می شود:

 • حداقل مدرک تحصیلی دوره متوسطه یا همان دیپلم
 • آموزش در حین کار
 • ممکن است گذراندن یک دوره آموزشی معتبر رانندگی تا 5 ماه در یک آموزشگاه حرفه ای یا کالج محلی مورد نیاز باشد
 • گواهینامه کلاس 3 و یا D برای رانندگی با کامیون های اتاق دار (Straight-body trucks)
 • گواهینامه کلاس 1 و یا A برای رانندگی وسایل نقلیه طویل
 • گواهینامه ترمز هوا (Z) برای رانندگانی که وسایل نقلیه مجهز به ترمزهای هوا را می رانند
 • گواهینامه حمل کالاهای خطرناک (TDC) برای رانندگانی که محصولات و کالاهای خطرناک را حمل می کنند

 

مطلب پیشنهادی : بازار کار کانادا

 

الزامات مهاجرت به کانادا ویژه رانندگان پایه یک

به طور کلی شما باید یکسری الزامات مشخص برای مهاجرت به کانادا را تامین نمایید. این الزامات می توانند به دو دسته تقسیم شوند:

 • الزامات عمومی
 • الزامات ویژه

الزامات عمومی:

1.زبان

به طور کلی زمانی که قصد دارید در کانادا مشغول به کار شوید، شما باید سندی دال بر مهارت زبان خود ارائه کنید. بنابراین شما باید اثبات کنید که می توانید به زبان رسمی کانادایی (انگلیسی یا فرانسوی) بنویسید، صحبت کنید، بخوانید و حتی بشنوید. در نتیجه، شما می بایست یکی از آزمون مهارت زبان از جمله IELTS، TOEFL،  PTE،  CAEL و غیره را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 1. سن

بعلاوه، برای مهاجرت به کانادا به عنوان راننده پایه یک، شما باید بین 25 تا 55 سال سن داشته باشید.

 1. تحصیلات

در واقع، شما باید حداقل دیپلم یا مدرک دوره متوسطه را داشته باشید. همچنین به گزارش سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) نیز نیاز دارید تا مدارک تحصیلی شما اعتبارسنجی شوند.

در هر صورت برای برای یک موقعیت حساس مانند موقعیت شما، داشتن  یک دوره آموزش رانندگی تا 5 ماه برای کار در کانادا نیز الزامی است.

 1. تجربه کاری

برای کار در کانادا به عنوان راننده پایه یک باید سوابق کاری قبلی داشته باشید. شما می بایست حداقل سه سال به صورت تمام وقت در این حرفه مشغول به کار بوده باشید تا واجد شرایط در نظر گرفته شوید.

 1. سازگاری

این یکی دیگر از الزامات مهم برای هرکسی است که می خواهد تحت عنوان راننده کامیون به کانادا مهاجرت کند. از همه مهم تر شما باید گزارش پزشکی را مهیا کنید که نشان می دهد از نظر جسمی توانایی سازگاری با آب و هوای کانادا را دارید.

 1. توانایی شریک زندگی

سوابق کاری، مهارت ها، توانایی های زبان و سن همسر و یا شریک زندگی قانونیتان نیز به مهاجرت شما به کانادا نیز کمک می کند. بنابراین مهارت ها و توانایی های همسر شما نیز می تواند امتیازتان را در سیستم جامع امتیاز دهی بالا ببرد.

الزامات ویژه:

 • گواهینامه حمل کالاهای خطرناک (TDG) برای کسانی که قرار است کالاها و محصولات خطرناکی را حمل و نقل کنند.
مهاجرت رانندگان پایه یک به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا به عنوان راننده پایه یک

دولت کانادا ضمن فراهم کردن مشاغل گسترده برای اتباع خارجی، برنامه هایی را ارائه می کند تا امکان مهاجرت را برای افراد حرفه ای که می خواهند به عنوان راننده پایه یک یا راننده کامیون به کانادا مهاجرت کنند را فراهم نماید. در واقع به وسیله این روش ها است که شما برای کار و زندگی در کانادا واجد شرایط در نظر گرفته می شوید.

در ادامه به توضیح برخی از این روش ها می پردازیم.

 1. اکسپرس اینتری (Express Entry)

برنامه اکسپرس اینتری یک روشی است که توسط اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در دسترس قرار دارد. برنامه اکسپرس اینتری به سه گروه تقسیم بندی می شود:

 • کلاس تجربه کانادا
 • کارگر ماهر فدرال
 • تجارت ماهر فدرال

در هر صورت اگر می خواهید به عنوان راننده پایه یک در کانادا رانندگی کنید، می توانید از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال به این کشور مهاجرت کنید.

 1. برنامه نامزدی استانی (PNP)

این روش برای مهاجرانی است که می خواهند در یک استان خاص کانادا، کار و زندگی کنند. همچنین تمامی استان ها دارای PNP مخصوص به خود با الزامات متفاوت می باشند. بدون شک، واجد شرایط بودن برنامه های نامزدی استانی شما را برای کار و زندگی در این استان به مدت دو سال واجد شرایط می سازد. سپس شما می توانید تصمیم بگیرید که در جای دیگری در کانادا کار و زندگی خود را ادامه دهید. برخی از برنامه های نامزدی استانی عبارتند از:

 • برنامه نامزدی مهاجرتی آلبرتا (AINP)
 • برنامه نامزدی استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP)
 • برنامه نامزدی استانی منیتوبا  (MPNP)
 • برنامه نامزدی استانی نیوبرانزوییک (NBPNP)
 • برنامه نامزدی استانی استان نیوفاندلند و لابرادو  (NL PNP)
 • برنامه نامزدی ایالت های غربی (NTNP)
 • برنامه نامزدی استانی نوا اسکوشیا (NSNP)
 • برنامه نامزدی مهاجرتی انتاریو (OINP)
 • برنامه نامزدی استانی جزیره پرینس ادوارد (PEI PNP)
 • برنامه نامزدی مهاجرتی ساسکاچوان (SINP)
 • برنامه نامزدی یوکان (YNP)
 1. آفر شغلی

در حالی که می خواهید به عنوان راننده کامیون به کانادا مهاجرت کنید، بسیار اهمیت دارد تا ابتدا اطمینان خاطر شغلی داشته باشید. به همین دلیل، باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید. به علاوه کارفرما قبل از استخدام باید گواهینامه ارزیابی تاثیر بازار کار را دریافت کند.

 1. کلاس تجربه کبک

این مورد برای کسانی است که دوست دارند فقط در کبک زندگی کنند. در هر صورت چون کبک یک استان به زبان فرانسوی می باشد، شما باید مهارت زبان فرانسوی داشته باشید و مدارکی را برای اثبات توانایی زبان فرانسه خود ارائه نمایید.

مراحل مهاجرت به کانادا به عنوان راننده پایه یک

مرحله اول: افتتاح یک حساب در اکسپرس اینتری

زمانی که وارد صفحه وب سایت IRCC می شوید، باید یک اکانتی را برای خود بسازید. شما تمامی اطلاعات لازم برای باز کردن یک حساب اکسپرس اینتری را دریافت خواهید کرد.

مرحله دوم: یک برنامه را انتخاب کنید

شما می توانید هر یک از روش هایی که در بالا توضیح داده شده است را انتخاب کنید. همان طور که پیشتر گفتیم، بهترین گزینه برای شما برنامه کارگر ماهر فدرالی است.

مرحله سوم: یک پیشنهاد شغلی پیدا کنید

اگر یک پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشید، به سادگی می توانید به عنوان راننده کامیون به کانادا مهاجرت کنید.

مرحله چهارم: یک دعوت نامه برای درخواست دریافت کنید

این امر زمانی روی می دهد که شما اکانتی را ساخته باشید و فرم های ضروری را پر کرده باشید. اگرچه شما در صورتی می توانید دعوت نامه ای را دریافت کنید که امتیاز CRS شما بالا باشد. زمانی که این کار انجام شد، شما می توانید برای اقامت دائم به عنوان راننده پایه یک در کانادا درخواست دهید.

مرحله پنجم: درخواست خود را با مدارک پشتیبان ارسال کنید

پس از دریافت یک دعوت نامه، شما باید هر چه سریع تر پاسخ دهید. پاسخ شما باید ظرف 60 روز آینده انجام شود و عدم انجام آن ممکن است منجر به از دست دادن موقعیتتان شود. در کنار این ممکن است از شما درخواست پرداخت 150 دلار کانادایی نیز بشود.

مرحله ششم: مجوز کاری خود را بگیرید

یک مجوز کاری در واقع بخش اصلی برای کار در کانادا می باشد. با این اوصاف شما هر چه سریع تر به این مجوز نیاز دارید. این مجوز در بدو ورود به کانادا در دسترس شما قرار دارد.

 

مطلب پیشنهادی : راه اندازی شرکت حسابداری در کانادا

 

بهترین استان های کانادا برای رانندگان پایه یک

اگر به شغل رانندگی کامیون های سنگین در کانادا فکر می کنید، بهتر است بدانید که چه استان هایی بیشترین پذیرش رانندگان پایه یک یا رانندگان کامیون را دارند. در ادامه چند استان برتر برای استخدام به عنوان راننده کامیون و همچنین میانگین حقوق سالانه هر یک از آن ها آورده شده است:

بریتیش کلمبیا

درآمد سالانه نوع شغل
45،825 دلار راننده کامیون مسافت های طولانی
48،631 دلار راننده میکسر سیمان سیار
37،749 دلار زباله روب
42،893 دلار شن کش

نوا اسکوشیا

درآمد سالانه نوع شغل
63،686 دلار کامیون بارگیری
45،579 دلار کالاهای فله ای
33،352 دلار اسکورت حمل و نقل
52،650 دلار کالاهای خطرناک
44،597 دلار راننده کامیون سوخت

انتاریو

درآمد سالانه نوع شغل
50،700 دلار راننده کامیون آب
50،959 دلار راننده کامیون جمع آوری زباله های جامد
35،100 دلار راننده کامیون تحویل
58،916 دلار راننده کامیون مسافت های طولانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *