بلاگ

تمدید کارت اقامت دائم کانادا (PR Card)

کارت های اقامت دائم تا 5 سال اعتبار دارند. اگر کارت اقامت دائم شما در حال منقضی شدن است یا در کمتر از 9 ماه منقضی می شود، می توانید برای یک کارت جدید درخواست دهید. حتی اگر اعتبار کارت شما منقضی شود، اقامت دائم شما ادامه خواهد داشت. فرآیند تمدید کارت اقامت دائم حداقل 49 روز طول می کشد و در صورت نیاز می تواند با پردازش فوری، سریعتر انجام شود. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر درباره نحوه تمدید کارت اقامت دائم کانادا بپردازیم. با ما همراه باشید.

کارت اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم (کارت PR) معمولاً به مدت پنج سال صادر می شود، اما گاهی اوقات می تواند برای یک سال نیز صادر شود. این کارت تا زمان تاریخ انقضای درج شده روی کارت، اعتبار دارد. اگر اشتباهی در کارت PR خود پیدا کردید، می توانید درخواست صدور مجدد آن را داشته باشید. گاهی اوقات اگر نامی روی کارت خیلی طولانی باشد، سازمان مهاجرت کانادا آن را کوتاه می کند (این یک اشتباه نیست). اگر خارج از کانادا هستید، به نزدیکترین دفتر ویزا بروید. سپس برای بازگشت به کانادا باید برای یک سند مسافرتی اقامت دائم (PRTD) درخواست دهید. وقتی به کانادا برگشتید، می توانید به درخواست خود ادامه دهید.

واجد شرایط بودن برای تمدید کارت اقامت دائم

برای اینکه واجد شرایط تمدید کارت PR باشید باید:

 1. مقیم دائم کانادا باشید.
 2. در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید.
 3. تحت حکم اخراج از کانادا نباشید.
 4. هیچ محکومیتی برای هیچ نوع جرمی نداشته باشید.
 5. شهروند کانادایی یا هندی ثبت شده تحت قانون هند نباشید.
 6. مدرکی دال بر مفقود شدن یا دزدیده شدن کارت اقامت دائم (در صورت وجود) داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت PR

برای درخواست تمدید کارت PR، باید فرم درخواست را به همراه مدارک لازم پر کنید. مدارک مورد نیاز برای درخواست عبارت اند از:

 1. کپی کارت اقامت دائم فعلی (PR)
 2. اگر کارت شما به زودی منقضی می شود، می توانید آن را تا زمان صدور کارت جدید، نگه دارید.
 3. گواهی مفقود یا دزدیده شده کارت اقامت دائم (در صورت گم شدن یا دزدیده شدن کارت اقامت دائم شما)
 4. یک کپی از یک سند مسافرتی معتبر مانند پاسپورت شما (فتوکپی ها باید واضح باشند)
 5. عکس ها را با توجه به مشخصات عکس در راهنمای سایت مهاجرتی کانادا، تطابق داده و پیوست کنید. (سایز 50 در 70 میلی متر؛ تصاویر را در پاکت قرار ندهید، از گیره کاغذ استفاده نکنید و همراه با درخواست خود ارسال کنید)
 6. سوابق جنایی (ثابت می کند که شما تحت هیچ گونه محکومیتی نیستید)
 7.  اسناد هویتی صادر شده توسط دولت برای اهداف هویتی:
  • کپی گواهینامه رانندگی معتبر فعلی
  • در صورت دریافت مدارک سفر برای ورود مجدد به کانادا پس از انقضای کارت اقامت دائم، کپی سند سفر را نیز ارسال کنید
  • کپی پاسپورت خارجی یا سند مسافرتی در صورت نداشتن گذرنامه
 1. مدرکی مبنی بر اینکه شما شرایط اقامت برای وضعیت اقامت دائم (یعنی 2 سال اقامت در کانادا در 5 سال گذشته) را دارید. در صورتی که شرایط اقامت را ندارید، مدارکی را ارائه دهید که موارد زیر را ثابت کند:
 • شما در خارج از کانادا به عنوان یک همسر حقوقی یک شهروند کانادایی (در صورت وجود) حضور داشته اید. شما باید مدارک شهروندی همسر کانادایی خود و مدرک رابطه خود را با او ارائه دهید، مثلاً گواهی ازدواج، مدارک مربوط به اقامت دائم و مدرک دیگری مبنی بر اینکه همسر کانادایی یا شریک زندگی مشترک شما در تمام مدت همراه شما بوده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه شما به صورت تمام وقت برای یک شرکت یا کسب و کار کانادایی کار می کرده اید یا همسر مقیم دائمی که برای یک شرکت یا کسب و کار کانادایی کار می کرده است، هستید. در تمام مدت غیبت خود از کانادا باید مدارکی ارائه کنید که نشان می دهد شرکتی که شما یا همسرتان در آن کار کرده اید، دفتر مرکزی در کانادا دارد و اساساً از داخل کانادا اداره و مدیریت می شود. مجدداً، باید رابطه خود را با همسر خود نیز ثابت کنید (به عنوان مثال گواهی ازدواج) و همچنین مدرک دیگری مبنی بر اینکه همسر یا شریک زندگی مشترک شما در تمام مدت با شما بوده است.
تمدید کارت اقامت دائم کانادا

سایر مدارک مورد نیاز

علاوه بر موارد فوق، ممکن است نیاز به ارائه مدارک دیگری مانند موارد زیر باشد:

 1. یک کپی از سوابق تایید اقامت دائم
 2. کپی شناسنامه معتبر مانند گواهینامه رانندگی، شناسنامه دانشجویی یا کارت شناسایی عکس دار
 3. اسناد مالیاتی اخیر
 4. گواهی تولد (اگر متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشد)

اگر مدرکی ندارید که نشان دهد یک شهروند کانادایی را در خارج از کشور همراهی کرده اید یا اینکه همسر شما یک فرد مقیم دائم است که برای یک تجارت کانادایی در کانادا کار می کند، می توانید از زمینه های بشردوستانه و دلسوزانه (H&C) برای درخواست تمدید کارت PR استفاده کنید. توجه داشته باشید که کلیه اسنادی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیستند باید به طور قانونی ترجمه شوند.

درخواست برای تمدید کارت اقامت دائم

درخواست تمدید کارت PR در مرکز پردازش پرونده (CPC) در سیدنی، نوا اسکوشیا پردازش می شود. بسته به نحوه ارسال درخواست تمدید اقامت دائم، آدرس کمی متفاوت است.

 • اگر درخواست تمدید اقامت دائم خود را از طریق پست معمولی ارسال می کنید، باید آن را به این آدرس ارسال کنید: Case Processing Centre – PR Card P.O. Box 10020, Sydney, NS B1P 7C1, Canada
 • اگر درخواست تمدید اقامت دائم خود را با پیک ارسال می کنید، از آدرس رو به رو استفاده کنید:Case Processing Centre – PR Card 49 Dorchester Street, Sydney, NS B1P 5Z2, Canada

زمان پردازش برای تمدید کارت اقامت دائم

حدود 90 روز طول می کشد تا پردازش درخواست شما انجام شود. کارت های اقامت دائم جدید ممکن است ظرف 45 روز صادر شود. وب سایت IRCC زمان پردازش دقیق را در وب سایت خود ارائه می دهد. بسته به تعداد درخواست هایی که IRCC روی آنها کار می کند، ممکن است پردازش درخواست تا 6 ماه طول بکشد و رسیدگی به پرونده های پیچیده، ممکن است تا یک سال طول بکشد.

هزینه تمدید کارت PR

برای تمدید کارت PR باید برای هر درخواست 50 دلار هزینه پرداخت شود. از آنجایی که هزینه درخواست تمدید کارت PR غیرقابل استرداد است، بنابراین مطمئن شوید که واجد شرایط تمدید کارت PR هستید. اقامت دائم یک وضعیت دائمی است و وضعیت هرگز منقضی نمی شود، فقط کارت اقامت دائم منقضی می شود.

نحوه پرداخت هزینه برای تمدید کارت PR

هر روز با متقاضیانی که درخواست تمدید کارت PR خود را به تنهایی ارسال می کنند، با نحوه پرداخت هزینه 50 دلار کانادا برای تمدید کارت PR مواجه می شویم. اگر شخصی یک دفتر وکالت مهاجرت یا مشاور مهاجرت را برای خدمات درخواست تمدید کارت PR استخدام کند، معمولاً این دفتر مسئولیت پرداخت هزینه ها را بر عهده می گیرد، اما برای یک فرد عادی که می خواهد به تنهایی درخواست را ارسال کند، می تواند “پرداخت آنلاین اسناد اقامت دائم یا Permanent Residence Documents Online Payment” را جستجو کند.

کلمه کلیدی و موتور جستجو، آنها را به خدمات پرداخت الکترونیکی IRCC هدایت می کند که در آن می توان با توجه به تعداد متقاضیانی که برای تمدید کارت PR درخواست می کنند، هزینه مناسب را انتخاب کرد. این سرویس پرداخت الکترونیکی مستلزم داشتن یک حساب کاربری است که می توانید با ایمیل خود ایجاد کنید یا اگر یک حساب پرداخت الکترونیکی موجود در گذشته ایجاد شده است، می توانید وارد شوید و پرداخت خود را انجام دهید.

چگونه کارت اقامت دائم جدید خود را دریافت کنم؟

اگر مقیم دائم کانادا هستید، کارت خود را از طریق پست دریافت خواهید کرد. با این حال، در برخی موارد، از شما خواسته می شود که آن را از دفتر محلی IRCC تحویل بگیرید. مهم است که در صورت تغییر آدرس پستی به IRCC اطلاع دهید. اگر تا 180 روز کارت خود را تحویل نگیرید، این کارت متعاقباً از بین می رود. اگر در خارج از کانادا اقامت دارید، آن را از طریق پست دریافت نخواهید کرد و پس از حضور در کانادا باید آن را تحویل بگیرید. با این حال، اگر کارت PR شما قبل از بازگشت به کانادا منقضی شده باشد، باید برای یک سند سفر اقامت دائم درخواست دهید. این سند فقط برای یک بار معتبر است.

اگر کارت اقامت دائم خود را دریافت نکردم چه کنم؟

شما باید حداقل شش هفته صبر کنید تا کارت شما برای شما پست شود. با این حال، اگر شش هفته گذشته است و علیرغم اینکه سازمان به شما اعلام کرده است که این کارت برای شما پست شده است، کارت خود را از طریق پست دریافت نکرده‌اید، می‌توانید برای اطلاع از وضعیت درخواست تمدید کارت اقامت دائم خود با IRCC تماس بگیرید.

بازگشت به کانادا بدون کارت اقامت دائم (PR)

برای بازگشت به کانادا با هواپیما، قطار، اتوبوس یا قایق به کارت اقامت دائم (PR) معتبر نیاز دارید. اگر می‌دانید کارتتان در سفر منقضی می‌شود، قبل از حرکت آن را تمدید کنید. فقط در کانادا می توانید کارت خود را تمدید کنید. سازمان مهاجرت، کارت های اقامت دائم را به آدرس های غیر کانادایی ارسال نمی کند و به اشخاص ثالث اجازه نمی دهد آنها را به جای شما دریافت کنند. اگر خارج از کانادا هستید و کارت PR معتبر ندارید، برای بازگشت به کانادا به یک سند مسافرتی اقامت دائم (PRTD) نیاز دارید. شما برای PRTD فقط می توانید از خارج از کانادا درخواست دهید. اگر بخواهید بدون کارت PR یا PRTD به کانادا برگردید، ممکن است نتوانید با پرواز، قطار، اتوبوس یا قایق به کانادا بروید. برای بازگشت به کانادا با هواپیما، قطار، اتوبوس یا قایق، ساکنان دائم باید کارت اقامت دائم معتبر (PR card) یا سند مسافرتی اقامت دائم (PRTD) داشته باشند. کارت اقامت دائم شما باید زمانی که آن را ارائه می کنید، معتبر باشد. اگر کارت شما منقضی شود، باید برای کارت جدید اقدام کنید. دقت کنید که اگر کارت شما منقضی شود، همچنان مقیم دائم هستید.

بازگشت با وسیله نقلیه تجاری: هواپیما، اتوبوس، قطار یا قایق

شما باید برای یک سند سفر اقامت دائم درخواست دهید. در غیر این صورت ممکن است نتوانید به کانادا سفر کنید. هنگام بازگشت به کانادا می توانید برای کارت PR درخواست دهید.

اگر به زودی سفر می کنید یا قبلاً درخواست داده اید

اگر می دانید به زودی با وسیله نقلیه تجاری سفر می کنید، می توانید درخواست تمدید فوری کارت اقامت دائم خود را داشته باشید. اگر قبلاً برای کارت PR خود درخواست داده ‌اید و هنوز منتظر آن هستید، می‌توانید زمان ‌های پردازش را بررسی کنید، وضعیت درخواست خود را بررسی کنید یا درخواست خود را به حساب خود پیوند دهید تا آن را پیگیری کنید. اگر شش هفته بیشتر از زمان پردازش معمولی منتظر دریافت کارت خود بوده اید و هنوز آن را دریافت نکرده اید، با سازمان مهاجرت کانادا تماس بگیرید.

جمع بندی

همراه داشتن کارت اقامت دائم معتبر برای مقیمان دائم کانادا توصیه می شود. کارت PR نه تنها به افراد مقیم دائم اجازه می دهد تا مدرکی از وضعیت مهاجرتی خود را نشان دهند، بلکه به افراد اجازه می دهد آزادانه به داخل و خارج از کشور سفر کنند. اگر کارت PR شخص کمتر از 9 ماه اعتبار داشته باشد، یا قبلا منقضی شده باشد، باید برای کارت اقامت دائم جدید درخواست دهد. لازم به ذکر است که با انقضای کارت اقامت دائم شخص، وضعیت اقامت دائم منقضی نمی شود. یک فرد تنها در صورتی می تواند وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهد که یک فرآیند رسمی را برای انجام آن طی کند یا مرتکب تخلف شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از راهنمایی های یک مشاور مهاجرتی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *