بلاگ

گواهی عدم سوء پیشینه برای دریافت ویزای کانادا

زمانی که برای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا درخواست می دهید، شما و اعضای خانواده تان باید گواهی عدم سوء سابقه مهیا کرده و در زمان مورد نظر ارسال کنید. زمانی که به عنوان توریست، دانشجو و یا کارگر موقت درخواست می دهید، ممکن است این گواهی نیز مورد نیاز باشد. گواهی عدم سوء سابقه در واقع یک بیانیه ای است که مشخص می نماید شما هیچ سابقه جرمی ندارید و یا اگر هم دارید یک کپی از سوابق جرمی که مرتکب شده اید را ارائه می دهد. گواهی عدم سوء سابقه از هر کشوری به کشور دیگر یا هر ایالتی به ایالت دیگر متفاوت می باشد و ممکن است اسامی مختلفی داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر این گواهی عدم سوء سابقه به زبانی جز زبان انگلیسی و فرانسوی می باشد، باید آن را به همراه ترجمه از یک مترجم معتبر ارسال کنید.

در ایران گواهی عدم سو پیشینه باید از کجا دریافت شود؟

ایرانیان نیز باید برای ورود به کانادا و کسب اقامت دائم و یا شهروند این کشور، گواهی عدم سوء سابقه دریافت کنند. به این منظور شما باید به مراکز پلیس +10 (که مختص کشور ایران است) مراجعه کنید. اگر ملیت ایرانی دارید شما باید این مدارک را ارائه نمایید:

 • اصل کارت ملی
 • شناسنامه
 • دو عکس رنگی (4*3 سانتی متر) با پیش زمینه سفید
 • پاسپورت ایرانی به همراه کپی اولین صفحه پاسپورت در صورت امکان (در غیر این صورت معرفی نامه از سفارت الزامی است).
 • پرداخت هزینه های درخواست گواهی عدم سوء سابقه

افراد غیر ایرانی مقیم ایران و یا پناهندگانی که در ایران زندگی می کنند: شما باید کارت اقامت ایرانی یا پاسپورت ایرانی را به یکی از دفاتر اداره اتباع خارجی ارائه کنید. آن ها برای شما یک نامه معرفی نامه آماده می کنند که باید به مراکز پلیس+10 ارائه نمایید.  اگر هم به عنوان فردی که در ایران ساکن نیست درخواست می دهید باید به نزدیک ترین سفارت ایران مراجعه کنید.

در چه نوع ویزایی ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اجباری است؟

شما و اعضای خانواده بالای 18 سال و بیشتر باید گواهی عدم سوء سابقه ارائه کنید که البته به برنامه ای که برای آن اپلای می کنید نیز بستگی دارد. برنامه های مختلف برای ورود و مهاجرت به کانادا دارای زمان های متفاوتی به منظور ارائه گواهی عدم سوء سابقه می باشند.

1.اگر داوطلب اکسپرس اینتری (Express Entry) هستید:

شما تنها 90 روز وقت دارید تا این گواهی را ارسال کنید. از جایی که این پروسه بسیار زمان بر است، شما باید هر چه سریع تر تا زمانی که درخواست تان در حال اجرا می باشد، اقدام کنید. اگر شما برای اپلای دعوت شدید اما هنوز این گواهی را تهیه نکرده اید، باید فورا برای دریافت این گواهی دست به کار شوید. اگر دارای سابقه می باشید، شاید اجازه ورود و حتی ماندن در کانادا را نداشته باشید. افرادی که امنیت کانادا را به خطر می اندازند نیز مجاز به ورود به کانادا نیستند.

شما باید هنگام درخواست اقامت دائم این گواهی را تهیه نمایید. در واقع این امر هم برای شما و هم برای تک تک اعضای خانواده بالای 18 سال تان واجب است. هم چنین باید در این گواهی هر کشوری که در 10 سال گذشته شما و اعضای خانواده تان سکونت داشتید و یا 6 ماه یا بیشتر به طور متوالی در آنجا حضور داشتید، قید شده باشد. لازم نیست گواهی سوء سابقه برای قبل از 18 سالگی و یا مدتی که در کانادا سپری شده است، ارائه شود. بعد از اپلای نیز ممکن است مسئول مربوطه، گواهی عدم سوء سابقه در یک دوره خاصی از زندگی تان را (بعد از 18 سالگی) درخواست کند.

2.اگر داوطلب برنامه تجربه بین المللی کانادا (IEC) هستید

در بیشتر مواقع شما زمانی که درخواست مجوز کاری خود را ارسال می کنید، باید گواهی عدم سوء سابقه را نیز تهیه نمایید. شما می بایست گواهی عدم سوء سابقه را برای کشورها و ایالاتی که در آن بعد از 18 سالگي به مدت 6 ماه یا بیشتر به طور متوالی زندگی کرده اید، ارائه دهید. زمانی که درخواست تان مورد پردازش قرار می گیرد، مسئول مربوطه ممکن است از شما گواهی سوء سابقه بیشتری بخواهد. برای کشور و یا ایالتی که هم اکنون در آن زندگی می کنید، این گواهی نمی تواند از زمان درخواست و اپلای شما، 6 ماه بیشتر باشد.

برای هر کشور و ایالتی که شما به مدت 6 ماه و یا بیشتر به طور مرتب حضور داشته اید، گواهی باید بعد از خروج شما ارسال گردد. شما می توانید از این گواهی عدم سوء سابقه برای برنامه IEC خود استفاده کنید البته تا زمانی که دوباره به آن کشور و ملیت باز نگشته اید. اگر گواهی شما هیچ تاریخ انقضایی ندارد، یک روزی را انتخاب کنید که حداقل 1 سال پس از تاریخ صدور باشد. حتما نباید دقیقا یک سال بعد باشد.

 

مطلب پیشنهادی : سرمایه گذاری در نوااسکوشیا

 

چه نوع سوء پیشینه ای موجب رد درخواست ویزا می شود؟

افرادی که می خواهند وارد کانادا شوند، چه به صورت دائم یا موقت حتی به عنوان توریست، کارگر خارجی و یا دانشجوی بین المللی، ممکن است آن ها یا وابستگان شان از نظر کیفری غیر قابل پذیرش تشخیص داده شوند و از این رو برای ورود به کانادا منع می گردند.

ممکن است شخصی به دلایل زیر غیر قابل قبول محسوب شود:

1.جرم انگاری:

در کانادا:

 1. محکومیت به جرم کیفری که مجازات کمتر از 10 سال دارد
 2. محکومیت به دو یا چند خلاصه جرایم

بیرون از کانادا:

 1. محکومیت عملی که در صورت ارتکاب در کانادا، معادل یک جرم کیفر خواستی است که مجازات آن کمتر از 10 سال است
 2. محکومیت به دو یا چند عملی که در صورت ارتکاب در کانادا معادل جرایم خلاصه می شود
 3. محکومیت عملی که در صورت ارتکاب در کانادا معادل یک جرم مرکب است که کمتر از 10 سال مجازات دارد
 4. ارتکاب عملی که در صورت ارتکاب در کانادا معادل جرم قابل کیفر خواستی است که مجازات آن کمتر از 10 سال است

2.جرم و جنایت سنگین:

در کانادا:

 1. محکومیت به عملی که حداکثر مجازات آن حداقل 10 سال است
 2. محکومیت که منجر به حداقل 6 ماه زندان شده است

بیرون از کانادا:

 1. محکومیت عملی که در صورت ارتکاب در کانادا معادل یک جرم قابل کیفر خواستی است که حداکثر مجازات آن حداقل 10 سال است
 2. محکومیت عملی که در صورت ارتکاب در کانادا معادل یک جرم مرکب است که حداکثر مجازات آن حداقل 10 سال است
 3. ارتکاب عملی که در صورت ارتکاب در کانادا، معادل جرم قابل کیفر خواستی است که حداکثر مجازات آن حداقل 10 سال است

نکته: جرم مرکب به امری گفته می شود که عنصر مادی تشکیل دهنده آن از چند عمل ترکیب یافته که هر یک به تنهایی جرم نمی باشند بلکه مجموعه آن ها می تواند یک نوع جرم تلقی شود، تشکیل شده است، مانند کلاهبرداری.

گواهی عدم سوء پیشینه

چه زمانی در کانادا به گواهی عدم سوء پیشینه نیاز خواهیم داشت

بر اساس قانون اداره مهاجرت کانادا، در صورتی که متقاضی در طی چهار سال اخیر، بیش از ۱۸۳ روز بیرون از خاک کانادا حضور فیزیکی داشته باشد، لازم است از آن کشور گواهی عدم سوء‌ پیشینه دریافت نماید.

در واقع متقاضیان اقامت دائم کانادا از روزی که فرم‌ های شهروندی کانادا را امضا می‌ کنند تا چهار سال قبل از آن در صورتی که در مجموع بیش از ۱۸۳ روز در یک کشور دیگر زندگی کرده ‌اند، باید از آن کشور برگه عدم سوء ‌پیشینه ارائه کنند. مهم نیست کسب اقامت دائم بعد یا قبل از 4 سال بوده باشد، در 4 سال گذشته هر روز زندگی در خارج از کانادا، به عنوان یک روز کامل در کشور دیگر در نظر گرفته می ‌شود.

همچنین بر اساس قوانین جدید، چنانچه شما مجموعا به اندازه سه سال از پنج سال را با اقامت دائم در کانادا بوده ‌اید، می‌توانید برای شهروندی این کشور اقدام کنید. برای این منظور شما باید ضمن اینکه مدارک مالیاتی سه سال گذشته خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه می دهید، در سال ‌های گذشته نیز هیچ گونه سوابق کیفری نداشته باشید. اگر در این خصوص به کمک وکیل مهاجرت نیاز دارید می توانید با تیم متخصص ما در موسسه مهاجرتی تراست در تماس باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *